Miasta Hiszpanii - Walencja

Miasta Hiszpanii - Walencja

Ciekawostki o Walencji

Walencja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, skąd pochodzi nazwa miasta, gdzie zgodnie z tradycją znajduje się Święty Graal, a także czym jest Święto Ognia. Poznaj ciekawostki, które musisz poznać przed wyjazdem do Walencji.

Etymologia nazwy

Miasto zostało założone jako kolonia rzymska w 138 roku p.n.e. Na znak zwycięstwa nad Luzytanami nadano jej nazwę Valentia, co w języku łacińskim oznacza "siłę" lub "waleczność". Powstanie miasta było spowodowane osiedlaniem rzymskich żołnierzy walczących z wojskami iberyjskiego buntownika Viriatusa. Pod panowaniem arabskim miasto otrzymało przydomek Medina at-Tarab (Miasto Radości). Poprzez stopniowe zmiany w dźwięku, Valentia stała się Walencją.

Populacja

Obecnie Walencja jest trzecim największym miastem w Hiszpanii. Zgodnie z danymi na 2019 rok posiada 831,815 mieszkańców. W porównaniu z 1950 rokiem populacja wzrosła o 326 tysięcy osób. Prognozy na rok 2035 wskazują, iż wzrośnie o kolejne 27 tysięcy.

Walencja ciekawostki

1. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Katedra w Walencji poświęcona Matce Bożej. Co ciekawe, obiekt został zbudowany w miejsce meczetu. Według starej tradycji w bocznej kaplicy mieszczącej się po prawej stronie od głównego wejścia, można podziwiać Święty Graal. To właśnie ten kielich miał być używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Podczas pielgrzymek korzystali z niego papieże Jan Paweł II, a następnie Benedykt XVI.

2. Każdego roku na przedmieściach Walencji, a dokładniej w miejscowości Buñol odbywa się Tomatina, czyli święto obrzucania się pomidorami. Tomatina przypada na ostatnią środę sierpnia i stanowi punkt kulminacyjny trwającej cały tydzień fiesty.

3. Kolejnym typowym świętem obchodzonym w Walencji jest Święto Ognia. To szczególne wydarzenie obchodzone jest co roku w marcu. Jego tradycje sięgają XVI wieku. Najważniejszym dniem jest 19 marca, kiedy to palone są rzeźby stworzone z kartonu, drewna, czy wosku. Największe konstrukcje mierzą nawet 40 metrów wysokości.

Kompleks określany jest mianem

4. Znakiem rozpoznawczym miasta jest kompleks Ciudad de las Artes y las Ciencias. Przez wiele osób określany jest jako "dzielnica przyszłości". Nad realizacją projektu czuwał jeden z najbardziej utytułowanych hiszpańskich architektów Santiago Calatrava. Na obszarze 350 000 m² znajduje się oceanarium (największe w Europie), kino IMAX, muzea i restauracje.

5. Miasto słynie z uprawy pomarańczy, które eksportowane są na cały świat. Jedna z najpopularniejszych odmian tego owocu nosi nazwę "Valencia".

6. W Walencji uprawia się ryż. Wykorzystywany jest on do paelli walencjańskiej. Będąc na wakacjach w tym mieście trzeba spróbować tego dania.

7. Pierwszą linię metra w mieście uruchomiono w 1988 roku. Łączna długość wszystkich linii liczy 134 kilometry, jednak zaledwie 10% z nich znajduje się pod ziemią.

8. Mercado Central to jeden z najstarszych rynków na Starym Kontynencie.

Zajmowana powierzchnia

Walencja zajmuje powierzchnię 134,6 km². W porównaniu do Madrytu jest prawie 4,5 raza mniejsza. Co ciekawe powierzchnia miasta jest większa od Barcelony.

Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem w Walencji jest hotel Hilton Valencia. Wybudowany w 2006 roku obiekt wznosi się na wysokość 117 metrów i składa z 35 kondygnacji. Jednak już niedługo wieżowiec może utracić swój tytuł. Plany zakładają wybudowanie obiektu o wysokości 308 metrów.

Lotnisko

Port lotniczy Walencja znajduje się 8 km na zachód od centrum miasta. To największe lotnisko w regionie. W 2018 roku port obsłużył 7,769,867 osób. W porównaniu z rokiem poprzednik odnotowano wzrost o 15,2%.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa