Lençóis Maranhenses – Zalana pustynia

Lençóis Maranhenses – Zalana pustynia

Lençóis Maranhenses – Zalana pustynia

Nasze wyobrażenia na temat rozumienia słowo pustynia są jednoznaczne – wysokie temperatury za dnia, niskie nocą, piasek i nic więcej. Istnieje jednak jedna, która wydaje się być najbardziej sprzecznym miejscem na Ziemi ze względu na swą specyfikę.

W północno-wschodniej Brazylii, a dokładniej w stanie Maranhão znajduje się jedno z najpiękniejszych i niepowtarzalnych miejsc na świecie - Park Narodowy Lençóis Maranhenses. Obejmuje on obszar blisko 1000 kilometrów kwadratowych i w całości pokryty jest białym, delikatnym piaskiem. I choć na pierwszy rzut oka przypominać może pustynie, w rzeczywistości nią jednak nie jest.

Leżący tuż przy dorzeczu Amazonki Park wraz z początkiem roku, narażony jest na dość obfite i regularnie opady deszczu. Doprowadza to do dość nietypowego zjawiska. Nadmiar wody deszczowej gromadzi się w dolinach pomiędzy wydmami, tworząc przezroczyste niebieskie i zielone laguny. Fakt ten nie stanął na przeszkodzie, aby miejsce to zyskało pseudonim brazylijskiej Sahary.

Okres, w którym najlepiej można zaobserwować to zjawisko zaczyna się z końcem pory deszczowej, czyli od lipca i trwa aż do września. Wtedy to woda zaczyna parować, aż do niemal całkowitego zaniku laguny. Co ciekawe, mimo że wody na tym obszarze pojawiają się sezonowo, są one domem dla wielu gatunków ryb. Przypuszcza się, że zostają one przeniesione między innymi przez ptactwo.

Park Lençóis Maranhenses oficjalnie został utworzony 2 czerwca 1981 roku. W rzeczywistości powstawał on przez wiele tysięcy lat. Jedna z legend głosi, iż przebiegło to nieco szybciej. Rdzenni mieszkańcy tego rejonu - Indianie z plemienia Caeté – mieli się obudzić pewnego ranka i ujrzeć swoją wioskę spowitą w piasku. Była ta kara nałożona przez bogów.

Pomimo swojego niezwykłego krajobrazu park jest jeszcze mało popularny i nie przyciąga tak wielu turystów, jak południowa część Brazylii.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa