Stolica Węgier - Budapeszt

Stolica Węgier - Budapeszt

Budapeszt ciekawostki

Budapeszt ciekawostki - poznaj nieznane informacje o stolicy Węgier. Dowiedz się jak rzeka przepływa przez Budapeszt, co się stanie po dotknięciu pióra Galla Anonima, a także dlaczego w tym mieście nie ma wieżowców.

Rzeka w Budapeszcie

Rzeką przepływająca przez Budapeszt jest Dunaj. Przepływa on przez 10 państw (2888 km długości) i jest drugą najdłuższą rzeką w Europie. Dunaj naturalnie podzielił stolicę Węgier na dwie części - Buda i Peszt. W Budzie ulokowane są główne zabytki i atrakcje turystyczne kraju - między innymi Wzgórze Gellerta, czy zamek królewski. Druga z nich jest bardziej przystosowana do życia.

Wieżowce? Nie w Budapeszcie

W Budapeszcie nie ma ani jednego wieżowca. Maksymalną wysokość budynków w stolicy Węgier określa prawo i nie mogą one przekraczać 96 metrów. Taką właśnie wysokość ma węgierski parlament oraz Bazylika św. Szczepana. Dlaczego właśnie 96 metrów? W 896 roku wybrany został pierwszy król Madziarów Arpad. Najwyższym budynkiem tego kraju jest Bazylika w Ostrzyhomiu, której najwyższy punkt znajduje się na wysokości 100 metrów.

Pomnik Galla Anonima

Jeśli poszukujesz literackiego natchnienia musisz udać się do parku miejskiego Városliget. To właśnie tam znajduje się pomnika Galla Anonima. Wystarczy dotknąć długopisu anonimowego pisarza i oczekiwać na pojawienie się weny.

Metro w Budapeszcie

System kolei podziemnej w stolicy Węgier jest bardzo dobrze rozwinięty. Pierwszą linię metra oznaczoną kolorem żółtym otwarto na obchody pierwszego tysiąclecia historii kraju. Miało to miejsce w 1896 roku. Budowa trwała dwa lata. Obecnie pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale także stanowi atrakcję dla turystów.

Populacja Budapesztu

Budapeszt jest największym węgierskim miastem. Mieszka w nim ponad 1,7 miliona osób.

Parlament w Budapeszcie. To najwyższy (wraz z Bazyliką św. Stefana) budynek w stolicy Węgier. Ciekawostką jest fakt, że w tym mieście żaden budynek nie może przekroczyć 96 metrów.

Ciekawostki o Budapeszcie

1. W niedalekiej odległości od Mostu Łańcuchowego z znajduje się pomnik Holokaustu "Buty na brzegu Dunaju". Pomysłodawcą instalacji był reżyser filmowy Can Togay. Pomnik zaprojektował artysta-rzeźbiarz Gyul Pauer. Buty upamiętniają mord na Żydach dokonany przez strzałokrzyżowców. Żydom nakazano ściągnąć buty i stanąć na brzegu rzeki. Po rozstrzelaniu ich ciała spadały do Dunaju. Oficjalnie odsłonięcie pomnika odbyło się 16 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:30.

2. Miasto podzielono na 23 dzielnice.

3. Średnia szerokość rzeki przepływającej przez Budapeszt wynosi 400 metrów.

4. Miasto powstało z połączenia trzech miast - Budy, Obudy i Pesztu.

5. Pierwszą konstrukcją, która połączyła dwie częście miasta - Bude i Peszt - był wybudowany w 1849 roku Most Łańcuchowy.

6. Do 1941 roku w Budapeszcie obowiązywał ruch lewostronny.

7. Budapeszt był drugim miastem na świecie, które uruchomiło kolej podziemną.

 

Tramwaje w Budapeszcie wyglądają właśnie tak.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa