Ciekawostki o Wieży Montparnasse

Ciekawostki o Wieży Montparnasse

Wieża Montparnasse ciekawostki

Początkowo Wieża Montparnasse wzbudzała wiele kontrowersji. Jej wygląd nie przypadł Paryżanom do gustu. Jednak to właśnie z tego miejsca rozpościera się najładniejszy widok na stolicę Francji. Oto najważniejsze ciekawostki o tym obiekcie.

1. Wieża Montparnasse była budowana w latach 1969 - 1972. W najwyższym punkcie osiąga 210 metrów wysokości i składa się z 59 kondygnacji. Zajmuje łączną powierzchnię 112 000 m² z czego 88 400 m² stanowi powierzchnię użytkową.

2. Od momentu oficjalnego otwarcia, aż do 2009 roku wieża była najwyższym budynkiem w Paryżu. W latach 1972-1990 był najwyższym obiektem na terenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

3. Wieżowiec wybudowano w miejscu starego dworca. Obiekt został zastąpiony ponieważ nie spełniał wymogów Państwowej Spółki Kolei Francuskich.

4. Od samego początku Wieża Montparnasse wzbudzała negatywne emocje. Wiele osób zgłaszało swoje uwagi na temat jej prostej architektury oraz gigantycznym proporcjom. Krytycy zarzucali architektom zaburzenie spokoju dzielnicy Montparnasse, w której znajdują się 5-piętrowe kamienie i małe restauracje. Dwa lata po otwarciu władze miasta postanowiły wydać oficjalny zakaz budowania tak wysokich konstrukcji w ścisłym centrum Paryża.

5. Na najwyższym piętrze obiektu mieści się taras widokowy. Przewodnik Michelin oznaczył go czterema gwiazdkami. Odwiedzający mogą wjechać na 56. piętro i podziewać 360-stopniową panoramę Paryża za przeszkoloną szybą. Trzy piętra wyżej znajduj się otwarty punkt widokowy, z którego przy sprzyjających warunkach widoczność sięga 40 kilometrów. Podziwianie największych zabytków, takich Wieża Eiffla, Luwr, katedra Notre-Dame, bazylika Sacre Coeur, czy Łuk Triumfalny nie stanowi problemu.

6. Sprawne przemieszczanie się między piętrami zapewnia 25 wind. Najszybsza z nich operuje między parterem, a platformą widokową. Porusza się ona z prędkością 6 metrów na sekundę. 7. Pokonanie 196 metrów zajmuje zaledwie 38 sekund.

8. Budynek składa się z 7200 okien zajmujących łączną powierzchnię 40 000 m².

9. W porównaniu do Wieży Eiffla (324 metry) jest o 114 metrów niższa.

10. Na najwyższych kondygnacjach działa luksusowa restauracja i kawiarnia.

Wieża Montparnasse jest 3. najwyższym budynkiem w Paryżu.

11. Masa budynku wynosi 120 000 ton.

12. W 2008 roku głosami społeczności portalu VirtualTourist Wieża Montparnasse zyskała miano drugiego najbrzydszego budynku na świecie.

13. Na dzień dzisiejszy (styczeń 2020) zajmuje 45. miejsce w rankingu najwyższych budynku w Europie.

14. Pracuje tam kilka tysięcy osób.

15. W 1995 roku miało miejsce mrożące krew w żyłach zdarzenie. Alain Robert, znany jako Człowiek Pająk, wdrapał się na samą górę budynku bez żadnego zabezpieczenia.

16. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 18 euro.

17. Na platformę widokową najlepiej wybrać się tuż przed zachodem słońca.

18. Podczas przeglądu technicznego w 2005 roku stwierdzono, że wieża zawiera dość duże ilości azbestu, który może zagrażać pracownikom. Całkowita wymiana płyt azbestowych zajęłaby trzy lata i wiązałaby się z dość dużymi kosztami. Należałoby na ten czas wyłączyć obiekt z użytku.

19. Poznaj więcej informacji o Wieży Montparnasse.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa