Ciekawostki o Mongolii
Mongolia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten azjatycki kraj, czym jest kumys oraz na jakich wodach rządzi jego marynarka wojenna.
1. Mongolia to azjatyckie państwo graniczące z Rosją oraz Chinami. Jego stolicą jest największe miasto kraju, czyli Ułan Bator.
2. Oficjalną jednostką monetarną tego kraju jest tugrik. Jego nazwa wywodzi się od słowa dughurik, które oznacza koło.
3. Pod względem terytorialnym Mongolia jest pięć razy większa od Polski. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jego populacja tego kraju jest znacznie mniejsza i wynosi nieco ponad trzy miliony.
4. Najwyższy mongolski szczyt o nazwie Chujten orgil znajduje się w zachodniej części kraju. Wcześniej góra była nazywana Najramdal (przyjaźń), to nazewnictwo funkcjonowało w czasach socjalizmu i odnosiło się do przyjaźni Chin, Związku Radzieckiego oraz Mongolii. To właśnie na styku tej góry, przebiega granica tych trzech państw. Najnowsze pomiary wskazują, iż Chüjten wznosi się 4374 metry nad poziomem morza. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przeprowadzono błędne badania wskazujące, iż szczyt jest większy o około 300 metrów.
5. Flaga Mongolii w kształcie prostokąta składa się z trzech pionowo ułożonych pasów będących w kolorze czerwonym, niebieskim i czerwonym. W jej lewej części mieści się złoty znak Sojombo, czyli historyczny symbol niepodległości i wolności Mongołów. Czerwone pasy odnoszą się do rozkwitu, zaś niebieski nawiązuje do trwałości ojczyzny.
6. Religią wiodącą jest Buddyzm tybetański wyznawany przez blisko 90% osób.
Mongolia ciekawostki
1. Mongolia to jeden z najmniej zaludnionych krajów świata. W tej klasyfikacji zajmuje szóste miejsce.
2. W Mongolii funkcję piwa pełni kumys, czyli alkoholowy napój musujący wytwarzany w wyniku fermentacji alkoholowej cukru mlecznego. Jego główny składnik stanowi mleko klaczy, czasami wykorzystuje się mleko jaka, osła bądź krowiego.
3. Mimo braku dostępu do morza, Mongolia posiada swoją marynarkę wojenną składającą się z jednego, "reprezentatywnego" kutra. Radzieckiej produkcji statek panuje na jeziorze Chubusuguł. Na jego pokładzie znajduje się jeden karabin maszynowy.
Mongolia ciekawe miejsca
1. Druga pustynia na świecie pod względem wielkości znajduje się właśnie w Mongolii, jest nią pustynia Gobi będąca nazywana nieskończonym morzem.
Ciekawostki o Mongolii - widok na prawie pustą ulicę Ułan Bator
Z czego słynie Mongolia
1. Jako niepodległe państwo funkcjonuje od 29 grudnia 1911 roku. To właśnie tego dnia uzyskało niepodległość od mandżurskiej dynastii Qing.
2. Statystycznie jeden metr kwadratowy zamieszkiwany jest przez 1,7 osób.
3. Religią wiodącą w Mongolii jest Buddyzm tybetański, wyznaje go około 90% populacji.
4. Najdłuższą rzeką przepływającą przez ten kraj jest Orchon o długości 1124 km.
5. Średnia wysokość terenu na terenie tego kraju wynosi 1582 metry n.p.m.
6. Wydawać się może, że w kraju tym powinno być zazwyczaj ciepło. W styczniu temperatura potrafi spaść do -20 stopni Celsjusza, zaś latem osiągnąć jedynie 16 stopni. Co więcej, miasto Ułan Bator uważane jest za najzimniejszą stolicę świata.
7. Szacuje się, że na jednego obywatela Mongolii przypada około 35 owoiec.
8. Największa azjatycka pustynia znajduje się właśnie na terenie tego kraju. Mowa oczywiście o Pustyni Gobi.
9. Koczowniczy tryb życia to nadal coś normalnego w tym kraju. Taki styl życia prowadzi około 30% osób.
10. Mongolia może się poszczycić największym na świecie posągiem jeźdźca na koniu. Mieści się on jedynie 54 kilometry od stolicy.
11. Do dziś na tych terenach można znaleźć szczątki dinozaurów, które leżą całkowicie niezabezpieczone. Bywają one zabierane przez turystów.
12. Pierwszy prezydentem tego kraju został Navaandorjiin Jadambaa. Miało to miejsce w 1924 roku. Jednak jego kariera na tym stanowisku trwała jeden dzień.
13. Podobnie jak w Wietnamie, mongolskie śmieciarki podczas swojej jazdy odgrywają melodie.
14. Zgodnie z rankingiem opublikowanym w 2017 roku Mongolia plasuje się na 87. miejscu pod względem potencjału militarnego. Jej całkowity personel liczy 150 275 osób, z czego jedynie 10 000 to aktywni żołnierze, reszta to rezerwa. Na wypadek wojny mongolskie wojsko dysponuje 420 czołgami oraz 9 samolotami bojowymi. Roczny budżet przeznaczony na rozwój armii to 70 milionów dolarów.
15. Każde dziecko rozpoczyna obowiązkową edukację w wieku 6 lat, która trwa minimalnie przez okres 9 lat.
16. Dostęp do sieci posiada jedynie 43% populacji. Domeną internetową tego kraju jest .mn. Z tym rozszerzeniem działa prawie 15 tysięcy stron internetowych.