Barcelona - ciekawostki i informacje

Barcelona - ciekawostki i informacje

Ciekawostki o Barcelonie

Barcelona ciekawostki - poznaj niezwykłe fakty o stolicy Katalonii. Czy wiedziałeś, że pierwotnie Wieża Eiffla miała powstać właśnie tutaj? A także, że Polacy zmierzyli się w inauguracyjnym meczu na Camp Nou?

Wieża Eiffla w Barcelonie

Bez wątpienia Wieża Eiffla to obecnie jeden z symboli Paryża, a także obiekt, z którym kojarzona jest Francja. Jednak niewiele osób wie, że pierwotne plany zakładały wybudowanie jej w Barcelonie. Miała ona zostać wzniesiona na Wystawę Światową w 1888 roku. Projekt został odrzucony, ponieważ jak tłumaczono był "zbyt drogi i dziwny". Rok później Eiffel zaczął realizować swój pomysł w stolicy Francji.

Sagrada Familia

Bez wątpienia Sagrada Familia to jedna z największych wizytówek Barcelony. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku i trwa aż do dziś. Głównym architektem był Anotnio Gaudi. Wiele osób uważa, że jest to jego najważniejsze dzieło. Katalończyk był tak zaangażowany w swój największy projekt, że zdecydował się zamieszkać na placu budowy. Obecny harmonogram zakłada zakończenie prac za około 8-10 lat. Zgodnie z wizją Gaudiego Sagrada Familia będzie posiadała 18 wież (aktualnie jest ich 8). Najwyższa z nich ma mierzyć 172 metry. Wysokość ta nie jest przypadkowa. Gaudi wierzył, iż żadnego ludzie dzieło nie może przewyższać dzieł Boga. Najwyższy szczyt stolicy Katalonii Montjuïc  ma 173 metry wysokości.

Casa Mila

Kolejnym znanym obiektem stworzonym przez Gaudiego jest Casa Mila. Budynek powstawał w latach 1906-1910. Katalończyk zaprojektował go dla przedsiębiorcy Pere Mili. W tej secesyjnej kamienicy nie ma kąta prostego, a także ani jednej linii prostej. Sam obiekt nigdy nie został zakończony przez Gaudiego z uwagi na problemy z głównym inwestorem.

Park Güell

Park Güell to kolejny wielki projekt Gaudiego. Ten magiczny park Antonio wybudował jako miasto-ogród dla swojego przyjaciela Eusebio Guella. W 1922 roku władze miasta odkupiły teren od Guella i postanowiła przekształcić go w park miejski.

Najpopularniejsza ulica

La Rambla to najpopularniejsza ulica w Barcelonie. Biegnie ona od Placu Katalońskiego w centrum, aż do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu. Odwiedzają ją zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta.

Wnętrze stadionu Camp Nou

Na stadionie Camp Nou swoje spotkania rozgrywa FC Barelona.

Katalońska świątynia sportu

Camp Nou to największy stadion w Europie potrafiący pomieścić aż 99 354 osób. Na tej arenie swoje spotkania rozgrywa jedna z najbardziej utytułowanych drużyn FC Barcelona, a także reprezentacja Katalonii. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 24 września 1957 roku. Na murawie zmierzyli się FC Barcelona i... reprezentacja Polski. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2. Pierwotnie zgodnie z życzeniem Katalończyków na boisko mieli wybiec zawodnicy Legii Warszawa. Działacze PZPN w obawie przed wysoką przegraną i wstydem postanowili wysłać reprezentację Polski. Podczas spotkania piłkarze występowali z herbem Syrenki na koszulkach.

Populacja Barcelony

Zaraz po Madrycie, Barcelona jest drugim najbardziej zaludnionym hiszpańskim miastem. Zgodnie z najnowszymi danymi obecnie mieszka tam ponad 1,6 miliona osób.

Park Güell

Barcelona ciekawostki - Park Güell

Barcelona ciekawostki

1. W 2011 roku władze miasta zakazały noszenia bikini, oczywiście z wyjątkiem plaży. Przepis został wprowadzony w wyniku długoletniej kampanii mieszkańców i lokalnych firm, którym przeszkadzał widok roznegliżowanych turystów na ulicach Barcelony. Policja ma prawo nałożyć mandat w wysokości od 120 do 300 euro na osobę spacerującą w stroju kąpielowych lub od 300 do 500 euro dla osób nagich.

2. Katalońscy kierowcy uważani są za jednych z najgorszych na świecie. Niektóre statystki wskazują, iż w ciągu minuty dochodzi do trzech kolizji z udziałem samochodów.

3. Ceny nieruchomości w Barcelonie są najwyższe spośród wszystkich miast w Hiszpanii.

4. Choć Barcelona leży nad morzem, to do 1992 roku nie posiadała plaży z prawdziwego zdarzenia. Czterokilometrowy odcinek usypano przed Igrzyskami Olimpijskimi, zaś na terenach poprzemysłowych wzniesiono hotele i restauracje.

5. Pierwsza linia metra w tym mieście została uruchomiona w 1924 roku. Obecnie system transportu podziemnego liczy aż 11 linii z 209 stacjami. Kolejne dwie linie są w trakcie budowy. Każdego roku pociągi przewożą około 426 milionów osób.

6. Każdego roku stolicę Katalonii odwiedza około 8 milionów turystów.

7. Pod względem zajmowanej powierzchni Barcelona jest mniejsza od Walencji.

Plaza de España

Plaza de España

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa