Stolica Austrii: Wiedeń informacje

Stolica Austrii: Wiedeń informacje

Ciekawostki o Wiedniu

Wiedeń ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, kiedy powstała najstarsza gazeta świata, czym jest Prater oraz jakiego tortu musisz spróbować odwiedzają stolicę Austrii.

Symbol miasta

Jedną z wizytówek Wiednia jest Katedra św. Szczepana. Obiekt wybudowano w samym centrum Stephansplatz. Katedra posiada cztery wieże. Najwyższa wznosząca się na 136,4 metry wysokości nosi nazwę Steffl. Co ciekawe, nazwa ta pochodzi od jednego z austriackich piw. W tym miejscu odbyła się ceremonia zaślubin i pogrzebu Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Najstarsze centrum rozrywki

W niedalekiej odległości od centrum miasta znajduje się Prater, czyli najstarszy na świecie park rozrywki. Zajmujący 1700 hektarów park został założony przez cesarza Józefa II w 1766 roku. Na jego terenie mięsci się jeden z najbardziej znanych diabelskich młynów na świecie. Wiener Riesenrad wybudowano w 1897 roku. Konstrukcja ma 65 metrów wysokości i waży 430 ton.
Wstęp na teren parku jest bezpłatny. W sezonie letnim goście mogą go odwiedzać od 10 rano do północy. Bilety na poszczególne atrakcje takie jak karuzele, rollercoastery, czy inne typowe atrakcje wesołego miasteczka kosztują od 1 do 15 euro.

Najstarsza gazeta na świecie

Jedną z najstarszych gazet na świecie jest Wiener Zeitung (Gazeta Wiedeńska). Ten austriacki dziennik wydawany jest od 1703 roku. Początkowo na łamach magazynu publikowano wiadomości lokalne.

Cmentarz Centralny w Wiedniu

W południowej części Wiednia znajduje się jego główna nekropolia. To drugi pod względem zajmowanej powierzchni i pierwszy pod względem liczby pochowanych osób (ponad trzy miliony) cmentarz Starego Kontynentu. Pierwsze nagrobki znalazły się tutaj w 1874 roku. Zwiedzając ten cmentarz można się natknąć na nagrobki Ludwika van Beethovena, Franciszka Schuberta, Johanna Straussa.

Tort, który trzeba spróbować

Będąc w Wiedniu jednym z przysmaków, który musisz spróbować jest Tort Sachera. Został stworzony przez Franza Sachera w 1832 roku. W wieku 16 lat pracując na dworze księcia Metternicha, otrzymał zlecenie stworzenia deseru dla księcia i jego gości. Chłopak postanowił upiec tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową. Do dziś ten tort nazywany jest "królem deserów".
Wiedeń ciekawostki

Wiedeń ciekawostki

1. The Vegetable Orchestra to założona we Wiedniu grupa muzyczna, która tworzy muzykę za pomocą instrumentów wykonanych ze świeżych warzyw. Zespół założono w lutym 1998 roku. Składa się z dziesięciu muzyków, jednego kucharza oraz technika dźwięku. To nie tylko wyszkoleni muzycy, członkowie działają na różnych polach artystycznych.  Zespół jest znany także pod nazwami Das erste Wiener Gemüseorchester oraz The Vienna Vegetable Orchestra.

2. W 1913 roku Hitler, Stalin, Trocki, Tito oraz Freud żyli w Wiedniu. Ich mieszkania znajdowały się w promieniu kilku kilometrów od siebie. Byli także stałymi bywalcami tych samych kawiarni.

3. Wiedeń założono około 500 roku p.n.e. Był on wówczas osadą celtycką. W 15 roku p.n.e. pełnił rolę rzymskiego posterunku granicznego. Prawa miejskie otrzymał w 1221 roku.

4. Dawno, dawno temu Wiedeń nosił nazwę Vindobona. W II wieku w miejscu, gdzie dziś znajduje się Wiedeń, Rzymianie założyli obóz Castrum Vindobona. Właśnie tam w 180 roku zmarł cesarz Marek Aureliusz.

5. W tym mieście urodził się Józef Poniatowski oraz zdobywca Oskara Christoph Waltz.

6. Stolica Austrii dzieli się na 23 dzielnice.

7. DC Tower 1 to najwyższy budynek w Wiedniu oraz całej Austrii. Obiekt wznosi się na 248 metrów wysokości. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 1 października 2013 roku. W przyszłości ma przy nim powstać DC Tower 2 o wysokości 168 metrów. Obiekty utworzą zespół wieżowców DC Towers.

8. Średnia roczna temperatura dla tego miasta wynosi 15,3 stopni Celsjusza.

9. Znajdująca się na terenie 19 dzielnicy ulica Höhenstrasse jest najdłuższą ulicą Wiednia. Ma ona prawie 15 km długości. Z kolei najkrótszą ulica jest Irisgasse. Znajduje się w dzielnicy Innere Stadt i ma zaledwie 17 metrów długości.

10. Pod względem zajmowanej powierzchni Wiedeń jest 1,2 raza mniejszy od stolicy Polski.

11. Do 1938 roku samochody na wiedeńskim drogach poruszały się lewą stroną jezdni.

12.  Kolejną wizytówką miasta jest Pałac Schönbrunn. Powstał na przełomie XVII - XVIII wieku na zlecenie cesarza Leopolda I. Obiekt posiada ponad 1440 komnat.

13. Najstarszym ogrodem zoologicznym świata jest Tiergarten Schönbrunn. Ogród został założony 31 lipca 1752 roku.

14. Wiedeń to jedyna stolica na świecie produkująca własne wino. Każdego roku wiedeńskie winiarnie produkują około 2,5 miliona litrów smacznego trunku. Winnice znajdują się głównie na wzgórzach Kahlenberg, Nussberg i Bisamberg.

15. Miasto zamieszkuje 1,7 miliona osób.

16. Croissant to rodzaj pieczywa kształtem przypominające rogalika. Większości kojarzy się z Francją. Pierwszy przepis na croissanty powstał w 1839 roku. Za jego twórcę uważa się Augusta Zanga, właściciela wiedeńskiej piekarni w Paryżu.

Ciekawostki o Wiedniu

Jedna z atrakcji wiedeńskiego Prateru

Jedna z atrakcji wiedeńskiego Prateru

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa