Lizbona - ciekawostki, informacje, fakty

Lizbona - ciekawostki, informacje, fakty

Ciekawostki o Lizbonie

Lizbona ciekawostki - dowiedz się jaki przysmak należy spróbować będąc w tym mieście, czy rzeczywiście jest stolicą Portugalii, a także gdzie znajduje się najstarsza księgarnia na świecie. Poznaj niesamowite informacje o Lizbonie.

Nazwa miasta

Jedno z twierdzeń pojawiających się w literaturze nieakademickiej wskazuje, iż nazwa miasta sięga czasów fenickich. Ma się ona odnosić do terminu Alis-Ubo oznaczającego bezpieczną przystań. Jednak to wyjaśnienie nie ma wiarygodności historycznej, albowiem Fenicjanie w tym miejscu pojawili się od 1200 r. p.n.e.

Tragiczne trzęsienia ziemi w Lizbonie

Pierwsze dotkliwe trzęsienie ziemi nawiedziło miasto 26 stycznia 1531 roku. Tego dnia życie straciło tysiące mieszkańców Lizbony. O wiele mocniejsze - 9 stopni w skali Richtera - miało miejsce 1 listopada 1755 roku. W wyniku kataklizmu zginęło około 60 tysięcy osób, a miasto zostało zrujnowane. Bez większego szwanku zachowały się budynku w dzielnicy Alfamy i Belém.

Najstarsza księgarnia na świecie

Kilkukrotnie zmieniała nazwę, lokalizację, czy właściciela, jednak najważniejszy fakt pozostaje bez zmian - działa nieprzerwanie od 287 lat. Livraria Bertrand to najważniejszy punkt literacki w Lizbonie i jeden z ważniejszych na świecie. Księgarnię otworzył Peter Faure w centralnej części dzielnicy Rua Direito do Loreto. Dość szybko stała się jednym z popularniejszych miejsc spotkań wśród portugalskich pisarzy. W 2010 roku księgarnia została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższej funkcjonująca księgarnia na świecie. W tym samym roku stała się częścią grupy Porto Editora, jako 52. oddział na mapie kraju.

Nietypowy Rekord Guinnessa

20 czerwca 2009 roku agencja Realizar Impact Marketing zorganizowała w parku Bela Vista wydarzenie mające promować recyklingi zachęcić do tego ludzi. Na terenie parku umieszczono pojemnik na śmieci mierzący 7,13 m wysokości i 4,76 m średnicy. Konstrukcja została podzielona na cztery części - do zbierania papieru, plastiku, szkła i puszek. Obiekt był na tyle duży, iż został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Najdłuższy most w Europie

Spinający brzegi rzeki Tag most Vasco da Gamy jest najdłuższą konstrukcją tego typu w Europie. Otwarty 29 marca 1998 roku most ma długość 17,2 km. Składa się on z sześciu pasów ruchu, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h. Gdy warunki pogodowe stają się nieco gorsze (pojawia się mgła, pada deszcz lub szaleje mocniejszy wiatr) samochody mogą poruszać się z prędkością 90 km/h.

Prawdziwy przysmak z Lizbony

Pastéis de Belém to typowe dla Lizbony babeczki budyniowe z ciasta francuskiego. Oryginalne ciasteczka można skosztować w cukierni przy Rua de Belém. Pozostałe miejsca podają pastéis de nata, czyli przysmak, który jedynie naśladuje oryginał.

Lizbona ciekawostki - Torre de Belem to jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście.

Lizbona ciekawostki

W dalszej części artykułu dowiesz się z czego słynie Lizbona, czym jest Hippobus oraz w czym są azulejo.

1. Zgodnie z legendą, miasto zostało założone przez Ulissesa (Odyseusza), ale wiele przesłanek wskazuje, iż osada w tym miejscu istniała już dużo wcześniej.

2. Torre de Belem to jedna z największych atrakcji w mieście. W 1833 roku w wieży był więziony generał Józef Bem.

3. Azulejo to cienkie ceramiczne płytki (zazwyczaj kwadratowe), które używa się do tworzenia mozaik składających się nawet z tysięcy elementów. Pokrywa się nimi ściany i tworzą one ciekawe dekoracje. Ich powierzchnia pokryta jest błyszczącym, wielokolorowym szkliwem. Ułożone obok siebie tworzą mozaikę przedstawiającą sceny historyczny, czy krajobrazy. W stolicy Portugalii można je spotkać niemalże na każdym kroku - w domach, kościołach, pałacach, czy na ulicy.

4. Alfredo Gonçalves żyjący w Lizbonie może pochwalić się największą kolekcją niepowtarzanych butelek whisky. Mężczyzna zgromadził ich aż 10 500. Kolekcję można podziwiać w jego sklepie “Whisky & Co”. Alfredo zaczął zbierać butelki po trunku ponad 40 lat temu. Osiągnięcie to zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa w listopadzie 2005 roku.

5. Największy piknik na świecie miał miejsce 20 czerwca 2009 roku w parku Bela Vista. Pojawiło się na nim 22 232 osoby.

6. 24 lipca 1999 roku na Stadionie Narodowym w Lizbonie zaprezentowano największe ludzkie logo. W wydarzeniu udział wzięło 34 309 osób.

7. Portugalski poeta Fernanda Pessoa posiada na stałe zarezerwowany stolik w kawiarni Martinho da Arcada.

8. Jedną z alternatywnych metod przemieszczania po Lizbonie jest Hippobus. Pojazd jest w stanie poruszać się zarówno po lądzie, jak i wodzie. Ten autobus jest przeznaczony głównie dla turystów. Bilet na przejażdżkę kosztuje 25 euro dla osoby dorosłej i 15 euro dla dziecka.

9. Władze miasta zakazały dokarmiania gołębi.

10. Czy Lizbona jest stolicą Portugalii? I tak, i nie. Nie istnieje żaden dokument, który nadałby tytuł stolicy temu właśnie miastu. Lizbona została najważniejszym miastem w Portugalii na mocy decyzji króla Alfonsa III, który przeniósł ją z Coimbry. W latach 1808 do 1821 stolicę kraju przeniesiono do Rio de Janeiro.

11. Lizbona, podobnie jak i Rzym, znajduje się na siedmiu wzgórzach.

12. Lizbona jest najdalej wysuniętą na zachód stolicą europejską.

13. Alfama to najstarsza dzielnica w mieście.

Najwyższy budynek w Lizbonie

Takim obiektem jest Torre de Monsanto. Wieżowiec znajduje się w Oeiras na przedmieściach Lizbony. Budynek ma 120 metrów wysokości i składa z 17 kondygnacji. Oddany do użytku został w 2001 roku. Pełni on funkcje biurowe. To także najwyższy budynek w kraju. Najwyższą konstrukcją w mieście jest wieża na moście Vasco da Gama o wysokości 155 metrów.

Populacja Lizbony

Na całym obszarze miejskim zamieszkuje nieco ponad 2,9 miliona osób. W porównaniu do 1955 roku populacja Lizbony wzrosła dwukrotnie. Szacuje się, że do 2035 roku przybędzie kolejne 200 tysięcy osób.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa