Nieznane fakty o Tokio

Tokio ciekawostki

Dowiedz się dlaczego Japończycy uwielbiają psa Hachikō, z czego słynie dzielnica Shibuya oraz skąd wzięła się nazwa miasta. Tokio ciekawostki - sprawdź czy te niezwykłe fakty są Tobie znane.

Nazwa miasta

Pierwotnie miasto funkcjonowało pod nazwą Edo, co oznaczało "ujście rzeki". Jego nazwa została zmieniona w 1868 roku, kiedy to stałą się stolicą cesarską cesarza Meiji. Nazwa miasta oznacza "wschodnią stolicę".

Największy targ rybny świata

Targ rybny Tsukiji, to nie tylko miejsce, gdzie można zakupić świeże ryby, ale także ogromna atrakcja turystyczna. Na tym największym na świecie targowisku rybnym można zakupić świeże ryby - od malutkich sardynek, aż po ogromne tuńczyki. Targ działa nieprzerwanie od 1923 roku. Każdego dnia na targu sprzedaje się blisko 2000 ton ryb i owoców można. Szacuje się, że związanych z nim jest około 60 tysięcy pracowników.

Stolica sportu

W 2020 roku Tokio po raz kolejny zorganizuje Letnie Igrzyska Olimpijskie. Oczy całego świata będą skierowane na stolicę Japonii od 24 lipca do 9 sierpnia. Wcześniej sportowcy rywalizowali tam w 1964 roku. Maskotkami imprezy zostały Miraitowa i Someity. Nazwa pierwszej z nich składa się z dwóch członów - "mirai", co w tłumaczeniu oznacza przyszłość i "towa", czyli wieczność. Someity odnosi się do kwiatu wiśni.

Nalot na Tokio

W 1945 roku wojska amerykańskie dokonały kilku skutecznych bombardowań miasta. Pierwsze miało miejsce w nocy 24 lutego. Zniszczyły one około 2 km² Tokio. Jednak najbardziej niszczycielska akcja miała miejsce w nocy z 9 na 10 marca. Wówczas 334 samoloty B-29 zrzuciły 1667 ton bomb zapalających. Drewniane budynki szybko staneły w ogniu. W wyniku tego bombardowania spłonęło około 277 tysięcy obiektów. Zgodnie ze źródłami tej nocy śmierć poniosło od 72489 do 83792 osób.

Hachikō - pies kochany przez wszystkich

Hachikō to pies rasy akita urodzony 10 listopada 1923 roku. Czworonóg przyjechał do Tokio wraz ze swoim właścicielem Hidesaburō Ueno. Mężczyzna był wykładowcą na jednym z tokijskich uniwersytetów. Hachikō każdego dnia odprowadzał swojego właściciela na pobliską stację metra. Wracał na nią wieczorami, gdy Ueno powinien wracać do domu. W maju 1925 roku Ueno niespodziewanie zmarł na uniwersytecie. Mimo tego nieszczęścia, pies nadal codziennie przychodził na stację i czekał na swojego pana. Zachowanie Hachikō zostało zaobserwowane przez jednego ze studentów Ueno. Pewnego razu postanowił śledzić jego trasę i tym samym odkrył tę niesamowitą historie. Uczeń postanowił spisać wszystkie psy rasy akita zamieszkałe w Japonii. Okazało się, że ten kraj zamieszkuje ich zaledwie 30. Następnie opublikował serię artykułów opisujących przywiązanie psa do swojego właściciela. W 1932 roku wybuchło ogromne zainteresowanie zachowaniem Hachikō. Historię "wiernego psa" poznała cała Japonia. Rodzice do dziś opowiadają historię czworonoga swoim dzieciom, aby ukazać im jak ważne jest przywiązanie do rodziny. Hachikō pojawiał się na stacji do 1935 roku. 8 marca zmarł z powodu robaczycy serca. Miasto upamiętniło psa stawiając mu pomnik obok dworca.
Tokio ciekawostki - jedno z najbardziej oblężonych skrzyżowań na świecie

Ciekawostki o Tokio

1. Podobnie jak w całej Japonii, również w Tokio obowiązują kolejki. Ludzie nie pchają się, aby wejść do pociągu. Kto pojawił się najwcześniej, wchodzi jako pierwszy. Nikt się nie pcha, a na dworcu ustawia się elegancka linia.

2. Shibuya to jedna z 23 dzielnic Tokio. Słynie ona głównie z obiektów handlowych i rozrywkowych. Mieści się tam jedna z najbardziej oblężonych stacji kolejowych Shibuya Station. Dzielnica słynie z licznych neonów, bilbordów oraz znanym na całym świecie skrzyżowania Shibuya. Podczas jednej zmiany świateł przez pasy potrafi przejść nawet 2,5 tysiąca osób. To jedno z najbardziej zatłoczonych skrzyżowań nawet nocą.

2. Populacja tego miasta wynosi 9,2 miliona.

3. Tokijskie metro składa się łącznie z 13 linii. Każdego dnia przewożą one około 8 milionów pasażerów.

4. W porównaniu do Warszawy, Tokio jest 4,2 raza większe.

5. Japonia to kraj automatów. Jak udało się obliczyć automat w Tokio znajduje się średnio co 12 metrów. Można w nich kupić praktycznie wszystko - hamburgery, napoje, ubrania, a nawet złożyć zamówienie w restauracji. Poznaj także ciekawostki o Japonii.

6. W 1958 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Tokio Tower. Obiekt wzorowany na francuskiej wieży Eiffla znajduje się w parku Shiba. Wieża telewizyjno-radiowa ma 333 metry wysokości.

7. Tokio Disneyland był pierwszym parkiem Walta Disneya otwartym poza Stanami Zjednoczonymi. W ubiegłym roku odwiedziło go aż 16,6 miliona osób.

8. Tokio jest jednym z najbezpieczniejszych miast świata. Władze miasta mogą pochwalić się jednym z najmniejszych współczynników przestępczości na jednego mieszkańca na świecie.

9. Tokyo Skytree to najwyższy budynek w Tokio. Wieża telewizyjna znajduje się w dzielnicy Sumida. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło w 2010 roku, jednak dopiero w marcu 2011 roku osiągnęła zakładaną przez architektów wysokość. Z wynikiem 634 metrów została najwyższą wieżą na świecie oraz drugą najwyższą budowlą świata (strukturę przewyższa jedynie dubajski wieżowiec Burdż Chalifa).

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa