Miasta Francji - Marsylia

Miasta Francji - Marsylia

Ciekawostki o Marsylii

Marsylia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego bywa nazywana "francuskim Chicago", a także kiedy wykonano ostatni wyrok kary śmierci we Francji. Poznaj ciekawostki o Marsylii, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Historia Marsylii w pigułce

Historia miasta sięga około 600 roku p.n.e., kiedy to Grecy z Fokai założyli swoją osadę. Jej pierwotna nazwa brzmiała Massalia. Było to pierwsze greckie polis w tej części Europy. W 49 roku p.n.e. miasto zdobył Juliusz Cezar, w 476 roku władze nad nią przejęli Wizygoci. Od VI wieku stanowiła część Państwa Franków. W średniowieczu miała status wolnego miasta. Francuzi zajęli Marsylię w 1481 roku.

Marsylianka

Francuski hymn narodowy napisał w jedną noc przez Claude Joseph Rouget de Lisle, który był inżynierem wojskowym. Utwór został skomponowany podczas rewolucji francuskiej. Pierwsze wykonanie Marsylianki miało miejsce 26 kwietnia w trakcie spotkania patriotycznego w Marsylii.

Imigranci

Dawniej mieszkańcy miasta byli główni wyznania chrześcijańskiego. Z uwagi na napływ ludności arabskiej do Francji w ciągu ostatniego wieku sytuacja uległa zmianie. Statystyki wskazują, iż na początku XXI wieku co trzecia osoba była wyznawcą islamu. Patrząc na prognozy Marsylia już niedługo może się stać pierwszym miastem w Europie Zachodniej zdominowanym przez to wyznanie.

Populacja Marsylii

Zgodnie z aktualnymi statystykami Marsylia posiada obecnie 1,603,434 mieszkańców. W porównaniu z 1950 rokiem populacja miasta wzrosła o 847 tysięcy osób. Prognozy na rok 2035 wskazują, iż wzrośnie o kolejne 140 tysięcy.

Marsylia ciekawostki

1. Znaczna część zabytków miasta uległa zniszczeniu podczas II Wojny Światowej.

2. W mieście działa czwarty pod względem wielkości port w Europie.

3. Otwarty w 1922 roku port lotniczy Aéroport Marseille Provence obsługuje każdego roku około 7,5 miliona pasażerów i obsługuje około 122 tysiące operacji.

Marsylia uważana jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych miast w Europie.

4. Urodził się tutaj Zinédine Zidane.

5. Ostatnią osobą pozbawioną życia w świetle prawa we Francji był Hamid Djandoubi. Egzekucję wykonano w marsylskim więzieniu 10 września 1977 roku poprzez ścięcie głowy na gilotynie. Mężczyzna został skazany za porwanie i zamordowanie 21-letniej Francuzki.

6. Marsylia jest uważana za jedno z najniebezpieczniejszych miast w Europie. Bywa określane mianem "francuskiego Chicago".

7. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest Bazylika Notre-Damme-de-la-Garde. Obiekt pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

8. Miasto jest znane na całym świecie z produkcji mydła.

9. Pod względem liczby ludności, to drugie najbardziej zaludnione miasto we Francji.

10. Marsylia była drugim francuskim miastem, w którym uruchomiono system kolei podziemnej. Pierwszą linię składającą się z 17 stacji uruchomiono w 1977 roku. Pociągi na drugiej linii wystartowały w 1984 roku.

Zajmowana powierzchnia

Marsylia zajmuje powierzchnię 240.62 km² i z tym wynikiem jest największym miastem we Francji. W tym rankingu Paryż znajduje się dopiero na trzeciej pozycji.

Najwyższy budynek

Najwyższym obiektem w mieście jest CMA CGM Tower, który pełni funkcję siedziby firmy o tej samej nazwie. Zaprojektowanie powierzono Zaha Hadid w listopadzie 2004 roku - był to dla niej pierwszy projekt wieżowca. Budynek wznosi się na 147 metrów i składa z 33 kondygnacji. Oficjalne otwarcie nastąpiło we wrześniu 2011 roku.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa