Nieznane fakty o Madrycie

Nieznane fakty o Madrycie

Madryt ciekawostki

Poznaj ciekawostki o Madrycie, dowiedz się dlaczego jego mieszkańców nazywa się kotami, czym jest świątynia Debod oraz gdzie znajduje się Peron 0. Madryt ciekawostki - musisz przeczytać te niezwykłe fakty.

Najstarsza restauracja na świecie

Zgodnie z danymi Księgi Rekordów Guinnessa na terenie Madrytu znajduje się najstarsza restauracja świata. Sobrino de Botín otwarto w 1725 roku. Założycielem był Francuz nazwiskiem Botín. Pierwotnie nosiła ona nazwę Casa Botín. Po jego śmierci restauracją zarządzał jego bratanek, wtedy też zmieniła ona swoją nazwę.

Prawdziwi mieszkańcy Madrytu

Rdzenni mieszkańcy stolicy Hiszpanii są nazywani el gato (kot). Przydomek ten miał się narodzić w XI wieku, kiedy Madryt był okupowany przez Arabów. Pewnego dnia wojska króla Alfonsa VI dotarły pod jedną z bram murów. Jednemu z żołnierzy udało się wspiąć po murze, podbiec do jednej z warownej wieży i zamienić mauretańską flagę na chrześcijańską. Jego kompanii stwierdzili, że zrobił to ze zwinnością kota i zaczęli go tak nazywać. Obecnie prawdziwym el gato można zostać w momencie, gdy wszyscy 4 dziadkowie przyszli na świat w Madrycie.

Templo de Debod

Świątynia Debod to najstarszy budynek Madrytu. Ta starożytna egipska świątynia pochodzi z II wieku p.n.e. Pierwotnie znajdowała się na południu Egiptu w mieście Asuan. Egipcjanie podarowali ją Hiszpanom w podzięce za ocalenie świątyni w Nubii. Poświęcona jest ona egipskim bogom - Amonowi i Izydzie.

Jedyny taki pomnik na świecie

We wschodniej części Madrytu mieści się park Retiro. Na jego terenie znajdują się takie atrakcje jak Pałac Kryształowy, czy pomnik Alfonsa XII. Słynie także z jedynego na świecie posągu poświęconego szatanowi. Pomnik Upadłego Anioła (Ángel Caído) jest autorstwa Ricardo Bellvera. Rzeźbiarz inspirował się pracą "Raju utraconego" Miltona. Diabeł został przedstawiony w chwili, gdy wyrzucano go z nieba. Monument powstał z myślą o paryskiej wystawy światowej. Następnie zakupiło ją Muzeum Prado, które w 1885 roku zdecydowało się podarować posąg miastu. Monument Lucyfera znajduje się 666 metrów n.p.m.

Anden 0

Zdecydowana pozycja dla osób lubiących zwiedzać miejsca spoza mapy. Peron 0 to niedziałająca już stacja metra. Była ona częścią linii numer 1. Pierwsze pociągi odbierały pasażerów już w 1919 roku. Ostatni zatrzymał się tam w 1966 roku. Obecnie znajduje się ona między stacjami Iglesia i Bilbao (nadal można ją zobaczyć jadąc linią L1). Od 25 marca 2008 roku stacja Chamberi działa jako muzeum (wstęp do niego jest darmowy).

Świątynia corridy

W stolicy Hiszpanii znajduje się główna arena do walki byków. Obiekt Las Ventas jest w stanie pomieścić 23 800 osób jednocześnie. Obiekt został wzniesiony pod wpływami kultury arabskiej i chrześcijańskiej. Pierwsze starcie człowieka z bykiem odbyło się 17 czerwca 1931 roku. Poznaj więcej ciekawostek o Hiszpanii.

Niedźwiedź - symbol Madrytu

Ulubionym zwierzęciem oraz symbolem miasta jest niedźwiedź wspinający się na drzewo truskawkowe. Dawniej po madryckich lasach swobodnie wędrowały niedźwiedzie. Zgodnie z legendą stał się on symbolem miasta, gdy król Alfonso XI upolował jednego z nich.
W samym centrum Puerta del Sol (jeden z głównych placów miasta) znajduje się 4-metrowy pomnik tego zwierza.

Los Blancos

Czy jest tu ktoś, kto nie słyszał o Realu Madryt? To jedna z najbardziej utytuowanych drużyn w historii piłki nożnej. Swoje spotkania rozgrywa na stadionie Santiago Bernabéu, który jest w stanie pomieścić ponad 81 tysięcy osób jednocześnie. Międzynarodowa organizacja FIFA przyznała temu hiszpańskiemu zespołowi tytuł najlepszej drużyny XX wieku. W ostatnich latach Królewscy zasłynęli zdobyciem trzeciego pucharu Ligi Mistrzów z rzędu. Obecnie spotkania z FC Barceloną elektryzują kibiców z całego świata.

Stadion Realu Madryt

Madryt ciekawostki - Królewscy to jeden z najbardziej utytuowanych klubów sportowych

Ciekawostki o Madrycie

1. Na zachód od centrum miasta znajduje się największy park miejski. Casa de Campo zajmuje powierzchnię 1700 hektarów. Na jego terenie mieści się sztuczne jezioro, gdzie turyści wypożyczają łódki.

2. W stolicy Hiszpanii urodzili się: Enrique Iglesias (piosenkarz) Penelope Cruz (aktorka) oraz Fernando Torres (piłkarz).

3. Pod względem zajmowanej powierzchni Madryt jest 1,2 raza większy od Warszawy.

4. Stolicę Hiszpanii zamieszkuje 3,1 miliona osób.

5. Madryt jest trzecim największym miastem Unii Europejskiej (zaraz po Berlinie i Londynie).

6. Najwyższym budynkiem w stolicy Hiszpanii jest biurowiec Torre de Cristal. Wieżowiec wznosi się na wysokość 250 metrów i składa z 52 kondygnacji. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2009 roku. Obiekt ten jest także najwyższym w całym kraju.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa