Stolica Holandii - Amsterdam

Stolica Holandii - Amsterdam

Ciekawostki o Amsterdamie

Amsterdam ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, skąd wzięła się nazwa miasta, jaka jest jego najpopularniejsza dzielnica, a także ile rowerów znajduje się w Amsterdamie.

Etymologia nazwy

Po powodziach, które nawiedziły tereny obecnego Amsterdamu, lokalni mieszkańcy wybudowali nad rzeką Amstel most oraz zaporę. Osadzie nadano wówczas nazwę "Aemstelredamme". Po raz pierwszy ta nazwa została użyta w dokumencie z dnia 27 października 1275 roku. Ów dokument zwolnił mieszkańców wioski od płacenia daniny za korzystanie z mostu. Umożliwiło to swobodne przemieszczanie się po najbliższej okolicy. W 1327 roku nazwę zmieniono na Aemsterdam. Sama nazwa oznacza tamę na rzece Amstel.

De Wallen

To największa i najpopularniejsza dzielnica czerwonych latarni w Amsterdami. Ulokowana jest w północno-wschodniej części miasta. To jedno z najbardziej znanych atrakcji turystycznych. De Wallen znane jest głownie z licznych domów publicznych, prostytutek stojących w oknach, barów, coffee shopów i restauracji. W tej dzielnicy znajduje się także najstarszy kościół w mieście - Oude Kerk.

Miasto rowerów

Amsterdam to miasto przyjazne dla rowerzystów. To jeden z najpopularniejszych i najlepszych sposobów przemieszczania się po mieście. Zgodnie z ostatnimi danymi w tym jednym mieście mieszkańcy posiadają łącznie 847 tysięcy rowerów.

Miasto mostów

1753 - tyle właśnie mostów znajduje się w Amsterdamie. Wiele z nich podnosi się celem umożliwienia przepłynięcia statku. Mieszkańcy miasta korzystają z tego, aby w przypadku spóźnienia do pracy, czy na spotkanie powiedzieć "most był otwarty".

Populacja Amsterdamu

Zgodnie z aktualnymi statystykami stolicę Holandii zamieszkuje 1,140,339 osób. W porównaniu z 1950 rokiem populacja wzrosła o niecałe 300 tysięcy osób. Szacunki na rok 2035 wskazują, że liczba ludności wzrośnie o kolejne 100 tysięcy osób. Drugim najliczniejszym miastem jest Rotterdam, w którym mieszka nieco ponad milion osób.

Amsterdam ciekawostki

1. Amsterdam jest konstytucyjną stolicą Holandii, jednak większość instytucji rządowych oraz placówek dyplomatycznych innych krajów znajduje się w Hadze.

2. W tym mieści znajduje się 160 kanałów. Mają one średnio 2-3 metry głębokości. Ich łączna długość wynosi 100 km. Z tego powodu często bywa nazywany "Wenecją północy".

3. Każdego roku miasto odwiedza około czterech milionów turystów. Działa tam ponad 300 hoteli.

4. W Amsterdamie znajduje się ponad 7000 tysięcy zabytków.

5. Niektóre osoby na stałe żyją w mieszkaniach na łodzi - jest ich aż 2500.

Amsterdam jest miastem przyjaznym dla rowerzystów. Tylko w tym mieście znajduje się ich prawie milion.

6. Wybierając się do tego miasta nie musisz obawiać się braku znajomości języka niderlandzkiego. Blisko 90% mieszkańców biegle posługuje się językiem angielskim.

7. Stolica Holandii jest miastem otwartym i tolerancyjnym. To właśnie tam wybudowano pierwszy na świecie pomnik upamiętniający osoby homoseksualne, które kiedykolwiek doświadczyły bądź ciągle doświadczają prześladowania ze względu na swoją orientację seksualną. Homomonument odsłonięto 5 września 1987 roku.

8. Głównym portem lotniczym jest Amsterdam-Schiphol. Zbudowano go w 1917 roku. Każdego dnia z sześciu pasów startowych startuje około 100 lotów na godzinę. Każdego roku z tego lotniska korzysta aż 60 milionów osób.

9. Każdego roku w amsterdamskich kanałach tonie od 7 do 15 osób.

10. Amsterdam i Baku - to jedyne na świecie stolice położone pod poziomem morza.

11. Jeśli umrzesz w Amsterdamie, a na Twoim pogrzebie nie pojawi się najbliższa rodzina i przyjaciele, poeta napisze dla Ciebie wiersz i wyrecytuje go podczas pochówku.

12. Każdego roku w mieście odbywa się około 350 festiwali na świeżym powietrzu.

13. Około 35% turystów odwiedzających stolicę Holandii podczas swojego pobytu odwiedza coffeeshopy, aby legalnie kupić marihuanę.

14. 25 000 - średnia taka ilość trafia do kanałów każdego roku.

15. Taniec był zakazany aż do początku XX wieku.

16. Osobom o niskim dochodzi posiadającym zwierzaka przysługuje darmowa wizyta u weterynarza.

17. W całym mieście pod ziemią znajdują się ukryte krany. Zamontowano je tam w obawie przed ewentualną katastrofą.

18. Pod względem administracyjnym podzielony jest na osiem dzielnic.

Zajmowana powierzchnia

Amsterdam zajmuje powierzchnię 219,3 km². Pod względem większy jest tylko Rotterdam z wynikiem 325,8 km². Stolica Polski jest większa od Amsterdamu o blisko 300 km².

Najwyższy budynek

Najwyższym obiektem w Amsterdamie jest Rembrandt Tower. Wznoszący się na 150 metrów wysokości biurowiec składa się z 36 kondygnacji. Jego budowa została ukończona w 1994 roku po 4 latach prac.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa