Londyn ciekawostki, z czego słynie i informacje

Londyn ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Londynie

Londyn - poznaj ciekawostki jednej z największych europejskich metropolii.  Dowiedz się z czego słynie, jakie są jego symbole, dlaczego jest on mniejszy od Lądka Zdrój oraz co takiego wydarzyło się w 1666 roku.

Etymologia nazwy

Nie jest do końca wiadomo skąd wywodzi się nazwa Londyn. Niektóre teorie mówią, iż jest to słowo wywodzące z języka celtyckiego, albo nawet pre-celtyckiego. Miasto zostało założone przez Rzymian w 43 roku jako Londinium. W późniejszych czasach nazwa była zmieniana trzykrotnie - Lundenwic, Lundenberg i w końcu Londyn.

Symbole Londynu

Z czego słynie Londyn? Znaki rozpoznawcze tego miasta można wymieniać długo. Zacznę od czerwonych autobusów, które pojawiają się praktycznie w każdym filmie, gdzie akcja rozgrywa się właśnie w tym mieście. Obecnie charakterystyczny model autobusu Routemaster porusza się jedynie na dwóch liniach turystycznych. Podróż autobusem po centrum miasta w godzinach szczytu nie należy do najlepszych pomysłów - prędkość przemieszczania się jest bardzo wolne ze względu na korki. Inny symbol związany z transportem to czarne taksówki.

Kolejnym symbolem Londynu są czerwone budki telefoniczne. Żaden turysta nie opuści Anglii bez pamiątkowego zdjęcia z "udawanej" rozmowy.
W tym miejscu wypada wymienić także typowe "pocztówkowe" miejsca, są nimi: Big Ben, London Eye, czy Westminster.

Czerwona budka telefoniczna - symbol Londynu

Czerwona budka telefoniczna - symbol Londynu

Londyńskie Oko

London Eye, znane także jako Millennium Wheel (Koło Milenijne), to dość "młoda" wizytówka tego miasta. Otwarcie tego diabelskiego młyna miało miejsce 31 grudnia 1999 roku, w uroczystości uczestniczył premier Tony Blair. Jednak już na samym początku pojawiły się problemy techniczne i ponowne działanie atrakcji było możliwe od marca 2000 roku. Koło obserwacyjne o wysokości 135 metrów składa się z 32 klimatyzowanych kapsuł pasażerskich, zaś jeden pełny obrót zajmuje około pół godziny.

Nowe tysiąclecie

Z okazji wejścia w nowe tysiąclecie w Londynie wzniesiono trzy obiekty, są nimi: London Eye, The O2 i The Millennium Bridge.

Big Ben, to tak naprawdę...

A teraz lepiej usiądź wygodnie, gdyż dowiesz się prawdy o Big Benie. Przez większość ta nazwa służy na nazwanie całej wieży zegarowej, jednak oficjalnie Big Ben to tylko dzwon znajdujący się w jej wnętrzu. Sama bieżnia nosi nazwę "Elizabeth Tower". Niedawno rozpoczęły się prace renowacyjne tego obiektu. W wyniku czego dzwon ponownie zabije dopiero w 2020 roku.

Warto wspomnieć, że zegar nie zawsze dokładnie odlicza czas. W 1949 roku spóźnił się o 41 minut. Powodem opóźnienia było stado ptaków na wskazówce pokazującej minuty. Z kolei w 1962 roku Londyńczycy przywitali Nowy Rok o 10 minut za późno. Tym razem winowajcą był zalegający na wskazówce śnieg.

Londyn ciekawostki

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie polskie miasto jest większe od Londynu, dlaczego nie można umrzeć w brytyjskim parlamencie oraz jaki tajemniczy budynek znajduje się pod adresem 23-24 Leinster Gardens.

Od Londynu większy jest nawet Lądek Zdrój

Londyn uważany jest za jedno z największy europejski miast, jednak nie do końca to prawda. W rzeczywistości City of London zamieszkuje około 7,5 tysiąca osób na niecałych 3 kilometrach kwadratowych. Wielki Londyn tworzony jest przez 32 gminy, w których mieszka blisko 9 milionów osób. Biorąc pod uwagę prawo brytyjskie nie posiadają one statusu miasta.

Nieśmiertelność w Parlamencie

Czy można zakazać umierania? Można. W angielskim parlamencie, czyli Pałacu Westminster osoby w nim przebywające nie mogą umrzeć. Związane jest to z faktem, iż obiekt należy do pałaców królewskich, co związane jest z koniecznością odprawienia pogrzebu państwowego w przypadku śmierci wewnątrz budynku. Co ciekawe, do 1961 roku angielskie prawo zabraniało popełnianie samobójstw. Poznaj także ciekawostki o Anglii.

Jedyna ulica z ruchem prawostronnym

O tym, że na Wyspach obowiązuje ruch lewostronny wie chyba każdy. Jednak w Londynie istnieje jedna ulica, gdzie ruch jest prawostronny. Znajduje się ona przy hotelu Savoy, który gości u siebie znane gwiazdy i polityków. Dlaczego tak jest? Jedna z teorii mówi, że taksówkarze najpierw wysadzają pasażerów pod Teatrem Savoy, który mieści się po prawej stronie, zaś w drugiej kolejności odbierają gości z hotelu.

Jest dość drogo

Stolica Anglii nie jest tanim miejscem do życia. W 2016 roku Londyn uplasował się na 6. pozycji w rankingu miast z najdroższymi kosztami życia.

Multi językowe miasto

Szacuje się, że mieszkańcy Londynu komunikują się ponad 300 językami. Spotkanie na ulicy osoby z Polski nie należy do najtrudniejszych. Co więcej, na terenie miasta znajduje się wiele sklepów z produktami z Polski.

Londyn ciekawostki - widok na jeden z symboli

Londyn ciekawostki

Muzea, muzea i jeszcze raz muzea

Londyn to bez wątpienia miasto nastawione na kulturę i sztukę. W tym jednym mieście znajduje się ponad 240 muzeów oraz mniejszych galerii sztuki. Jednym z najchętniej odwiedzanych jest Tate Modern (muzeum sztuki nowoczesnej). Warto wspomnieć, że większość muzeów ma darmowy wstęp.

Wielki pożar Londynu

Wielki pożar wybuchł 2 września 1666 i pustoszył Londyn przez trzy kolejne dni. Pierwsze płomienie pojawiły się w piekarni przy ulicy Pudding Lane. Panujący wówczas silny wiatr sprzyjał rozprzestrzenianiu się pożaru. Przez te kilka dni miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone - zawaleniu uległo ponad 13 tysięcy budynków.

W wyniku tego smutnego wydarzenia śmierć poniosło sześć osób. Miał on także swoje pozytywne strony, w płomieniach zginęło większość szczurów odpowiedzialnych za epidemię dżumy rozprzestrzeniającej się od 1665 roku.

Pierwsze metro

W Londynie powstało pierwsze metro na świecie. Pierwsza linia zaczęła funkcjonować już w 1890 roku. Obecnie ten system liczy łącznie 400 kilometrów długości i jest jednym z najbardziej rozbudowanych na świecie.

The Shard

Najwyższym budynkiem w Londynie oraz w całej Wielkiej Brytanii jest The Shard. Wieżowiec wznosi się na wysokość 309,6 m.

W porównaniu do...

Warszawy Londyn jest trzy razy większy pod względem zajmowanej powierzchni, a także zamieszkuje go blisko pięć razy więcej osób.

1. Dawniej planowano, aby londyńskie metro ciągnęło się aż do Paryża.

2. W samym Londynie przechowuje się złoto o wartości prawie 250 miliardów dolarów. To blisko 20% złota łącznie posiadanego przez wszystkie kraje na świecie.

3. Pod adresem 23-24 Leinster Gardens znajduje się dość nietypowy budynek. Obiekt posiada okna pomalowane szarą farbą, w drzwiach nie ma klamek, zaś dzwonka do drzwi nie ma sensu szukać. Co więcej, budynek nie posiada tyłu - miasto zdecydowało się zachować jedynie samą fasadę. Konstrukcja została zburzona w 1868 roku podczas budowy tunelu metra.

4. Największym portem lotniczym w tym mieście jest Heathrow. W ubiegłym roku obsłużono tam ponad 80 milionów turystów. Lotnisko znajduje się w odległości około 26 kilometrów od centrum miasta. Drugim portem lotniczym jest Gatwick obsługujący około 46 milionów osób. Na trzecim miejscu znajduje się lotnisko w Stansted, które obsłużyło 27 milionów turystów.

Wieżowiec The Shard - Ciekawostki o Londynie

Ciekawostki o Londynie

Londyn nocą

Londyn nocą

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa