Stolica Danii - Kopenhaga

Stolica Danii - Kopenhaga

Ciekawostki o Kopenhadze

Kopenhaga ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, co jest symbolem miasta oraz jaki jest najpopularniejszy sposób transportu w Kopenhadze. Poznaj informacje o stolicy Danii, o których z pewnością nie miałeś pojęcia.

Syrenka - symbol miasta

Symbolem miasta jest pomnik Małej Syrenki znajdujący się w porcie. To jedna z najsłynniejszych postaci baśni Andersena. Zgodnie z legendą, każdego mężczyznę, który dotknie prawej piersi Syrenki, spotka ogromne szczęście w miłości. Repliki tego posągu można znaleźć w Greenville w Stanach Zjednoczonych, japońskiej Osace, czy Piatra Neamt w Rumunii.

Pożar Kopenhagi

20 października 1728 roku w mieście wybuchł największy pożar w historii. Mieszkańcy walczyli z żywiołem przez trzy dni. W wyniku kataklizmu zniszczonych zostało około 47% budynków, zaś blisko 20% populacji straciło dach nad głową.

Populacja Kopenhagi

Zgodnie z aktualnymi danymi stolicę Danii zamieszkuje obecnie 1,333,888 osób. W porównaniu z 1950 rokiem populacja Kopenhagi wzrosła o 117 tysięcy osób. Prognozy na rok 2035 wskazują, iż wzrośnie o kolejne 143 tysiące.

Kopenhaga ciekawostki

1. W stolicy Danii działają dwie linie metra. Budowę podziemnego systemu kolei rozpoczęto w listopadzie 1996 roku. Oficjalne uruchomienie nastąpiło 19 października 2002 roku. Pociągi kursują na liniach o łącznej długości 21 km i zatrzymują się na 22 stacjach, które działają 24 godziny na dobę.

2. Na placu ratuszowym można odwiedzić pomnik Hansa Christiana Andersena - najpopularniejszego duńskiego pisarza.

3. W mieście znajduje się drugi pod względem wieku park rozrywki na świecie. Ogrody Tivoli otwarto 15 sierpnia 1843 roku.

4. Władze miasta mają ambitny plan, aby do 2025 rok zostać najprzyjaźniejszym miastem dla rowerzystów na świecie. Obecnie Kopenhaga posiada ścieżki o długości 320 km.

Kopenhaga jest największym miastem w Danii.

5. Około 35% wszystkich podróży po mieście odbywa się za pomocą roweru.

6. Most nad Sundem łączy stolicę Danii ze szwedzkim Malmö. Most o długości 7845 metrów jest drugim pod względem długości, który łączy dwa państwa. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 1 lipca 2000 roku.

7. Miasto zostało założone w 1167 roku przez biskupa Roskilde Absalon. To właśnie z jego inicjatywy wzniesiono gród warowny.

8. Pierwsze ślady ludzkiej egzystencji na tym obszarze pochodzą z epoki kamiennej.

9. Prawa miejskie przyznano w 1254 roku.

10. Najbliższym portem lotniczym jest Kopenhaga-Kastrup. Lotnisko powstało w 1925 roku. W 2018 roku port obsłużył ponad 30 milionów pasażerów.

Zajmowana powierzchnia

Kopenhaga zajmuje powierzchnię 88,25 km² i jest największym miastem w kraju. W porównaniu z Warszawą jest blisko 6 razy mniejsza (517,2 km²).

Najwyższy budynek

Najwyższym obiektem na terenie Kopenhagi jest dawny zamek królewski Christiansborg. Obecnie pełni on funkcję parlamentu. Budynek o wysokości 106 metrów wybudowano w 1928 roku. To druga najwyższa konstrukcja w kraju.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa