Ciekawostki o Lwowie
Lwów ciekawostki - dowiedz się co warto zobaczyć we Lwowie, skąd wzięła się jego nazwa, gdzie wchodzi się na własną odpowiedzialność oraz czym jest Podwórko Porzuconych Zabawek. Poznaj ciekawostki oraz największe atrakcje Lwowa.
Lwów leży nad rzeką
Podobnie jak wiele innych ważnych miast, Lwów leży nad rzeką. Zaraz, zaraz, gdzie płynie ta rzeka zapytacie. Pod koniec XIX wieku jej koryto zostało zasklepione i przepływa obecnie pod najsłynniejszą promenadą Lwowa - Wałami Hetmańskimi.
Nazwa miasta
Miasto zostało założone około 1250 roku przez księcia Daniela Halickiego. Nadał mu nazwę Lwów, aby upamiętnić swojego syna imieniem Lew. Według mniej oficjalnej wersji, nazwa miasta wzięła się od bestii siejącej strach bardzo dawno temu. Według legendy bestia imieniem Lew została zgładzona dzięki magicznej zbroi nieznanego wędrowca.
Co zobaczyć we Lwowie?
Z uwagi na bliskość miasta z granicą naszego kraju, Lwów jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na Ukrainie przez Polaków. Dowiedz się co warto zobaczyć będąc we Lwowie.
Coś dla miłośników piwa
Każdy miłośnik złotego trunku powinien odwiedzić Muzeum Piwa we Lwowie. Tradycje lwowskiego browaru sięgają ponad 300 lat. Należał on do jednych z największych na terenie Polski, Austro-Węgier oraz Ukrainy. Muzeum znajduje się przy ulicy Kleparivska 18 w odległości około 1,2 km od Opery. Obiekt działa codziennie w godzinach od 10 do 19. Za wstęp należy uiścić opłatę w wysokości 60 hrywien. Na miejscu poznasz historię lwowskiego browaru, obejrzysz liczne butelki, zaznajomisz się z sekretną recepturą, a także - jeśli jesteś pełnoletni - dokonasz degustacji.
Podwórko Porzuconych Zabawek
Lwów jest pełen urokliwych i fotogenicznych miejsc. Jednym z nich jest Podwórko Porzuconych Zabawek znajdujące się przy ulicy Kniazia Lwa 3. Aby się na nie dostać nie trzeba przekraczać żadnej bramy, a wystarczy obejść budynek. Na miejscu przywitają nas pluszowe zabawki. Początek temu miejscu dał Wasilij Pietrowicz. Mężczyzna około 20 lat temu znalazł dwie porzucone zabawki i ukrył je na ów podwórku. W miarę upływu czasu inni mieszkańcy bloku postanowili poszerzyć kolekcję pozostawiając również swoje pluszaki. Po pewnym czasie narodziło się w tym miejscu swego rodzaju muzeum. Gdy miejsce zyskiwało na popularności, Wasilij postanowił urozmaicić podwórko umieszczając na nim huśtawkę, piaskownicę oraz fontannę. Pierwotne założenie projektu zakładało, iż będą tu trafiać zagubione zabawki, aby ich właściciele mogli je odnaleźć. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zabawek praktycznie nikt nie odbierał, a mieszkańcy Lwowa oraz turyści przynosili ich coraz więcej.
Najstarsza nekropolia Lwowa
Otwarty w 1786 roku Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, to najstarsza miejska nekropolia. Obszar ten położony jest we wschodniej części Lwowa na malowniczych wzgórzach. To właśnie tutaj spoczywa wielu zasłużonych dla Polski, jak i Ukrainy ludzi nauki, polityki i kultury. Jego autonomiczną częścią jest Cmentarz Obrońców Lwowa, na których znajdują się mogiły walczących w bitwie o Lwów i Małopolskę Wschodnią.
Wchodzisz na własną odpowiedzialność
To miejsce odwiedzasz na własną odpowiedzialność. Czy mówi coś Tobie nazwisko Leopold Ritter von Sacher-Masoch? To mężczyzna urodzony we Lwowie, od którego narodziło się pojęcie masochizmu. Na co dzień Masoch był pisarzem, a przez krótki czas wykładowcą. W 1890 roku czasopismo „Die Liebe” wydrukowało autobiograficzną nowelę Wenus w futrze. Mężczyzna opisał w niej eksperyment, który przeprowadził na samym sobie. Leopold przez blisko pól roku był niewolnikiem Fanny von Pistor. Swoje przeżycia zawarł w książce, w której po raz pierwszy pojawił się termin masochizmu.
Na cześć pisarza otwarto we Lwowie kawiarnię Cafe Masoch, w której wyzywająco ubrane kelnerki początkowo dyskretnie biczują swoich gości. Jednak to nie koniec przeżyć. Najbardziej odważne osoby mogą poddać się prawdziwej "przyjemności". Biczowanie należy do tej najłagodniejszej.
Kościół św. Andrzeja
Jednym z najpiękniejszych miejsc sakralnych w tym mieście jest kościół św. Andrzeja. Dawniej stała przed nim rzeźba ukazująca wizerunek św. Jana z Dukli. Według jednej z lwowskich legend święty objawił się nad miastem i doprowadził do ucieczki sił hetmana Chmielnieckiego i Tuchajbeja w 1648 roku.
Widok z dachu
Jeden z najładniejszych widoków na Lwów można podziwiać z dachu Domu Legend. Tam, na samym szczycie,wylądował biały samochód ze śmigłem i sterem.
Spacerem po rynku
Na lwowskim rynku bez problemu można spędzić połowę dnia podziwiając i zgłębiając tajemnice urokliwych kamienic.
Opera Lwowska
Obok tego budynku nie można przejść obojętnie. Od razu rzuca się w oczy. To jedna z piękniejszych konstrukcji we Lwowie. Bilety wstępu na spektakl zaczynają się już od 100 hrywien (około 25 złotych).
Lwów ciekawostki
1. Lwów nie posiada żadnego zamku. Dawniej w tym mieście znajdowały się dwa - Niski położony w okolicach Teatru Skarbkowskiego) i Wysoki mieszczący się na wzgórzu nad miastem. Obecnie można jedynie podziwiać ruiny Wysokiego Zamku, który został zniszczony przez Szwedów.
2. Lwów był dwukrotnie polskim miastem - w latach 1340 do 1772 oraz po zakończeniu I Wojny Światowej od 1918 do 1939 roku.
3. Pierwszy tramwaj elektryczny wyjechał na ulice Lwowa w 1894 roku. W tym wyścigu przegonił Wiedeń. Nieco wcześniej, bo od 1880 roku ulicami tego miasta jeździł tramwaj konny. Obecnie komunikacja tramwajowa składa się z 11 linii, które poruszają się po 102,4 km długości.
4. Lwów zamieszkuje około 717 tysięcy osób.
5. We Lwowie zmarł Aleksander Fredro.
6. Po mieście można przemieszczać się marszrutkami. Ów mikrobus należy do prywatnej własności i za niewielką opłatą zapuszcza się w takie rejony miasta, gdzie nie zabierze nas publiczna komunikacja. Zazwyczaj są one tańsze i szybsze, jednak nie posiadają rozkładu jazdy. Dość często ich stan pozostawia wiele do życzenia.
7. W 1998 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.
8. Znajomość języka ukraińskiego, czy rosyjskiego? Zbędna. We Lwowie w wielu miejscach bez problemu porozumiesz się po polsku.
9. Port lotniczy Lwów im. Daniela Halickiego znajduje się w odległości około 6 km od centrum miasta. W ubiegłbym roku (2018) obsłużyło blisko 1,6 miliona pasażerów, co stanowiło wzrost o 48% względem roku wcześniejszego.