Ciekawostki o Chile

Ciekawostki o Chile

Ciekawostki o Chile

Chile ciekawostki - dowiedz się gdzie leży najsuchsze miejsce na ziemi, gdzie znajdują się najstarsze mumie świata oraz jakiego koloru jajka znoszą chilijskie kury.

1. W Chile ważną datą jest 18 dzień września. Kraj ten w 1810 roku uzyskał niepodległość od Hiszpanii.

2. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieprawdopodobne, Chile jest ponad 2,4 razy większy niż nasz kraj. Kraj ten posiada ciekawy kształt ciągnący się 4300 kilometrów i niewielkiej szerokości 175 km.

3. Zgodnie z danymi na 2015 rok, Chile zamieszkiwane jest przez ponad 18 milionów osób. Gęstość zaludnienia wynosi 23,9 osób na metr kwadratowy.

4. Stolica to zarazem najstarsze miasto Santiago de Chile. W swojej historii wielokrotnie było nawiedzane przez kataklizmy, z tego też powodu znajduje się tam niewiele zabytków.

5. Szacuje się, że obecnie kraj ten zamieszkuje około 3000 tysięcy Polaków. Są to głównie osoby przybyłe do Chile do II Wojnie Światowej oraz ich potomkowie.

6. Barwy narodowe Chile
Przyjęta 1 października 1949 roku flaga Chile składa się z dwóch poziomych pasów - czerwonego oraz białego, na którym w lewej górnej części umieszczono niebieski kwadrat z białą gwiazdą. Kolor czerwony ma symbolizować przelaną krew patriotów walczących o niepodległość, biały śnieg leżący na szczytach Andów, niebieski błękit nieba, natomiast biała gwiazda ma przypominać, iż jest to państwo unitarne.

Chile

Chile ciekawostki

1. 2000 - tyle wulkanów znajduje się na terytorium tego państwa, około 500 z nich jest ciągle aktywnych.

2. Odkryta w niedziele wielkanocną w 1772 roku Wyspa Wielkanocna przynależy do Chile.

3. Niecała 1/3 populacji zamieszkuje stolicę kraju.

4. 22 maja 1960 roku nie był szczęśliwym dniem dla Chile. Tego właśnie dnia miasto Valdivia zostało nawiedzone przez najsilniejsze odnotowane trzęsienie ziemi zwane wielkim trzęsieniem chilijskim. Jego moc oszacowano na 9,5 stopnia w skali Richtera. W wyniku trzęsienia śmierć poniosło około 3000 osób, a 2 miliony straciło swoje mieszkania.

5. Jeśli o trzęsieniu ziemi mowa... przebywając na imprezie możesz zauważyć pozycję "Trzęsienie ziemi" w menu. To specjalny koktajl przygotowywany z wina, gorzkiej wódki fernet oraz z dodatkiem lodów ananasowych.

6. Kondor jest zwierzęciem narodowym.

7. W chilijskich nieruchomościach nie istnieje pojęcie piętra. Dolny parter jest od razu numerem 1.

8. Na Wyspie Wielkanocnej wprowadzono do obiektu dość ciekawą monetę kolekcjonerską z gniazdem na mały wzór Moai (rodzaj posągu).

9. W tym kraju na popcorn mówi się "Cavritas", co tłumaczy się na "małe kozy". Związane jest to z odgłosem wydawanym podczas prażenia.

10. Kura znosząca złote jaja? To przereklamowane! Kury z gatunku Araucana pochodzące z Chile znoszą jajka koloru niebieskiego.

11. 12 - tyle obywateli Chile zgromadziło na swoim koncie ponad miliard dolarów amerykańskich. Najbogatszy z nich posiada 13,5 miliarda dolarów - jest nim Iris Fontbona.

12. Podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w 1962 roku w Chile, organizatorzy tego kraju zajęli historyczne najniższe miejsce na podium. Ponoć nie byłoby to możliwe, gdyby nie specyficzne metody motywacji. Przed spotkaniem ze Szwajcarami Chilijczycy dopingowali się serem, przed meczem z Włochami spożyli spaghetti, na spotkanie z ZSRR wypita została butelka Smirnoffa. Jedynie na Brazylię znaleziono zły sposób - kawa nie pomogła.

13. Najstarsze mumie na świecie znajdują się... nie, nie w Egipcie, a w Chile! A dokładniej w regionie Arica. Badania naukowe wykazały, iż niektóre szczątki pochodzą z 5000-2000 r. p.n.e. i mogą mieć nawet siedem tysięcy lat.

Chile ciekawe miejsca

1. Najprawdopodobniej jedno z najsuchszych miejsc na świecie znajduje się właśnie w Chile. W mieście Arica leżącym w północnej części kraju przez 14 lat i 5 miesięcy nie odnotowano opadów deszczu.

2. Niewielkie miasteczko Villa Las Estrellas leżącej na Antarktydzie przynależy do Chile. Mieści się tam 14 budynków mieszkalnych, szkoła, hotel, poczta. W porze letniej mieszka tam około 120 osób, zimą o 40 mniej.

3. Jeśli chcesz pooglądać gwiazdy, musisz wybrać się do Chile! To właśnie ten kraj posiada najczystsze niebo na ziemi. Szacuje się, że w ciągu roku występuje ponad 300 bezchmurnych nocy na terenie całego kraju.

4. Chile ciekawostki - wyjątkowy hotel
Nocleg w nietypowym miejscu? Magic Mountain Hotel to magiczne miejsce. Obiekt w kształcie wulkanu porośnięty mchem, po którym spływa woda. Znajduje się ono w rezerwacie Huilo-Huilo Biological Reserve w południowej czesci kraju. Funkconuje od 1990 roku. Jedna noc w tym miejscu to wydatek rzędu 250 - 400 dolarów.

5. Ciekawostki o Chile - największy basen na świecie
Basen należący do kurortu San Alfonso del Mar Resort w mieście Algarrobo zdecydowanie jest największym na świecie. Jego przepłynięcie za jednym razem równa się długości 20 basenów olimpijskich. Dla osób nieprzygotowanych fizycznie przepłynięcie za jednym razem jest prawie niemożliwe. Do Księgi Rekordów Guinnessa został wpisany z wynikiem 8 hektarów powierzchni.

Chile prawo

1. W kraju tym prawnie zakazane jest przetrzymywanie w niewoli delfinów. Podobne regulacje występują w Indiach, Kostaryce oraz na Węgrzech.

Znaliście te ciekawostki o Chile? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Znak rozpoznawczy Chile

Znak rozpoznawczy Chile

Chile ciekawostki - kolorowe Valparaíso

Chile ciekawostki - kolorowe Valparaíso

Ciekawostki o Chile - Park Narodowy Torres del Paine

Ciekawostki o Chile - Park Narodowy Torres del Paine

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa