Dubaj - informacje, ciekawostki, atrakcje

Dubaj - informacje, ciekawostki, atrakcje

Ciekawostki o Dubaju

Dubaj ciekawostki - dowiedz się z czego słynie to niezwykłe miasto. Czy wiesz, że w centrum tego pustynnego miasta możesz pojeździć na nartach, a policja patroluje ulice samochodami marki Ferrari? Poznaj niesamowite ciekawostki o Dubaju.

Rozwija się w zatrważającym tempie

Co ciekawe jeszcze nie tak dawno Dubaj był małą wioską rybacką. Obecnie jest jednym z najprężniej rozwijających się miast świata. Nie ulega wątpliwości, iż rozwój ten jest możliwy dzięki wydobyciu ropy. Blisko 1/4 wszystkich żurawi przemysłowych na świecie pracuje właśnie w tym mieście. To właśnie w Dubaju wznosi się najwyższy budynek na świecie, można zrobić zakupy w największym centrum handlowym, czy wypocząć na największej sztucznej wyspie. W Dubaju wszystko musi być naj.

Najwyższy budynek na świecie

Burdż Chalifa to obecnie najwyższy budynek na świecie. Pierwotnie miał się wznosić na wysokość 560 metrów. W ramach prac nad projektem stopniowo zwiększano jego wysokość. Finalnie zdecydowano, iż wyniesie ona 828 metrów. Oficjalne otwarcie nastąpiło 21 lipca 2007 roku. Obiekt ten został nazwany na cześć prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalifa ibn Zaid an-Nahajan, który przekazał zadłużonemu Dubajowi 25 miliardów dolarów. W 2020 roku Burdż Chalifa może zostać zdetronizowany. Na ten rok planowane jest otwarcie wyższych konstrukcji w mieście Dżudda (Arabia Saudyjska) i ... w Dubaju. Ten pierwszy może przekroczyć wysokość jednego kilometra. Poznaj także ciekawostki o tym obiekcie.

The Dubai Mall

Choć będąc w podróży staram się omijać centra handlowe, to wizyta w The Dubai Mall jest raczej wskazana. Obiekt jest największym na świecie budynkiem tego typu. Został otwarty 4 listopada 2008 roku i zajmuje powierzchnię 112,4 ha. W jego wnętrzu działa ponad 1200 sklepów i 120 kawiarni i restauracji. Oprócz "zwykłych" udogodnień centrum handlowego można podziwiać akwarium o pojemności 10 milionów litrów wody, czy wybrać się na narty do ośrodka Sky Dubai. W 2015 roku centrum odwiedziło ponad 92 miliony osób.

Metro w Dubaju

Dubajskie metro składa się z dwóch linii o łącznej długości 75 km. Każdego dnia 87 składów zatrzymuje się na 57 stacjach. Pierwszy wagon jest podzielony na dwie strefy - złotą z wygodniejszymi siedzeniami i oczywiście droższymi biletami oraz przeznaczoną dla kobiet i dzieci. Pozostałe wagony są ogólnodostępne. Mężczyzna jadący w przedziale przeznaczonym dla kobiet może otrzymać mandat.

Kolejne dubajskie naj

Burdż al-Arab znany także jako Wieża Arabów, to jedyny na świecie hotel posiadający siedem gwiazdek. Został wybudowany na sztucznej wyspie. Wznoszący się na 321 metrów obiekt swoim kształtem przypomina żagiel. Składa się on z 60 kondygnacji. W sumie do dyspozycji gości przeznaczono 202 apartamenty. Najmniejszy z nich posiada powierzchnię 169 m², największy aż 780 m². Wynajmując najmniejszy apartament trzeba się liczyć z kosztem 1300 dolarów za dobę. Za największe apartamenty należy zapłacić nawet 24 tysiące dolarów.
Ciekawostki o Dubaju - widok na miasto z lotu ptaka

Dubajskie fontanny

The Dubai Fountain to największy system fontann z pokazem choreograficznym na świecie. Znajduje się na sztucznym jeziorze o powierzchni 0,12 km² przy dubajskim centrum handlowy. Fontanna została zaprojektowana przez kalifornijską firmę WET Design. Podświetlana jest przez 6600 świateł i 25 projektorów. Woda wystrzeliwana jest na wysokość 152,4 m. Jej budowa pochłonęła 218 milionów dolarów. Jednym z utworów, do których zaaranżowany został specjalny pokaz jest piosenka śpiewaczki operowej Barbary Szymańskiej "The Centre of Now".

Dubaj ciekawostki

1. W Dubaju mieszka ponad 3 miliony osób. Zaledwie 10% populacji tego miasta to rdzenni mieszkańcy. Największą grupą wśród wszystkich imigrantów są Hindusi. Kolejni są Pakistańczycy oraz Banglijczycy.

2. Przetrwać katastrofę lotniczą i wygrać milion dolarów na loterii - brzmi nieprawdopodobnie? Taką historię przeżył mieszkaniec Dubaju Mohammad Basheer Abdul Khada. Mężczyzna uciekł z płonącego samolotu wraz z 300 innymi osobami. Sześć dni później zakupił los na loterię i wygrał w niej milion dolarów.

3. Dubajscy strażacy używają specjalnych plecaków odrzutowych w walce z pożarami na wysokościach.

4. W 2014 roku władze miasta rozpoczęły program walki z otyłością u dzieci i młodzieży. W przypadku zrzucenia zbędne kilograma, dziecko otrzymuje 2 gramy złota.

5. Dubaj jest najliczniejszym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dubaj

6. Powierzchnia The Dubai Mall jest 2,5 raza większa od Watykanu.

7. We wnętrzu centrum handlowego The Dubai Mall znajduje się stok narciarski.

8. Dubaj ciekawostki - taryfa dla kobiet
Ulicami Dubaju poruszają się różowe taksówki, z których mogą korzystać jedynie kobiety.

9. Dubaj uznawany jest za jedno z najbezpieczniejszych miast świata.

10. Nie miałem okazji tego zaobserwować, ale podobno policja w Dubaju patroluje ulice samochodami marki Ferrari, czy Lamborghini.

11. Deser wart każdego dolara - ciekawostki o Dubaju
W restauracji Scoopi Cafe możesz skosztować jednego z najdroższych deserów świata. Przysmak Black Diamond przyrządzany jest z włoskich trufli, jadalnego 23-karatowego złota oraz irańskiego szafranu. Za to niebo w gębie zapłacisz 820 dolarów.

12. Przez miasto nie przepływa żadna rzeka.

13. Kolejna ciekawostka o Dubaju związana jest z ulicznym ruchem. Każdego dnia na dubajskie ulice wyjeżdża około trzy tysiące taksówek. Wykonują one blisko 200 tysięcy kursów. Szacuje się, że przewożą one około 400 tysięcy osób.

14. Władze Dubaju planowały wybudowanie Disneylandu, jednak miasto nie otrzymało pozwolenia. Jednak to nie problem. W 2003 roku ogłoszono rozpoczęcie budowy największego parku rozrywki na świecie. Dubailand ma zajmować powierzchnię 277 km². Cała inwestycja będzie kosztowała około 70 miliardów dolarów. Oficjalne otwarcie całego kompleksu nastąpi w 2020 roku.

15. W Dubaju bankomaty to już przeżytek. W sztabkomatach możesz zakupić swoją sztabkę złota.

16. Dwa spośród siedmiu emiratów posiadają prawo weta w sprawach o znaczeniu krajowym. Są nimi Dubaj i Abu Zabi.

17. Obecnie Dubaj największe dochody czerpie z transakcji finansowych i turystyki. Dochody z ropy stanowią zaledwie 6% wszystkich zarobków.

18. Dubaj ciekawostki - turystyczna kraina
W 2017 roku Dubaj był 4. najczęściej odwiedzanym miastem wśród turystów. Według statystyk miasto odwiedziło ponad 16 milionów turystów, którzy wydali 28,5 miliarda dolarów.

19. Dubaj zajmuje powierzchnię 4 114 km². To mniej więcej tyle, co 8 Warszaw.

20. Ciekawostki o Dubaju - jak sobie radzić z wysokimi temperaturami?
Nie ulega wątpliwości, że w Dubaju jest dość ciepło. Chwili wytchnienia od słońca i wysokich temperatur można zaznać na klimatyzowanych przystankach autobusowych.

Jedyny na świecie hotel z siedmioma gwiazdkami - Dubaj ciekawostki

Hotel odznaczony siedmioma gwiazdkami - Wieża Arabów

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa