Informacje o Wenecji

Informacje o Wenecji

Wenecja ciekawostki

Wenecja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czy może zostać zalana, a także ile mostów znajduje się w Wenecji. Wszystko co powinieneś wiedzieć o tym włoskim mieście zgromadzone w jednym miejscu.

Weneckie mosty

Pierwsze skojarzenie z Wenecją? Oczywiście mosty! Ile ich jest? Na terenie miasta znajduje się ich 417, z czego 72 z nich stanowią własność prywatną. Jednak to nie Wenecja posiada najwięcej mostów na świecie. Większą ilością może pochwalić się Berlin, czy Sankt Petersburg. Jednak prawdziwym rekordzistą w ilości mostów jest Hamburg. W tym niemieckim mieście wznosi się ich ponad 2500.

Most Rialto

Jedną z wizytówek Wenecji jest Most Rialto. Łączy on brzegi Riva del Vin i Riva del Ferro. Jego budowę rozpoczęto w 1588 roku i ukończono trzy lata później. Zgodnie z popularną legendą został zbudowany przez samego diabła. Władze miasta zleciły budowę konstrukcji lokalnemu murarzowi. Pomocną dłoń do mężczyzny wyciągnął diabeł, który zaproponował, iż wykona tę trudną pracę za niego. Wynagrodzeniem diabła miała być dusza osoby, która jako pierwsza pokona most. Mężczyzna bez zastanowienia przystał na tę propozycję. Pierwszym śmiałkiem, który przeszedł przez most był syn murarza.

Powodzie

Prognozy dla tego miasta nie są zbyt wesołe. Historyczna część miasta ulega ciągłym podtopieniom. Z uwagi na ciągle podnoszenie się poziomu wody Morza Śródziemnego, miasto może zostać zalane do 2100 roku.

Ciekawostki o Wenecji

1. Każdego roku burmistrz miasta wrzuca pierścień do Morza Adriatyckiego. Symbolizuje to zaślubiny Wenecji z morzem.

2. Nazwa Wenezuela pochodzi od włoskiego słowa "Veneziola", co w tłumaczeniu oznacza małą Wenecję. Gdy Amerigo Vespucci dotarł w pobliże jeziora Maracaibo i ujrzał rodzime domki unoszące się na palach, od razu miał jedno skojarzenie - tu jest jak w Wenecji!

3. Prawo miejskie nakazuje, aby wszystkie gondole poruszające się weneckimi kanałami były pomalowane na czarno. Każda z nich musi miec około 10 metrów długości i 1,5 metra szerokości, zaś waga powinna osiągać około 350 kilogramów.

4. Dawniej weneckimi kanałami pływało nawet 10 tysięcy gondoli. Obecnie nie każdy może zostać gondolierem. Miasto przyznaje zaledwie 425 licencji pozwalających poruszać się weneckimi kanałami. Aby ją otrzymać należy odbyć staż i zdać specjalny egzamin.

5. Lido to niewielka wenecka wyspa zamieszkałą przez około 20 tysięcy osób. Słynie ona z szerokich i piaszczystych plaż. Jedną z nich jest Eraclea. Obowiązuje na niej specyficzny zakaz. Lokalne władze zakazały na niej wznoszenia jakichkolwiek konstrukcji z piasku.

6. Na terenie miasta obowiązuje całkowity zakaz dokarmiania gołębi.

7. Miasto zamieszkuje ponad 264 tysiące osób.

W Wenecji znajduje się 417 mostów.

8. Wenecja położona jest na ponad 100 wyspach.

9. Na terenie miasta znajduje się 170 kanałów, które łącznie liczą około 100 kilometrów.

10. Calletta Varisco to najwęższa ulica w mieście. Jej szerokość wynosi zaledwie 53 cm.

11. Na terenie Wenecji wznoszą się aż 84 wieże z dzwonami.

12. Zdecydowana większość osób kierujących gondolami, to mężczyźni. Pierwsza kobieta pojawiła się w tym zawodzie dopiero w 2010 roku.

13. Każde weneckie mieszkanie musi posiadać własną oczyszczalnię ścieków.

14. To jedno z pierwszych europejskich miast, do którego dotarła kawa. Działająca na terenie Wenecji Caffe Florian jest najstarszą kawiarnią we Włoszech. Działa od 1720 roku.

15. Znany podróżnik i kupiec Marco Polo pochodził z Wenecji.

16. Jeden z najstarszych festiwali filmowych odbywa się w Wenecji. Zapoczątkowany został przez Giuseppe Volpi di Misurata w 1932 roku.

17. Nieodłącznym elementem kojarzonym z Wenecją są maski. Pojawiły się one już w XIII wieku. Pierwotnie były one wykorzystywane przez lekarzy.

18. Każdego roku Wenecja jest odwiedzana przez około 20 milionów turystów.

19. Za 40-minutową wycieczkę gondolą należy zapłacić około 80 euro. Wieczorem cena wzrasta do 100 euro.

20. Giethoorn to niewielka wioska leżąca w Holandii. Założyła ją grupa uchodźców około 1230 roku. Poza ścieżkami rowerowymi, nie ma tam żadnych dróg. Giethoorn jest w całości wolne od samochodów. Posiada za to liczne kanały. Zarówno mieszkańcy i turyści chętnie korzystają z łódek. Z tego powodu do miasto bywa nazywane Wenecją Północy bądź Wenecją Holandii.

Charakterystyczne budynki w Wenecji.
Wenecja ciekawostki - nie każdy może prowadzić gondolę. Zgodnie z prawem należy posiadać specjalną licencję. Miasto wydaje ich zaledwie 425.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa