Zjednoczone Emiraty Arabskie - informacje i ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - informacje i ciekawostki

Ciekawostki o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie ciekawostki - dowiedz się z czego słyną, gdzie znajduje się najwyższy budynek świata, a także ile polskich autobusów jeździ ulicami Dubaju.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 2 grudnia 1971 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 3,7 raza mniejszy od Polski.

3. Najwyższym szczytem Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Dżabal al-Dżajs. Góra wznosi się na wysokość 1925 m n.p.m. W lutym 2018 roku na samej górze otwarto najdłuższy na świecie zjazd linowy o długości 2832 metrów. Podczas zjazdu osiąga się prędkość 150 km/h. W przyszłości ma tam także powstać hotel, kolejka górka, pole golfowe i stok narciarski. Zimą temperatura spada do -5 stopni Celsjusza.

4. Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich składa się z jednego pionowego pasa (przy lewej krawędzi) oraz trzech pasów poziomych. Ich kolory nawiązują do barw panarabskich. Pochodzą one od tradycyjnych barw wielkiej dynastii: Umajjadów (biała), Abbasydów (czarna), Fatymidów (zielona) i Haszymidów (czerwona).

5. Emiraty zamieszkuje ponad 9,5 miliona osób. W porównaniu do 1955 roku populacja tego kraju wzrosła o 9,4 miliona. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie o kolejne 3,5 miliona osób.

6. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez 76,9% społeczeństwa.

7. Przez to państwo nie przepływają żadne rzeki.

8. Obowiązek wizowy dla Polaków został zniesiony.

Zjednoczone Emiraty Arabskie ciekawostki

1. Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają największą dysproporcję płci na świecie. Na 100 kobiet przypada 219 mężczyzn.

2. Jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie jest Dubaj. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to mała wioska rybacka. Obecnie (sierpień 2018) na terenie miasta znajduje się aż 88 budynków przekraczających 180 metrów wysokości. Szacuje się, że 1/4 wszystkich żurawi przemysłowych pracuje właśnie tam.

3. Capital Gate w Abu Zabi jest najbardziej pochylonym budynkiem świata. Jej nachylenie wynosi aż 18 stopni. To aż cztery razy więcej niż Krzywa Wieża w Pizie.

4. W 2007 roku polska firma Solaris wygrała przetarg na dostarczenie 225 autobusów do Dubaju. Kontrakt został zawarty na kwotę 112 milionów euro. Pierwsze polskie autobusy na ulicach Dubaju pojawiły się z końcem 2008 roku.

5. W niedalekiej odległości od Abu Zabi powstaje pierwsze w pełni ekologiczne miasto na świecie. Budowa miasta Masdar rozpoczęła się w 2006 roku z inicjatywy emira Chalifa ibn Zaid an-Nahajan. Potrzebna do funkcjonowania energia ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Inwestycja ma pochłonąć maksymalnie 19,8 miliardów dolarów i zostać zakończona do 2020 roku. Masdar stanie się domem dla 50 tysięcy osób.

6. Osoba dorosła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wypija średnio 4,3 litra czystego alkoholu każdego roku.

Widok na wieżowce Dubaju

7. W 2013 roku kraj przeznaczył 14,2 miliona dolarów na lobbowanie w Stanach Zjednoczonych. Dla porównania w tym samym czasie Izrael wydał w tym samym celu 1250 dolarów.

8. Burdż Chalifa w Dubaju to najwyższy budynek świata. Choć pierwotnie dubajski wieżowiec miał mieć "tylko" 560 metrów wysokości, architekt uznał, iż istnieje możliwość wybudowania znacznie wyższej konstrukcji. Finalnie zdecydowano się na wzniesienie obiektu o wysokości 828 metrów.

9. W 2020 roku w Dubaju planowane jest otwarcie budynku o 100 metrów wyższego od Burdż Chalifa.

10. The Dubai Mall to największe centrum handlowe na świecie o powierzchni 112,4 ha. Znajduje się tam ponad 1200 sklepów, 120 kawiarni, stok narciarski, oraz ogromne akwarium. Jedynie w 2015 roku obiekt ten odwiedziło ponad 92 miliony osób. The Dubai Mall jest 2,5 raza większy od Stolicy Apostolskiej.

11. Dubaj posiada dwie linie metra o długości 75 km. Pociągi poruszające się po torach zostały podzielone strefy. Pierwszy wagon podzielony jest na dwie części - ekskluzywną z wygodniejszymi siedzeniami i dla matek z dziećmi. Pozostałe wagony są do dyspozycji reszty. Należy uważać, aby przez przypadek nie wejść do przedziału dla matek - za taką pomyłkę można otrzymać mandat.

12. Burdż al-Arab to ekskluzywny hotel znajdujący się w Dubaju. Jego standard jest tak wysoki, iż specjalnie dla tego obiektu postanowiono stworzyć nową skalę i przyznać mu siedem gwiazdek. Cena za jedną dobę waha się w zakresie od 1300 do 24 tysięcy dolarów.

13. Różowe taksówki jadące ulicami Dubaju przewożą jedynie kobiety.

14. W rankingu potencjału militarnego Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały sklasyfikowane na 65. miejscu. Armia tego kraju liczy 64 tysięcy aktywnych żołnierzy. Wojsko ma do swojej dyspozycji 540 samolotów, 464 czołgi, 2204 opancerzone wozy i 75 okrętów. Każdego roku na wojsko władze przeznaczają 14,3 miliarda dolarów.

15. Każdego dnia produkowane jest 3,1 miliona baryłek ropy. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 700 tysięcy.

16. Płaca minimalna w tym kraju nie została określona.

17. Współczynnik samobójstw w tym kraju wynosi 2.9 na 100 tysięcy mieszkańców. Znacznie częściej na odebranie życia decydują się mężczyźni.

18. Średnia długość życia mieszkańców wynosi 77,1 lat. Nieco dłużej żyją kobiety - 78,6 lat. Średnia długość życia dla mężczyzn wynosi 76,4 lat.

19. Najczęściej eksportowanym produktem jest ropa naftowa i złoto.

20. Najniższa temperatura została zarejestrowana w miejscowości Rekna w styczniu 2008 roku. Termometry wskazywały wówczas -1 °C. Z kolei najcieplejszy dzień odnotowano na przejściu granicznym Al Jazeera w lipcu 2002 roku. Słupek rtęci sięgnął wówczas 52,1 °C.

21. 167 na 1000 osób posiada broń.

Wielki Meczet Szejka Zajida

Zjednoczone Emiraty Arabskie ciekawostki

Widok na Dubaj z Burdż Chalifa

Zdjęcie zrobione na platformie widokowej Burdż Chalifa

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa