Szczecin informacje i ciekawostki

Szczecin informacje i ciekawostki

Szczecin ciekawostki

Szczecin ciekawostki - dowiedz się czy rzeczywiście leży nad morzem, dlaczego Adolf Hitler był, a może nadal jest, honorowym obywatelem miasta oraz gdzie znajduje się jedno z najstarszych kin na świecie.

Wielkość miasta

Zgodnie z danymi statystycznymi Szczecin zamieszkuje obecnie nieco ponad 403 tysiące osób. Z tym wynikiem jest to 7. największe miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię Szczecin znajduje się na 3. miejscu wśród wszystkich miast w naszym kraju.

Cmentarz Centralny w Szczecinie

W Szczecinie znajduje się największa nekropolia w Polsce, a także trzecia pod względem wielkości w Europie. Cmentarz założono w latach 1899-1900. Do dnia dzisiejszego na terenie o łącznej powierzchni 172,33 ha pochowano ponad 300 tysięcy osób.

Czy Szczecin leży nad morzem?

Wyjaśnijmy sobie to raz na zawsze - Szczecin nie leży nad morzem. Centrum miasta znajduje się w odległości około 65 km od Morza Bałtyckiego.

Ciekawostki o Szczecinie

1. Adolf Hitler był, a może nadal jest honorowym obywatelem Szczecina. Władze miasta przyznały ten tytuł przywódcy III Rzeszy 4 kwietnia 1933 roku. Hitler oficjalnie przyjął ten tytuł podczas wizyty w 1938 roku. Władze miasta odniosły się do tej kwestii 8 września 2014 roku stwierdzając, że odcinają się od honorowych obywatelstw przyznanych przed II Wojną Światową.

2. W 2017 roku władze pozbawiły honorowych obywatelstw Bolesława Bieruta, Władysława Gomułkę oraz Edwarda Osóbkę-Morawskiego.

3. Każdego dnia w południe trębacze grają hejnał Miasta Szczecina z Urzędu Miejskiego, a także wieży na Zamku Książąt Pomorskich. Na co dzień grana jest wersja na jedną trąbkę. Podczas świąt państwowych i miejskich odgrywany jest hejnał świąteczny przez trzech trębaczy.

4. Pasztecik szczeciński i paprykarz szczeciński to dwie najbardziej znane potrawy kuchni lokalnej.

5. W Szczecinie znajduje się jedno z najstarszych kin na świecie. Kino Pionier 1907 działa nieprzerwanie od 1909 roku. W 2005 roku zostało uznane za najstarsze kino na świecie, jednak obecnie za takie miejsce uznawane jest francuskie L'Idéal Cinéma.

6. Na terenie miasta znajduje się aż 15 parków.

7. To największe miasto i zarazem stolica województwa zachodniopomorskiego.

Szczecin ciekawostki - wiele osób błędnie uważa, że miasto leży nad morzem.

8. W 1630 roku miasto zostało zajęte przez Szwedów.

9. W Szczecinie urodziła się caryca Katarzyna II.

10. Dawniej Szczecin uważany był za miasto nie do zdobycia. W Danii często powtarzano "Nie jesteś bezpieczny, jeśli nie chronią Cię mury Szczecina".

11. W 1989 roku Aneta Kręglicka została wybrana najpiękniejszą kobietą na świecie. To jedyna Polka, która zdobyła tytuł Miss Świata. Modelka urodziła się 23 marca 1965 roku w Szczecinie.

12. Kultowy program Telewizji Polskiej pt. Śmiechu Warte powstawał w Szczecinie.

13. W XIX wieku produkowano tutaj luksusowe samochody marki Stoewer.

14. W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się niewielka wieś o nazwie Szczecin.

15. W latach 1806-1813 miasto znajdowało się pod okupacją francuską.

16. W stanie Wisconsin w USA znajduje się zamieszkałe przez ponad 2100 osób miasto o nazwie Stettin.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa