Ciekawostki o stanie Vermont

Ciekawostki o stanie Vermont

Ciekawostki o Vermoncie

Stan Vermont ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, z jakimi problemami się zmaga, do czego są zobowiązani mieszkańcy Barre oraz dlaczego całowanie w Vermoncie nie należy do najłatwiejszych.

Etymologia nazwy

Nazwa tego stanu wywodzi się z języka francuskiego od wyrażenia Les Verts Monts, co w tłumaczeniu oznacza "zielone wzgórza". Przydomek Vermont - Green Mountain State - nawiązuje do Gór Zielonych.

Populacja stanu Vermont

Zgodnie z obecnymi statystykami Vermont zamieszkuje nieco ponad 624 tysiące osób. W porównaniu z 1950 rokiem jego populacja wzrosła o 247 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności jest to 49. stan USA.

Kara śmierci w stanie Vermont

Władze stanu zniosły karę śmierci w 1972 roku. Donald DeMag był ostatnim więźniem, którego pozbawiono życia. Mężczyznę skazano na karę śmierci za podwójne zabójstwo, które dokonał po ucieczce z więzienia podczas obywania kary dożywotniego więzienia za wcześniejsze zabójstwo. Egzekucja miała miejsce w 1954 roku.

Vermont ciekawostki

1. Vermont zmaga się z problemem spadającej liczby ludności oraz starzejącego się społeczeństwa. Władze stanu próbują z tym walczyć. Z tego powodu w 2018 roku gubernator Phil Scott podpisał ustawę umożliwiającą wypłacenie 10 tysięcy dolarów osobom, które zdecydują się przenieść do Vermont na stałe.

2. W 2017 roku na podstawie danych FBI opublikowano raport najbezpieczniejszych stanów USA. Vermont znalazł się na pierwszym miejscu.

3. Prawo stanowe zabrania kobietom noszenia sztucznej szczęki bez otrzymania pisemnej zgody małżonka.

4. Vermont był pierwszym stanem USA, który zalegalizował związki partnerskie osób tej samej płci. Miało to miejsce w 2000 roku.

5. Stolica stanu - Montpelier - jest najmniejszą stolicą spośród wszystkich miast stanowych. To właśnie to miasto jest największym producentem syropu klonowego w całym USA. To także jedyna stolica stanowa, w której nie ma restauracji McDonald's.

6. W Kongresie Stanów Zjednoczonych stan reprezentuje dwóch senatorów.

7. Pierwotnymi ludami mieszkającymi na terenie stanu byli Indianie z plemion Irokezów, Algonkinów i Abenaków.

Vermont znane jest jako Green Mountain State.

8. W 1777 roku władze stanu ogłosiły się niezależną republiką. Do Stanów Zjednoczonych dołączył jako 14. stan 4 marca 1791 roku.

9. Kobiety otrzymały prawo do głosowania w 1880 roku.

10. Całowanie w Vermont nie jest aż takie proste. Zgodnie z obowiązującym prawem zanim do tego dojdzie zakochani muszą wypłukać usta roztworem z wody różanej.

11. Istnieje przepis zabraniający gwizdania pod wodą. Podobny zapis funkcjonuje na Florydzie.

12. Od 1968 roku umieszczanie reklam na bilbordach jest zakazane.

13. Burlington to pierwsze miasto w Stanach Zjednoczonych, które jest całkowicie zasilane z odnawialnych źródeł energii.

14. Około 42% społeczeństwa posiada broń palną.

15. Największym miastem jest Burlington, w którym mieszka 42 tysiące osób.

16. Pierwotnie Vermont próbowało stać się częścią kanadyjskiego Quebec. Władze stanu spotkały się jednak z odmową, więc przyłączyły się do Stanów Zjednoczonych.

17. Negowanie istnienia Boga jest nielegalne.

18. Wszyscy mieszkańcy miasta Barre są zobowiązani przez prawo do odbycia kąpieli w każdą sobotnią noc.

19. Publiczne rozbieranie w Vermont jest nielegalne, jednak jeśli opuścisz dom bez ubrań nie spotka Cie za to kara.

20. Malowanie krajobrazu w czasie wojny jest zabronione. Prawo zakazuje także malowanie konia.

21. Prawo stanowe zakazuje również umieszczania gołębi do zamrażarki.

Zajmowana powierzchnia

Vermont zajmuje powierzchnię 24 905 km². Pod względem wielkości jest 45. stanem USA.

Najwyższy szczyt

Najwyższą górą na terenie stanu jest Mount Mansfield znajdująca się w mieście Underhill. Jej szczyt wznosi się na wysokość 4395 metrów n.p.m.

Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem w stanie jest Decker Towers znajdujący się w Burlington. Pełniąca rolę obiektu mieszkalnego konstrukcja wznosi się na 38 metrów i składa z 11 kondygnacji. Ukończenie budowy nastąpiło w 1970 roku. Już niedługo może utracić ten tytuł na rzecz innego budynku w tym samym mieście. W 2020 roku planowane jest ukończenie budynku o nazwie CityPlace Burlington. Jego wysokość ma wynosić 48 metrów.

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa