Kanada ciekawostki

Kanada ciekawostki

Ciekawostki o Kanadzie

Kanada ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Kraj Klonowego Liścia, za co rodzina królewska z Holandii co roku wysyła tysiąc tulipanów Kanadyjczykom oraz z czego słynie małe miasteczko Churchill.

Kanada informacje praktyczne

Stolica - Ottawa
Język urzędowy -  angielski, francuski
Środek płatniczy - dolar kanadyjski
Ludność - 35 151 728 [dane za rok 2016]
Powierzchnia - 9 984 670 km2
Ustrój polityczny - monarchia konstytucyjna
Dewiza - Od morza do morza
Najdłuższa rzeka - MacKenzie
Najwyższa góra - Logan w paśmie Góry Świętego Eliasza
Adres Ambasady RP - Ottawa, 443 Daly Ave, K1N 6H3
Religia dominująca - chrześcijaństwo (z czego 38,7% to katolicy)

Ciekawe miejsca:

Rejon Tysiąca Wysp
21 grających huśtawek

Kanada ciekawostki

1. Być może uda nam się parę osób zaskoczyć, albowiem Toronto nie jest stolicą Kanady. Nie jest nią także Montreal ani Calgary, a dopiero czwarta pod względem wielkości Ottawa. Ottawa oficjalnie została ustanowiona stolicą tego kraju 31 grudnia 1857 roku decyzją Królowej Wiktorii. Była ona motywowana zaletami tego miasta z czego najważniejsze były: dobre połączenie kolejowe z innymi miastami oraz strategiczne położenie.

2. Obowiązującą walutą jest dolar kanadyjski.

3. W linii prostej stolicę Polski i Kanady dzieli 6586 kilometrów. Ten dystans można pokonać jedynie przy użyciu połączenia samolotowego.

4. Jedynym sąsiadem Kanady są Stany Zjednoczone.

5. Zgodnie z danymi ze stycznia 2015 roku, Kraj Klonowego Liścia zamieszkiwany jest przez 35 702 707 osób. Jest to prawie o 3 miliony osób mniej niż Polskę. Tym samym warto zauważyć, że Kanada jest prawie 32 razy większa od naszego kraju.

6. Zaraz po Rosji jest to drugi największy kraj na świecie.

7. Kanada bywa nazywana Krajem Klonowego Liścia

8. Długość najdłuższej rzeki w tym kraju wynosi 4241 km, jest nią MacKenzie.

9. Kanadę zamieszkuje ponad milion Polaków.

10. W Kanadzie obowiązują dwa języki urzędowe: angielski oraz francuski.

11. 90% mieszkańców Kanady mieszka w odległości 160 km od granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

12. Słowo "Kanada" w języku posługującym się przez Indian oznacza "dużą wioskę".

2kanada-compressor.jpg

Ciekawostki o Kanadzie - przepisy prawne obowiązujące w Kraju Klonowego Liścia

1. Kanadyjczycy nie otrzymują zbyt wielu niechcianych reklam na skrzynki pocztowe. Wynika to z dosyć wysokiej kary grożącej za wysyłanie spamu - dla osoby prywatnej wynosi ona milion dolarów, zaś dla przedsiębiorstwa dziesięć razy tyle.

2. Legalne skręcanie w prawo na czerwonym świetle? Jak najbardziej! Jednak należy mieć na uwadze, że nie ma się w takiej sytuacji pierwszeństwa. Taki przepis funkcjonuje wszędzie z wyłączeniem Montrealu (przed wjazdem do miasta władze ustawiły duże tablice informujące celem ostrzeżenia nieświadomych kierowców).

3. Spożywanie napojów alkoholowych oraz posługiwanie się nieparlamentarnym językiem w miejscach publicznych karane jest grzywną.

4. Kierowcy jeżdżący w zgodzie z przepisami również mogą zostać zatrzymani przez policję. Funkcjonariusz wypisuje w takim przypadku "mandat pochwalny" za dobrą jazdę.

5. Zgodnie z kanadyjskim prawem, płatki śniadaniowe nie podlegają opodatkowaniu, chyba że są dołączane do nich w formie gratisu piwo, wino lub inne alkohole wysokoprocentowe.

Kanada ciekawostki - poznaj warte uwagi miejsca w tym kraju

1. Na niewielkiej wyspie Sark znajduje się najmniejsze więzienie na świecie - Sark Prison. Jego łączna powierzchnia wynosi 24,3 m2. Na pierwszy rzut oka trudno domyślić się co to za budynek i jaką pełni funkcję, albowiem wygląda jak mały barak. Więzienie funkcjonuje od 1856 roku w celu zaprowadzenia porządku na wyspie zamieszkałej przez 600 osób. Jednocześnie w tym budynku mogą być uwięzione dwie osoby, jednak potrzeby tej wyspy nie są większe. Zazwyczaj pobyt więźnia ogranicza się do jednej nocy za drobne występki. Legenda głosi, iż wieczorową porą osadzeni straszeni są przez białą zjawę.

2. Pora na kolejną najdłuższą rzecz - tym razem granicę między dwoma państwami. Jak się domyślacie chodzi o granicę ze Stanami. Jej długość wynosi 8893 km.

3. Co roku w Quebec powstaje lodowy hotel, który funkcjonuje sezonowo, a temperatury w nim panujące nie są zbyt sprzyjające.

4. Biegnie przez kilka większych miast, jeszcze więcej wiosek oraz kilkaset kilometrów dzikiej natury. Mowa o Yonge Street, czyli najdłuższej ulicy na świecie mierzącej 1896 kilometrów. Łączy ona ze sobą brzegi dwóch jezior - Ontario i Simcoe.

5. Kanada ciekawostki - niezwykłe miasteczko Churchill.
Położone na zachodnim brzegu Zatoki Hudson niewielkie miasteczko Churchill, słynie z dość dużej ilości niedźwiedzi polarnych. Miasto bywa nawet nazywane Światową Stolicą Niedźwiedzi Polarnych. Częste wizyty, które składają te ssaki mieszkańcom miasta, zmusiły władze miasta do otwarcia pierwszego na świecie więzienia dla tych zwierząt. Nieznośne niedźwiedzie przyłapane na gorącym uczynku wkradania się na posesje mieszkańców w celu znalezienia resztek jedzenia, przetransportowywane i przetrzymywane są w dawnym hangarze w północnej części miasta. Co więcej, w zamknięciu czeka je głodówka i podaje im się jedynie wodę. Ma to na celu zniechęcenie do dalszego odwiedzania miasta.

6. W tym samym mieście, mieszkańcy nie zamykają drzwi swoich samochodów. Jak możecie się domyślić, związane jest to z niespodziewanymi wizytami niedźwiedzi, a samochód ma posłużyć jako schronienie dla przechodniów.

7. Najchętniej odwiedzaną przez turystów atrakcją jest leżący na granicy ze Stanami wodospad Niagara.

Kanada ciekawostki - te historie wydarzyły się naprawdę!

1. Działania zbrojne podczas II wojny światowej zmusiły holenderską księżniczkę Julianę do uciekania ze swojego kraju po agresji ze strony hitlerowskich Niemiec. Zabrała swoje córki Irenę i Beatrix i udała się do Kanady. Przebywając na wygnaniu zaszła w ciąże, a w 1943 roku urodziła kolejną córkę Margriet. Na czas porodu rząd kanadyjski ustanowił teren szpitala, w którym rodziła jako eksterytorialny. Miało to na celu zapewnienie młodej księżniczce wyłączność obywatelstwa holenderskiego i nie przekreślało szans na dziedziczenie królewskiego tronu. Księżniczka Juliana w podzięce za ten gest podarowała Kanadzie 20 tysięcy cebulek tulipanów. Rodzina królewska pamięta o tym wydarzeniu po dziś dzień i co roku wysyła do Kanady kolejne tysiąc cebulek. Co więcej, raz do roku w Ottawie odbywa się inspirowany tą historią Festiwal Tulipanów.

2. Ciekawostki o Kanadzie - słowo o czerwonych lodówkach.
W 2014 roku jedna z największych firm piwowarskich na świecie wywodząca się z Kanady - Molson-Coors - postanowiła przeprowadzić akcję promocyjną skierowaną do swoich rodaków, którzy wyemigrowali z kraju. W kilku europejskich miastach - na ulicach wielkich miast, takich jak Londyn, czy Bruksela, bądź mniejszym Canterbury - rozmieścili tajemnicze czerwone lodówki, na których umieszczono symbol Kanady, czyli liścia klonu. Jak się okazało, kluczem do otwarcia lodówek był kanadyjski paszport. Należało go włożyć do czytnika, a drzwi się otwierały, a ze środka można było całkowicie za darmo poczęstować się schłodzonym browarem.

3. Z uwagi na kiepskie warunki gospodarcze po II wojnie światowej, wiosną 1947 roku właściciel fabryki cukierniczej został zmuszony do podniesienia ceny za tabliczkę czekolady z 5 do 8 centów. Grupa dzielnych dzieciaków mieszkających w Vancouver postanowiło zaprotestować przeciwko podwyżkom cen. Niestety swoim buntem niczego nie wskórali. Co więcej doszło do abstrakcyjnej sytuacji - kilkoro z nich zostało aresztowanych przez policję za nielegalny wyrób czekolady. Co więcej podczas zamieszek 30 kwietnia zostało aresztowanych ponad 200 niezadowolonych nastolatków. Z dnia na dzień sprzedaż słodyczy spadła o blisko 80%

Kanada ciekawostki - barwy narodowe kraju

Kanada ciekawostki - barwy narodowe kraju

Wszystko o Kanadzie

1. Linia brzegowa Kanady mierząca ponad 202 tysiące kilometrów jest najdłuższą na świecie.

2. Autostrada trans-kanadyjska to najdłuższa autostrada na świecie mająca 7821 km. Jej budowę zaplanowano w 1948 roku, rozpoczęta została dwa lata później, natomiast jej oficjalne otwarcie nastąpiło w 1962 roku.

3. Pora na kolejną najdłuższą rzecz - tym razem granicę między dwoma państwami. Jak się domyślacie chodzi o granicę ze Stanami. Jej długość wynosi 8893 km.

4. Dwa miliony jezior - taka ilość znajduje się w Kanadzie. Stanowią one aż 8% terytorium tego kraju.

Ciekawostki o Kanadyjczykach

1. Blisko 77% społeczeństwa zamieszkującego ten kraj to chrześcijanie.

2. Czas na kolejne naj - najbogatszy i najsławniejszy nastolatek pochodzi właśnie z Kanady, a jest nim jak się domyślacie Justin Bieber.

3. Osoby przyjmujące kanadyjskie obywatelstwo, otrzymują od tamtejszych władz roczny karnet do ponad tysiąca miejsc o charakterze kulturalnym pozwalającym im na dokładniejsze poznanie historii i dziedzictwa Kanady.

4. Zgodnie z przeprowadzoną ankietą wśród Kanadyjczyków, największe miasto w w kraju, Toronto, jest grzecznie mówiąc najmniej lubianym miastem w kraju. Mieszkańcom tego miasta zarzuca się snobizm. Zarzuty te są odpierane argumentem, iż pozostałe miasta zazdroszczą stolicy prowincji Ontario.

Historia i kultura

1. Fikcyjna postać Clarka Kenta, znanego lepiej pod nazwą Supermena i uważana za symbol amerykańskiej popkultury w XX wieku, została wymyślona w Kanadzie przez Joe Shustera.

2. W 2014 roku kanadyjski parlament przyjął ustawę ustanawiającą 2 kwietnia "Dniem Papieża Jana Pawła II".

3. Podczas I wojny światowej do kanadyjskiego kontyngentu ochotniczego dołączyło ponad 3 tysiące Indian. Grupa ta stanowiła 35% żołnierzy. Podczas walk potwierdzili oni panującą opinię na ich temat, jako dobrych wojowników.

4. Podczas świąt Bożego Narodzenia każdy pozwala sobie na więcej. Mowa tu nie tylko o większy rozluźnieniu żołądka, ale także spożyciu napojów, a ściślej mówiąc trunków dozwolonych od lat 18. Gdy taka osoba wypiła zbyt dużo i nie może prowadzić samochodu, nie musi korzystać z usług taksówkowych. Wystarczy, że skorzysta z akcji "Operacja Czerwony Nos" dzwoniąc pod specjalny numer - zostanie wtedy podwieziony całkowicie za darmo przez wolontariuszy.

Ciekawostki o Kanadzie - smakołyki, które warto zasmakować

1. Serwowana w prawie każdej pizzerii, pizza hawajska została opracowana przez Kanadyjczyka pochodzącego z Ottawy.

Z czego słynie Kanada?

1. Odległości pomiędzy dwoma miastami w Kanadzie sięgają niekiedy tysięcy kilometrów. Dla zwiększenia efektywności transportu lądowego tworzone są tzw. pociągi drogowe, czyli ciężarówki potrafiące ciągnąć za sobą nawet kilkanaście przyczep. Podobne pojazdy wykorzystywane są w Stanach Zjednoczonych, Szwecji czy Australii. Najdłuższy ciągnik na świecie składał się ze 112 przyczep, osiągnął on wtedy długość 1474 metrów. Osobiście nie wyobrażamy sobie, jak można prowadzić taki pojazd.

2. Największa złota moneta na świecie została wybita przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Ta moneta o nominale miliona dolarów waży około 100 kg, ma 53 cm średnicy i 3 cm grubości, a co najważniejsze wyprodukowano ją w najczystszej próbie złota - 999. Szacuje się, że jej wartość jest trzykrotnie większa niż jej nominał.

3. Ta sama mennica wydała także monetę o mniejszej wartości - ćwierćdolarówkę, na której umieszczono wizerunek dinozaura. Na dodatek, moneta świeci w ciemności.

4. Każdy Kanadyjczyk, który nie jest pewien odnośnie stanu swojego zdrowia, może skorzystać ze specjalnej infolinii medycznej. Podczas rozmowy pielęgniarka zada kilka pytań, aby móc ocenić stan pacjenta i udzielić mu stosownej porady. Infolinia funkcjonuje całodobowo i jest całkowicie bezpłatna.

5. W 1992 roku odbył się ostatni konkurs na najpiękniejszą kobietę w kraju - Miss Canada. Decyzja ta była argumentowana, iż taki konkurs jest upokarzający dla kobiet. Co ciekawe w 2009 roku zdecydowano się na jego przywrócenie - zmieniono jednak formułę, tym razem zamiast na wygląd, kładzie się nacisk na osobowość kandydatek.

A czy Wy znacie jeszcze jakieś ciekawostki o Kanadzie? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzu poniżej.

Zainteresował Cie artykuł? Po więcej niesamowitych faktów kliknij tutaj.

Ciekawostki o Kanadzie - lodowiec Athabasca

Ciekawostki o Kanadzie - lodowiec Athabasca

Kanada - Union Station w Toronto

Kanada - Union Station w Toronto

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa