Informacje o Hamburgu

Informacje o Hamburgu

Ciekawostki o Hamburgu

Poznaj ciekawostki o Hamburgu, o których nie miałeś pojęcia. Dowiedz się z czego słynie, co ma wspólnego hamburger z Hamburgiem, a także gdzie znajduje się największy cmentarz w Europie.

Miasto mostów

Nie w Wenecji. Nie w Amsterdamie. Nie w Sankt Petersburgu, a właśnie w Hamburgu wznosi się najwięcej mostów na świecie. Łącznie jest ich aż 2302.

Cmentarz Ohlsdorf

W północnej części miasta leży największy cmentarz w Europie i drugi na świecie. Nekropolia Ohlsdorf zajmuje powierzchnię 391 hektarów. Od 1877 roku pochowano na nim ponad 1,4 miliona osób. Na jego terenie znajduje się sieć dróg o łącznej długości 17 km, po których poruszają się dwie linie autobusowe.

Hamburger pochodzi z Hamburga

Co ma wspólnego Hamburg z hamburgerem? Otóż ta znana na całym świecie kanapka została wprowadzona do amerykańskiej kuchni przez imigrantów z Hamburga. Hamburger został wymyślony przez Fletchera Davisa w 1904 roku. Davis serwował swoim gościom kotleta mielonego podawanego na grzance z sałatą, musztardą i majonezem w barze w Teksasie.

Hamburg ciekawostki

1. Władze miasta wprowadziły w 2016 roku zakaz kupowania kawy w kapsułkach przez budynki rządowe. Związane jest to z niepotrzebnym wytwarzaniem odpadów.

2. W okolicach hamburskiego portu mieści się największy na świecie kompleks zabytkowych magazynów. Speicherstadt wybudowano w 1888 roku. Budynki przeznaczone były do magazynowania zboża, kawy, herbaty, czy tytoniu. Na obszarze 26 hektarów wznosi się 17 obiektów.

3. Port morski w Hamburgu znajduje się w odległości około 120 kilometrów od morza.

4. Na terenie miasta znajduje się 100 siedzib konsularnych. Z tym wynikiem Hamburg zajmuje pierwsze miejsce w Europie oraz drugie na świecie.

5. Hamburg zamieszkuje ponad 1,7 miliona osób.

6. To drugie największe miasto Niemiec (pod względem zajmowanej powierzchni ustępuje jedynie Berlinowi).

7. W 2011 roku Hamburg otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

8. Blisko 27% mieszkańców Hamburga to obcokrajowcy. Polonia w tym mieście liczy około 20 tysięcy osób, zaś polskie korzenie może mieć aż 110 tysięcy mieszkańców.

Hamburg wieczorową porą

Hamburg wieczorową porą

9. Pierwsze pociągu kolei podziemnej wyruszyły w 1912 roku. Obecnie metro w Hamburgu składa się z czterech linii o łącznej długości 105 km. Pociągi zatrzymują się na 91 stacjach. Władze miasta planują także uruchomić piątą linię. Jednak nastąpi to dopiero w latach trzydziestych.

10. Najwyższym obiektem w tym mieście jest wieża Heinrich-Hertz-Turm. Ta znana atrakcja turystyczna została wybudowana w latach 1965-1968 i wznosi się na 279,2 m wysokości. Na wysokości 128 m znajduje się platforma widokowa wraz z restauracją.

11. To niemieckie miasto jest siedem razy większe od Paryża, a także dwa i pół raza większe od stolicy Anglii.

12. Każdego roku władze miasta sadzą dwa tysiące nowych drzew.

13. W Hamburgu urodził się znany na całym świecie projektant mody Karl Otto Lagerfeld.

14. Blisko 8% powierzchni miasta stanowi woda.

Hamburg ciekawostki - na terenie miasta znajduje się 2303 mostów

Hamburg ciekawostki - na terenie miasta znajduje się 2303 mostów

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa