Radom informacje i ciekawostki

Radom informacje i ciekawostki

Radom ciekawostki

Radom to nie tylko nierentowne lotnisko i Chytra Baba. Poznaj nieznane ciekawostki o Radomiu, dowiedz się z czego słynie i czy rzeczywiście rozmiar ma znaczenie.

Radom, to jedno z najbardziej memicznych miast w Polsce. To właśnie z tej miejscowości pochodzi Chytra Baba. Sprawdź czego nie wiedziałeś o tym mieście.

Czy rozmiar rzeczywiście ma znaczenie?

Niekoniecznie. Radom zajmuje powierzchnię 111,8 km². Z tym wynikiem to mazowieckie miasto jest większe od znanego na całym świecie Paryża (105,4 km²). W Polsce Radom plasuje się na 23. pozycji pod względem wielkości.

Niespełnione marzenie o tramwajach

Choć w Radomiu do dziś nie uruchomiono linii tramwajowej, to władze miasta sprowadzili z Magdeburga dwa tramwaje. Jak do tego doszło?

Projekt uruchomienia systemu komunikacji tramwajowej narodził się w latach 60. ubiegłego wieku. Tramwaje miały stanowić alternatywę dla autobusów. Początkowo miała powstać jedna linia łącząca osiedla Potanków i Gołębiów z centrum miasta. Zakładana długość wynosiła 25 km. Po pewnym czasie zaniechano realizację pomysłu. Powrócono do niego 10 lat później. Realizacja była bardzo blisko, jednak władze ponownie nie przystąpiły do budowy. W 1996 roku pojawiło się światełko w tunelu, gdy przedsiębiorstwo Alga sprowadziło z Magdeburga dwa tramwaje. Obecnie stoją one nieużywane.

W 2013 roku ogłoszono, iż linia tramwajowa zostanie zbudowana. Projekt miał powstawać w latach 2014-2020. Wiceprezydent miasta nazwał pomysł interesującym, jednak ze względu na dość duże koszta nie został on wprowadzony w życie.

Populacja miasta

Pod względem liczby mieszkańców Radom zajmuje 14. miejsce w Polsce z wynikiem 214 566 osób.

Ciekawostki o Radomiu

1. W amerykańskim stanie Illinois, w hrabstwie Washington leży niewielka miejscowość o nazwie Radom. Została ona nadana przez polskich osadników przybyłych do Stanów Zjednoczonych. Kolonia radomska została założona przez weterana wojny krymskiej Jana Turczyna. Na powierzchni 3 km² zamieszkuje około 220 osób. Zdecydowana większość mieszkańców wsi ma polskie korzenie.

2. W Sudanie znajduje się Park Narodowy o nazwie "Radom".

3. W trakcie II Wojny Światowej w tym mieście działała podziemna wytwórnia granatów.

4. Co dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu odbywają się największe w Polsce pokazy lotnicze o nazwie Radom Air Show.

5. Radom to miast na prawach powiatu leżące w województwie mazowieckim. Jego terytorium znajduje się na wysokościach od 130 do 207 m n.p.m.

6. Z końcem 2015 roku stopa bezrobocia w tym mieście wynosiła 18,6%.

7. Na terenie miasta znajduje się 30 szkół podstawowych, 22 gimnazja, 13 liceów ogólnokształcących oraz 3 szkoły artystyczne.

8. IRA, Szymon Wydra & Carpe Diem, Jamal - to zespoły muzyczne założone w Radomiu.

9. W Radomiu urodzili się między innymi Tomasz Karolak, Szymon Wydra, Dorota Chotecka, czy Maciej Skorża.

10. Nazwa miasta wywodzi się od plemienia Radomierzan lub imienia Radomir.

11. Główny deptak z wieloma atrakcjami znajduje się na ulicy Żeromskiego.

12. W 1469 roku na Zamku Królewskim w Radomiu Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Jan von Tieffen złożył hołd polskiemu królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi.

13. Elekcja Jadwigi Andegaweńskiej na Króla Polski miała miejsce podczas sejmu w 1383 roku, który odbywał się w Radomiu.

14. Konsytuacja Nihil Novi została uchwalona w trakcie sejmu w 1505 roku właśnie w Radomiu.

15. W 1481 roku Radom został nieformalną stolicą Polski przez okres dwóch latach.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa