Stolica Łotwy - Ryga

Stolica Łotwy - Ryga

Ciekawostki o Rydze

Ryga ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, skąd wzięła się nazwa miasta, jaki podarunek otrzymała od Stalina oraz czym jest Festiwal Światła. Poznaj ciekawostki o Rydze, które warto poznać przed wizytą.

Etymologia nazwy

Skąd wzięła się nazwa miasta? Teorie są dwie. Według pierwszej pochodzi ona od słowa ringi, co w tłumaczeniu oznacza zakole rzeczne. Druga teoria mówi, iż wywodzi się od słowa riga oznaczającego żyto.

Podarunek od Stalina

Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, to obiekt budowany w latach 1952-1958 na wzór moskiewskich Siedmiu Sióstr. Wznoszący się na 108 metrów wysokości budynek jest prezentem dla mieszkańców Rygi od Stalina.

Populacja Rygi

Zgodnie z aktualnymi danymi w stolicy Łotwy żyje na co dzień 633,820 osób. Od kilkunastu lat miasto boryka się z problemem spadku liczby ludności. Dla porównania w 1990 roku żyło w nim 904,820 osób - przez niecałe 30 lat ubyło 271 tysięcy mieszkańców. Prognozy na rok 2035 nie wykazują poprawy. Szacuje się, że do tego czasu populacja spadnie o kolejne 45 tysięcy osób.

Ryga ciekawostki

1. Dane z 2017 roku wskazują, iż zaledwie 44.03% mieszkańców Rygi są rdzennymi Łotyszami. Pozostali mieszkańcy w głównie Rosjanie, którzy stanowią 37.88% populacji miasta.

2. Starówka w Rydze przez wielu uważana jest za najpiękniejszą spośród wszystkich krajów nadbałtyckich.

3. Każdego roku od 15 do 18 listopada w mieście trwa Festiwal Światła. Wydarzenie jest organizowane z okazji obchodów niepodległości. Na ulicach można znaleźć 100 multimedialnych instalacji.

Pomnik Wolności w Rydze

4. Miasto zostało założone przez Alberta von Buxhövden w 1201 roku.

5. Ryga stała się stolicą Łotwy w 1991 roku.

6. Dźwina to rzeka przepływająca przez Rygę. To druga co do wielkości rzeka uchodząca do Bałtyku - jej długość wynosi 1020 km.

7. Powierzchnia terenów zielonych w mieście wynosi 7000 ha.

8. Najwyższą konstrukcją w mieście jest Ryska wieża radiowo-telewizyjna. Wznoszący się na 368,5 metra obiekt, jest trzecią co do wysokości wieżą w Europie oraz najwyższą na terenie Unii Europejskiej. Budowę rozpoczęto w 1979 roku, natomiast jej oficjalne ukończenie nastąpiło w 1986 roku. Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwał gruziński architekt Kim Nikuradze.

Zajmowana powierzchnia

Ryga zajmuje powierzchnię 304 km² i jest największym łotewskim miastem. Dla porównania drugie pod względem wielkości miasto Dyneburg ma 72,5 km².

Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem na terenie Rygi jest wieżowiec Z-Towers. Konstrukcja wznosi się na wysokość 123 metrów i składa z 30 pięter. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2017 roku. Pełni on funkcje głównie mieszkaniowe, jednak na jego terenie znajdują się także restauracje, sale konferencyjne, kawiarnie, siłownia oraz sklepy.

Lotnisko

Najbliższy port lotniczy znajduje się około 6 kilometrów od centrum Rygi. W 2018 roku lotnisko obsłużyło ponad 7 milionów pasażerów - najwięcej w lipcu.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa