Ciekawostki o Los Angeles

Ciekawostki o Los Angeles

Los Angeles ciekawostki

Los Angeles ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Miasto Aniołów, skąd wzięła się jego nazwa, a także jaki znany aktor mieszkał na ulicy zanim zyskał sławę.

Historia Los Angeles

Najstarsze źródła informują, iż tereny Los Angeles pierwotnie zamieszkiwały indiańskie plemiona - Tongva i Chumash. Hiszpanie byli pierwszymi Europejczykami, którym udało się tam dotrzeć. Dokonali tego w 1781 roku. Dwa lata później Junípero Serra rozpoczął pierwszą misję franciszkańską na tym terenie. W 1820 roku istniejąca tam osada liczyła około 650 osób. W 1821 roku Los Angeles stało się częścią Meksyku. Kontrola nad miastem została przejęta przez Stany Zjednoczone po zakończeniu wojny amerykańsko-meksykańskiej.

Etymologia nazwy

4 września 1781 roku grupa licząca 40 osadników założyła pueblo o nazwie La Reyna de los Angeles - na cześć  Nuestra Señora la Reina de los Ángeles z Río de Porciúncula. Stąd pełna nazwa Los Angeles brzmiała El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles de Porciúncula (w tłymaczeniu: Matki Bożej Królowej Aniołów z Porcjunkuli). Miasto jest znane także pod nazwą Miasto Aniołów, LA, Big Orange, czy La-La Land.

Tally’s Electric Theatre

Pierwsze kino powstało w Los Angeles wiosną w 1902 roku. Tego samego roku wyświetlono także pierwszy film. Bilet do kina Tally’s Electric Theatre kosztował 10 centów.

Ciekawostki o Los Angeles

1. Zanim Jean-Claude Van Damme był sławny, sypiał jako bezdomny na ulicach Los Angeles.

2. Problem z biedą dotyczył także znanej aktorki Hilary Swank. Jako mała dziewczynka mieszkała w samochodzie, podczas gdy jej rodzice oczekiwali na mieszkanie w Los Angeles.

3. YouTube posiada specjalne studio w Los Angeles przeznaczone dla osób chcących nagrywać własne filmy. Mogą z niego bezpłatnie skorzystać YouTuberzy z co najmniej 10 tysiącami subskrypcji.

4. Władze tego miasta nie mogą sobie poradzić z problemem zakorkowanych ulic. Pod tym względem to najgorsze miasto w Stanach zjednoczonych i 10 najgorsze na świecie.

5. W 2013 roku dokonano synchronizacji prawie wszystkich 4400 sygnalizatorów świetlnych w mieście. Sygnalizacja świetlna zmieniana jest na podstawie natężenia ruchu na drodze. Ta zmiana znacznie skraca czas podróży. To pierwsze miasto na świecie, które zdecydowało się na zautomatyzowany system sterowania ruchem.

los-angeles-ciekawostki-2.jpg

6. Parkingi w Los Angeles stanową 14% powierzchni miasta.

7. El Pueblo de Nuestra Senora Reina de los Angeles del Rio Porciuncula - tak brzmiała pierwotna nazwa miasta.

8. W tym mieście jest więcej samochodów niż jego mieszkańców.

9. Pod względem zaludnienia Los Angeles jest drugim miastem Stanów Zjednoczonych.

10. Mieszka tam więcej osób mówiących po hiszpańsku niż po angielsku. Językiem hiszpańskim włada 43,6% osób, zaś angielskim 40,2%.

11. Los Angeles jest jednym wielkim planem filmowym. Każdego dnia na ulicach miasta pracuje nawet 100 ekip filmowych.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa