Miasta Szwajcarii - Zurych

Miasta Szwajcarii - Zurych

Ciekawostki o Zurychu

Zurych ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czy jest stolicą Szwajcarii oraz jakie nietypowe wydarzenie organizowane jest każdego roku w sierpniu. Poznaj ciekawostki o Zurychu, które należy poznać przed wyjazdem.

Zurych ciekawostki

1. Choć jest największym miastem w kraju, to nie jest jego stolicą. Sama Szwajcaria formalnie nie posiada stolicy. Tę funkcję de facto sprawuje Berno, gdzie znajduje się siedziba rządu.

2. Każdego roku w połowie sierpnia na ulicach w centrum miasta organizowany jest festiwal muzyki techno pt. Street Parade. Zamykane jest praktycznie całe centrum miasta, a na ulicach zamiast samochodów, poruszają się platformy z tańczącymi ludźmi. Każda edycja posiada inną tematykę i hymn. To największa parada techno w Europie.

3. Miasto może się poszczycić największą ilością klubów nocnych w przeliczeniu na mieszkańca w Europie.

4. Latem otwiera się ponad 30 kąpielisk zlokalizowanych nad rzekami i jeziorem.

5. Najwyższą konstrukcją na terenie miasta jest wieża telewizyjna Uetliberg. Obiekt zbudowano w 1990 roku i służy do transmisji radiowej i telewizyjnej. Stanowi własność Swisscom i nie jest dostępna publicznie. Jej wysokość wynosi 186,7 m.

6. Na terenie miasta znajduje się ponad 1200 fontann. Co więcej, płynąca w nich woda jest zdatna do picia i pozwala ugasić pragnienie w słoneczne dni.

7. Włodzimierz Lenin mieszkał w Zurychu na ulicy Spiegelgasse 14. Był stałym bywalcem kawiarni Odeon.

8. Frauenbadi to jedno z najstarszych kąpielisk w mieście. Działa od 1837 roku. Mogą z niego korzystać wyłącznie kobiety.

9. W tym mieście znajduje się siedziba FIFA.

10. Około 30% mieszkańców miasta stanowią obcokrajowcy.

11. W ciągu ostatniego stulecia jezioro Zuryskie zamarzło dwukrotnie. Miało to miejsce w 1929 oraz 1962 roku. Stała warstwa lodu pokryła powierzchnię ponad 88 km².

12. Zurych jest uznawany za miasto o najwyższym standardzie życia na świecie.

Słoneczny Zurych.

Zajmowana powierzchnia

Zurych zajmuje powierzchnię 87,88 km² i z tym wynikiem jest to największe miasto w Szwajcarii.

Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem w Zurychu jest wieżowiec Prime Tower zlokalizowany w niedalekiej odległości od dworca Hardbrücke. Obiekt wznosi się na wysokość 126 metrów i składa z 36 kondygnacji. Większość pomieszczeń pełni funkcję biurową, jednak działa tam także Hotel Rivington & Sons oraz restauracja "Clouds" na najwyższym piętrze. Budowę wieżowca rozpoczęto 19 listopada 2008. Oficjalne otwarcie nastąpiło 6 grudnia 2011 roku. Inwestycja pochłonęła 417 milionów dolarów. W latach 2011-2015 Prime Tower był najwyższym budynkiem w Szwajcarii. Utracił ten status na rzecz obiektu Roche Tower mieszczącego się w Bazylei.

Lotnisko

Około 13 kilometrów na północ od Zurychu działa największy port lotniczy w Szwajcarii. Lotnisko Zurych Kloten uruchomiono w 1953 roku. W 2018 roku port obsłużył 31,113,488 osób. W porównaniu z rokiem poprzednik odnotowano wzrost o 5,8%.

Populacja

Zgodnie z danymi na 2019 rok na obszarze metropolitalnym żyje 1,383,092 osób. W porównaniu z 1950 rokiem populacja wzrosła o 889 tysięcy. Prognozy na rok 2035 wskazują, iż wzrośnie o kolejne 190 tysięcy.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa