Rotterdam - miasto w Holandii

Rotterdam - miasto w Holandii

Ciekawostki o Rotterdamie

Rotterdam ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jakie szczególne prawo posiada policja w tym mieście, a także czym jest Markhtal. Poznaj nieznane ciekawostki o Rotterdamie, które warto poznać.

Historia Rotterdamu w pigułce

Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 1283 roku. Początkowo na terenach obecnego Rotterdamu znajdowała się wioska rybacka. Prawa miejskie przyznano w 1299 roku. W XVII-XVIII wieku handel z Francją i Anglią doprowadził do rozkwitu miasta. Podczas II Wojny Światowej w maju 1940 roku miasto doznało ogromnych zniszczeń podczas nalotu dywanowego Luftwaffe. Zachowały się jedynie nieliczne zabytki miasta, między innymi gotycki kościół św. Wawrzyńca, dom Schielandshuis oraz pomnik "Rozdarte Miasto".

Port w Rotterdamie

Rotterdam posiada największy port w Europie i jeden z największych na świecie. Obiekt zajmuje powierzchnię 105 km² i rozciąga się na długość 40 km. W 2008 roku całkowity przeładunek wyniósł ponad 421 milionów ton. Zaraz po portach w Singapurze i Szanghaju jest najbardziej ruchliwym portem na świecie.

Populacja Rotterdamu

Zgodnie z aktualnymi statystykami Rotterdam posiadam obecnie 1,008,667 mieszkańców. W porównaniu z 1950 rokiem populacja tego miasta wzrosła o 244 tysiące osób. Prognozy na rok 2035 wskazują, iż liczba ta wzrośnie o kolejne 55 tysięcy.

Rotterdam ciekawostki

1. W mieście żyje około 160 różnych narodowości.

2. Nie tylko jedzenie może być eko. W Rotterdamie działa pierwszy na świecie ekologiczny klub. Dyskoteka Watt posiada ekopodłogę wyprodukowaną przez holenderską firmę Suistanable Dance Club. Pod wpływem tańczących ludzi, parkiet taneczny ugina się pod ich ciężarem i produkuje energię pozwalającą na rozświetlenie lamp podłogowych. Tym samym im więcej osób przebywa na parkiecie, tym na sali robi się jaśniej.

3. Panoramę miasta można podziwiać z wieży widokowej Euromast. Ze szczytu roztacza się widok na słynny most Erasmusburg, a także zielone tereny miasta Het Park. Na tę atrakcję najlepiej wybrać się pod wieczór.

Hostel o nietypowym kształcie w Rotterdamie.

4. "Cascade" w Rotterdamie to pomnik ropy naftowej autorstwa grupy Atelier Van Lieshout. Monument składa się z 18 baryłek oraz ludzkich sylwetek. Wszystkie elementy zlewają się w jedność.

5. Jednym z najpopularniejszych obiektów miasta jest most Erasmusbrug. Konstrukcja łączy północne i południowe dzielnice Rotterdamu. Most ma 802 metry długości, zaś w najwyższym punkcje osiąga wysokość 139 metrów. Do użytku został oddany 6 września 1996 roku. W uroczystości otwarcia brała udział królowa Holandii. Inwestycja pochłonęła kwotę 75 milionów euro.

6. Policja w Rotterdamie ma prawo odbioru drogich przedmiotów młodym ludziom, jeśli podejrzewają, że mogły one zostać skradzione. Przedmiot - głownie drogie zegarki - może zostać zarekwirowany do czasu złożenia odpowiednich wyjaśnień skąd on pochodzi.

7. Markhtal to centrum handlowe, które zachwyca nietypową konstrukcją i sufitem malowanym poprzez wykorzystanie narzędzi animacji firmy Pixar.

8. Rotterdam jako pierwsze miasto posiadał system metra. Pierwsza linia została uruchomiona 9 lutego 1968 roku. Obecnie składa się z 5 linii i 62 stacji. Metro w Amsterdamie uruchomiono 11 lat później.

9. W Rotterdamie urodził się Leo Beenhakker - były piłkarz i trener reprezentacji Polski.

Zajmowana powierzchnia

Rotterdam zajmuje powierzchnię 319,35 km² i z tym wynikiem jest największym miastem w Holandii. Drugim największym miastem jest Amsterdam, który zajmuje powierzchnię 219,3 km².

Najwyższy budynek

Najwyższym obiektem w Rotterdamie jest biurowiec Maastoren. Budynek wznoszący się na 165 metrów wysokości jest najwyższym w Holandii. Konstrukcja składa się z 44 kondygnacji. Inwestycję rozpoczęto w październiku 2006 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 28 maja 2010 roku. Koszt budowy pochłonął 67 milionów dolarów.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa