Preikestolen – Kamienny pulpit w Norwegii

Preikestolen – Kamienny pulpit w Norwegii

Preikestolen – Kamienny pulpit w Norwegii

Jedna z najbardziej znanych naturalnych atrakcji turystycznych Norwegii. W ciągu samego lata przybywa tutaj aż 130-tysięcy podróżnych. W tym miejscu, choć przez chwilę, można mieć u stóp cały świat.

Preikestolen, znany jako Pulpit Rock, a przez najstarszych lokalnych mieszkańców nazywany Hyvlatonnå – dosł. ambona – to najsłynniejszy norweski klif. Położony jest nad Lysefjordem i wznosi się na wysokość 604 metrów nad poziomem morza. Powstał on podczas epoki lodowcowej, około 10.000 lat temu. Wtedy to, woda z lodowca zatrzymała się w górskich szczelinach, co doprowadziło do kruszenia się skały. Wzdłuż klifu nadal istnieją głębokie pęknięcia, jednak jak na razie geolodzy uspokajają i potwierdzają jego bezpieczeństwo.

Wędrówka na szczyt zaczyna się na wysokości około 270 metrów w Prekestolen. Tam też kończy się droga, a zaczyna szlak turystyczny. Do wejścia na sam szczyt, pozostała już tylko różnica poziomów wynosząca 334 metry oraz trasa do przejścia licząca 3,8 kilometra długości. Średnio sama wspinaczka zajmuje około dwóch godzin – wszystko zależy od kondycji fizycznej i doświadczenia. Jednak warto się trochę zmęczyć, aby móc podziwiać na żywo widok na Lysefjord. Osoby z lękiem wysokości oraz te, które jeszcze tam nie były, zachęcamy do zapoznania się z fotografiamii przed odwiedzeniem tego miejsca.

2-1preikestolen.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa