Stolica Ukrainy - Kijów

Stolica Ukrainy - Kijów

Ciekawostki o Kijowie

Kijów ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, co wydarzyło się 11 grudnia 2014 roku oraz w jakiej restauracji składa się ponad dwa miliony zamówień w roku. Te informacje warto poznać przed wizytą w stolicy Ukrainy.

Populacja

Zgodnie z danymi na rok 2019 stolicę Ukrainy zamieszkuje 2,950,819 osób. W porównaniu z rokiem 1950 populacja Kijowa wzrosła blisko trzykrotnie. Z tym wynikiem jest to 7. najbardziej zaludnione miasto w Europie.

Kijów ciekawostki

1. Miasto założono z początkiem V wieku, jako placówka handlowa znajdująca się na szlaku łączącym Konstantynopol ze Skandynawią.

2. System podziemnej kolei miejskiej składa się z trzech linii o łącznej długości 67,2 km. Pierwszą linię uruchomiono w 1960 roku. Na uwagę zasługuje stacja Arsenalna będąca na linii Swiatoszyńsko-Browarskiej, która jest najgłębiej położoną pod powierzchnią gruntu stacją na świecie - 105 metrów.

3. Mieszkańcy Kijowa na długo zapamiętają dzień 11 grudnia 2014 roku. To właśnie tego dnia zabiły wszystkie dzwony Monasteru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach. Miało to miejsce pierwszy raz od 1240 roku. Dzwony miały wezwać wszystkich Ukraińców do walki w trakcie euromajdanu.

4. W pobliżu dworca kolejowego działa trzecia najczęściej odwiedzana restauracja McDonald's na świecie. Każdego roku realizuje około 2 200 000 zamówień.

5. Miasto zostało doszczętnie zniszczone w 1240 roku podczas inwazji mongolskiej.

6. Kijów został poważnie uszkodzony podczas II Wojny Światowej, jednak w połowie lat 50. udało się odrestaurować większość obiektów.

7. Biblioteka Narodowa Ukrainy im. Władimira Wiernadskiego jest jedną z największych bibliotek na świecie. Obiekt powstał w 1918 roku. W swoich zbiorach posiada ponad 16 milionów obiektów. Obiekt wznosi się na wysokość 76,7 metrów i zajmuje łączną powierzchnię 35,700 m². Zatrudnia około 900 pracowników.

8. W dzielnicy Peczersk znajduje się pomnik Matki Ojczyzny. Wykonana ze stali nierdzewnej statua ma 62 metry wysokości.

9. W 1936 roku odnotowano najwyższą temperaturę w mieście, która wynosiła 39.3°C. W 1929 roku mieszkańcy Kijowa musieli się zmagać z najzimniejszym dniem w historii miasta. Wówczas słupek rtęci wskazał -32.2°C.

Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie

Zajmowana powierzchnia

Kijów zajmuje powierzchnię 847,7 km² i tym samym jest największym miastem na Ukrainie.

Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem w Kijowie jest wieżowiec Klovski Descent 7A. Głównie pełni on funkcje obiektu mieszkalnego, jednak niektóre piętra są użytkowane komercyjnie. Budynek wznosi się na 168 metrów i składa z 47 kondygnacji. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w 2012 roku. Wiele osób krytykowało pomysł zrealizowania tego projektu ze względu na niekorzystny wpływ na panoramę Ławry Peczerskiej, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lotnisko

W Kijowie działają dwa lotniska. Port lotniczy Kijów-Żulany mieści się w dzielnicy Żulany i każdego roku obsługuje około miliona pasażerów. Głównym portem jest Kijów-Boryspol znajdujące się 29 km na wschód od centrum miasta. W 2018 roku obsłużyło 12,603,300 pasażerów i wykonało łącznie 96,940 operacji.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa