Stolica Czech: Praga informacje

Stolica Czech: Praga informacje

Ciekawostki o Pradze

Praga ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jaki jest czeski odpowiednik niemieckiego Oktoberfestu oraz gdzie znajduje się największy stadion piłkarski świata.

Symbol miasta

Jedną z wizytówek Pragi jest Most Karola wznoszący się na Wełtawą. Łączy on dzielnice Malá Strana i Staré Město. Konstrukcja ma 516 metrów długości i około 9,5 metra szerokości. Pierwotnie był nazywany Kamiennym lub Praskim Mostem. Obecna nazwa została przyjęto około 1870 roku. Aktualnie jest otwarty jedynie dla ruchu pieszego, choć wcześniej kursował po nim tramwaj konny i elektryczny, zaś do 1965 roku samochody. Kamień węgielny pod budowę tego mostu wmurował Karol IV Luksemburski 9 lipca 1357 roku o godzinie 5:31. Godzina ta nie była przypadkowa. O tej porze był odpowiedni układ gwiazd.

Czeski Oktoberfest

Od 2007 roku w Pradze organizowany jest Festiwal Piwny trwający przez 17 dni maja. Podczas wydarzenia o nazwie Český pivní festival można spróbować około 120 różnych rodzajów piw, w tym 70 pochodzących z Czech. W 2018 roku teren festiwalu liczył 2500m2. Liczni goście ubierają się w tradycyjne czeskie kostiumy. Bilet wstępu kosztuje 100 koron czeskich (około 17 zł).

Most Karola w Pradze

Most Karola w Pradze

Ściana Johna Lennona

Na terenie dzielnicy Malá Strana znajduje się mural poświęcony Johnowi Lennonowi. Ścianę zaczęto zapełniać graffiti na początku lat 80. XX wieku. Znajdują się na niej fragmenty tekstów piosenek Beatlesów oraz wizerunek samego Lennona. Jej wygląd ciągle się zmienia, a nowe obrazy zastępują stare.

Najwęższa ulica w Pradze

Jeśli ktoś nie wie o jej istnieniu, prawdopodobniej nie trafi na nią przypadkowo. Vinárna Čertovka to najwęższa ulica w Pradze i jedna z najwęższych na świecie. Ma ona 50 cm szerokości i gdyby dwoje ludzi spotkało się w połowie drogi, raczej miałyby spory problem by iść dalej. Nie jest ona długa, ma zaledwie 10 metrów. Jej dość specyficzny warunki sprawiły ich ulica zasłużyła sobie na własną sygnalizację świetlną. Poznaj także ciekawostki o Czechach.

Praga ciekawostki

1. Najdłuższą rzeką Czech jest Wełtawa. Przepływa ona przez samo centrum Pragi.

2. Stolicą istniejącej do 1993 roku Czechosłowacji była Praga.

3. Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa w Pradze znajduje się największy zamek na świecie. Zamek na Hradczanach zajmuje powierzchnię 18 akrów.

4. Grająca w czeskiej ekstraklasie drużyna Bohemians 1905 posiada jednego z najwierniejszych fanów na świecie. Niewidomy mężczyzna przychodzi na każdy mecz swojej drużyny z psem. W jednym z wywiadów oznajmił, że nie przeszkadza mu fakt, że nie widzi gry. Wystarcza mu to co czuje podczas spotkania.

5. 26 kwietnia 1939 roku dokładnie o godzinie 3:00 wprowadzono ruch prawostronny.

6. W dzielnicy Strahov znajduje się największy stadion piłkarski na świecie. Trybuny stadionu Strahov są w stanie pomieścić około 250 tysięcy widzów. Budowę obiektu rozpoczęto w 1926 roku, zaś w latach 1948 i 1975 dokonano jego rozbudowy. Aktualnie wykorzystywany jest jako obiekt treningowy z 8 boiskami treningowymi.

7. Na terenie parku Letenské sady znajduje się najstarsza karuzela na świecie.

8. Stolicę Czech zamieszkuje 1,3 miliona osób.

9. Najwyższą konstrukcją w Pradze jest Wieża telewizyjna Žižkov. Obiekt wznosi się na 216 metrów wysokości. Wieżę budowano w latach 1985 - 1992. Goście mają do swojej dyspozycji restaurację i kawiarnię na wysokości 66 metrów. 4 metry wyżej można wynająć pokój hotelowy, zaś na 93 metrze mieści się punkt widokowy.

10. City Tower to najwyższy budynek w Pradze. Obiekt ma 109 metrów wysokości i składa się z 30 pięter (w tym 3 kondygnacji podziemnych).

11. Jedną z głównych atrakcji tego miasta jest praski zegar astronomiczny. Umieszczony na ścianie Ratusza Staromiejskiego zegar astronomiczny został skonstruowany w 1410 roku. Twórcą praskiego zegara jest Mistrz Hanuš. Ówcześni radni byli zachwyceni konstrukcją. Po pewnym czasie pojawiły się obawy, jakoby Mistrz miał stworzyć kopię zegara w innym europejskim mieście. W obawie przed takim zajściem zdecydowano o oślepieniu zegarmistrza.

12. 9 maja 1974 roku do użytku oddano pierwszy odcinek kolei podziemnej w Pradze. Obecnie praskie metro liczy trzy linie o łącznej długości 65,2 km. Każdego dnia 730 wagonów zatrzymuje się na 61 stacjach przewożąc 1,6 miliona osób.

Praga ciekawostki - widok na czeskie miasto

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa