Z czego słynie Monachium?

Z czego słynie Monachium?

Ciekawostki o Monachium

Monachium ciekawostki - dowiedz się z  kiedy do miasta zjeżdża blisko 6 milionów osób, jaki zwyczaj zapoczątkowano na Olimpiadzie w 1972 roku, a także gdzie znajduje się obrotowa restauracja.

Święto piwa

Każdego roku miliony Niemców i turystów z całego świata wybierają się do Monachium na Oktoberfest. Pierwsze "Święto Październikowe" miało miejsce 12 października 1870 roku, kiedy to książę Ludwik i księżniczka Teresa zawierali związek małżeński. Ich wesele miała charakter festynu. Z uwagi na dużą popularność i ogromną satysfakcję mieszkańców miasta zdecydowano się powtórzyć to wydarzenie w następnych latach. Obecnie Oktoberfest zaczyna się w ostatni weekend września i trwa przez 16 dni. Każdego roku na to wydarzenie do Monachium przyjeżdża około 6 milionów osób. Specjalnie warzone piwa sprzedawane są w litrowych kuflach o nazwie Maßkrug.

Spotkanie, do którego nie doszło

W 1932 roku Winston Churchill przebywał w hotelu Regina w Monachium. Spotkał się tam wówczas ze znawcą sztuki Ernstem Hanfstaengl, który zaproponował Brytyjczykowi spotkanie z Adolfem Hitlerem. Churchill mimo negatywnej opinii na temat poglądów niemieckiego przywódcy, zgodził się na spotkanie. Mężczyźni mieli spotkać się przy herbacie. Zostały wyznaczone dwa spotkania. Hitler nie pojawił się na żadnym Najprawdopodobniej dotarło do niego negatywne słowa wypowiedziane przez Churchilla.

Populacja miasta

W tym niemieckim mieście mieszka 1,4 miliona osób. W porównaniu do 1950 roku populacja wzrosła o 600 tysięcy osób. Prognozy wskazują, że do 2030 roku będzie tam żyło ponad 1,5 miliona ludzi.

Monachium ciekawostki

1. Kolekcjonerzy historycznych pamiątek potrafią wiele wydać, aby zdobyć wyjątkowe przedmioty. Na jednej z aukcji w Monachium wystawiono na sprzedaż marynarkę Hitlera. Jej nowy właściciel zapłacił zawrotną sumę 275 tysięcy euro.

2. We wnętrzu jednego z gmachów Uniwersytety Technicznego w Monachium powstały dwie wielkie zjeżdżalnie łączące najwyższą kondygnację budynku z parterem. Studenci nie muszą korzystać ze schodów, aby znaleźć się na najniższym piętrze. Mogą po prostu w szybki i bezpieczny sposób zjechać na sam dół.

3. Carl von Linde to niemiecki wynalazca urodzony w Bawarii. Niemiec był twórcą lodówki (pierwotnie chłodziarki sprężynowej), którą w 187 roku zastosowano do schłodzenia piwa w Monachium.

4. Każdy kraj organizujący Igrzyska Olimpijskie ma swoją własną maskotkę. Zwyczaj ten zapoczątkowali Niemcy podczas Olimpiady w Monachium w 1972 roku. Był nim jamnik imieniem Waldi.

5. W większości miast najstarszymi obiektami są kościoły, mosty, bądź ruiny zamków. Jednak nie w Monachium. Podczas budowy podziemnej linii kolejowej w centrum miasta natrafiono na średniowieczną toaletę. Jak udało się ustalić historykom pochodzi ona z 1260 roku i to właśnie ona jest najstarszym obiektem w Monachium.

Poznaj także ciekawostki o Niemczech.

Odbicie wieży obserwacyjnej Olympiaturm - Monachium ciekawostki

6. Koncern BMW został założony w Monachium przez Gustava Otto i Karla Rappa. Obecna siedziba tej firmy jest tak duża, iż posiada indywidualny kod pocztowy - 80788.

7. Pod względem zajmowanej powierzchni jest to trzecie największe miasto w Niemczech oraz dwunaste na terenie Unii Europejskiej.

8. Jednym z najbardziej utytułowanym niemieckich zespołów w piłkę nożną jest Bayern Monachium. Od kilku lat kluczowym zawodnikiem bawarskiej drużyny jest Robert Lewandowski.

9. Monachium zostało założone w 1158 roku.

10. Kaufingerstraße to jedna z najważniejszych ulic handlowych w Monachium. Średnia cena wynajęcia lokalu usługowego wynosi około 300 tysięcy euro rocznie.

11. Zgodnie z decyzją władz miasta od 2004 roku konstrukcje budownicze nie mogą przekraczać 99 metrów. Rządzący nie chcą, aby nowe obiekty przyćmiły zabytki miasta.

12. Herb miasta przedstawia wizerunek młodego mnicha ubranego na czarno, który trzyma czerwoną książkę.

13. Na terenie parku olimpijskiego Olympiapark München wznosi się 291 metrowa wieża. Na wysokości 190 metrów można podziwiać widok na miasto. 8 metrów niżej można zjeść posiłek w obracającej się restauracji. Pełny obrót zajmuje 53 minuty.

14. Najwyższym budynkiem w Monachium jest wieżowiec Hochhaus Uptown München. Obiekt ma 146 metrów wysokości i składa się z 38 pięter. Z tym wynikiem jest to 20 najwyższa budowla w Niemczech. Pochłonęła ona 300 milionów euro. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2004 roku.

Miasteczko olimpijskie w Monachium

Miasteczko olimpijskie w Monachium

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa