Ciekawostki o Peru
Peru ciekawostki - poznaj historię powstania flagi tego kraju, jaki festiwal ma miejsce co roku w La Quebrada oraz co czeka młodą peruwiańską parę zanim staną na ślubnym kobiercu.
1. Peru do 28 lipca 1821 roku było kolonią hiszpańską.
2. Największym miastem tego kraju i zarazem stolicą jest zamieszkała przez ponad 8 milionów osób Lima. Samo Peru zamieszkiwane jest przez 31,151,643 osób. Istnieją także druga stolica, o której wspomina konstytucja. Cuzco nazywane jest przez nią stolicą historyczną.
3. Pod względem terytorialnym Peru jest ponad cztery razy większe od Polski. Gęstość zaludnienia jest jednak znacznie mniejsza i wynosi 25 osób na kilometr kwadratowy.
4. Religią głównego nurtu jest katolicyzm wyznawany przez ponad 80% społeczeństwa.
5. Flaga Peru składa się z trzech pionowych pasów: dwóch w kolorze czerwonym przedzielonym przez środek kolorem białym. Z jej powstaniem związana jest pewna legenda, według której argentyński generał José de San Martín, gdy dotarł do Peru w 1820 roku ujrzał liczne stada flamingów. Był to dla niego znak opatrzności i postanowił przyjąć biel i czerwień jako symbol walki o niepodległość. Biel nawiązuje do pokoju, czystości i prawości, czerwień zaś wskazuje na odwagę i wojnę. Flaga oficjalnie została przyjęta 25 lutego 1825 roku.
6. Obecnie urzędujący prezydent (od 2016 roku) tego kraju - Pedro Pablo Kuczyński - ma polskie korzenie. Jego przodkowie pochodzili z Poznania.
Z czego słynie Peru
1. To właśnie peruwiańskim rolnikom zawdzięczamy pomidory i ziemniaki, albowiem pochodzą one z tego kraju. Gdyby nie oni nie byłoby frytek! Dziękujemy Wam!
2. Jezioro Titicaca leżące na wysokości 3812 metrów n.p.m. jest najwyżej położonym jeziorem na świecie.
3. W 2013 roku Peru zostało oficjalnie uznane przez ONZ za największego producenta kokainy na świecie. Rocznie rynek kokainy w tym kraju wyceniany jest na miliard dolarów. W handlu oraz produkcji zatrudnianych jest około 200 tysięcy Peruwiańczyków.
4. Peru jest sklasyfikowane na 6. miejscu pod względem produkcji złota na świecie. Według źródłem w 2010 roku kraj ten wyprodukował 162 tony złota. Ilość ta została wyceniona na 6,3 miliarda dolarów. 14% całkowitych dochodów tego kraju pochodzi właśnie ze złota.
5. Na peruwiańskich polach rośnie 55 różnych odmian kukurydzy, a na ryneczkach, czy sklepach można je znaleźć w kolorach żółci, purpury, bieli, a nawet czarnego.
6. Szacuje się, że każdego roku około 65 milionów świnek morskich jest spożywanych w Peru. Używane są także w zupach i gulaszach.
7. Kraj ten porasta 3500 odmian storczyków i szacuje się, że drugie tyle ciągle zostało niezidentyfikowanych.
8. Każdego roku w sylwestra rodzina i przyjaciele wręczają sobie prezenty w postaci żółtych majtek.
9. Zanim peruwiańska para może stanąć na ślubnym kobiercu musi przejść okres o nazwie "sirvinacuy". Polega on na wzajemnym pomaganiu - zakochani muszą pomagać wtedy swoim przyszłym teściom. Traktowane jest to jako swoisty test z gotowości do poświęceń i małżeństwa. W tym czasie para może spać pod jednym dachem (zwykle z rodziną przyszłego męża) wręcz jest to wskazane, ponieważ nie mogą powiedzieć sobie "tak" dopóki nie poczną dziecka.
10. La Rinconada to miasteczko najwyżej położone na świecie. Znajduje się w regionie Puno i leży na wysokości 5100 metrów n.p.m. Kolejne najwyżej położone miasta świata mieszczą się na wysokościach 4870 i 4735 metrów - oba w Tybecie.
11. Narodowym zwierzęciem Peru jest Wikunia, czyli najmniejszy przedstawiciel z rodziny wielbłądowatych. Między innymi to zwierze znajduje się na herbie tego kraju. Wizualnie przypomina lamę i alpaka, jednak z tej trójki najszlachetniejsza jest właśnie Wikunia. Wikunia wykorzystywana jest do pozyskiwania wełny, a wyprodukowania dzięki niej odzież jest jedną z najdroższych na świecie. Obecnie zwierzęta dożywają około 20 lat i są na wyginięciu.
12. Perro sin Pelo, czyli dosłownie Nagi pies peruwiański - to wyjątkowo spokojna i przyjazna rasa psa. Początkowo czworonogi nie są ufne wobec obcych. Psy tej rasy posiadają skórę koloru czarnego, szarego bądź ciemno brązowego całkiem nagie bądź z pojedynczymi włoskami.
13. Narodowym tańcem jest występująca w dwóch odmianach Marinera. Pierwszą jest limeña (bardziej dostojna) i norteña (o szybszym tempie). Każdego roku w miejscowości o nazwie Trujillo organizowane są ogólnokrajowe zawody w tańcu Marinery. Nazwa tego tańca nawiązuje do peruwiańskiej marynarki wojennej z 1879 roku wykorzystywanych przez żołnierzy w walce z Chile o Pacyfik.
14. Chicha morada - to typowy dla tego kraju napój bezalkoholowy. Wytwarzana jest z purpurowej kukurydzy i dodaje inne owoce oraz peruwiańską cytrynę.
Peru ciekawe miejsca
1. Coroczny festiwal w mieście La Quebrada o nazwie La Festival del Gastronómico del Gato (gastronomiczny festiwal jedzenia kotów), upamiętnia przybycie hiszpańskich osadników, którzy w trakcie swojego pobytu byli zmuszeni jeść koty. Co roku - aktualnie wbrew zakazowi - spożywanych jest około 100 kotów.
2. W odległości około 112 kilometrów od Cuzco znajduje się Machu Picchu, najlepiej zachowane miasto Inków opuszczone około 1537 roku.
3. Huacachina to wioska w południowo-zachodniej części Peru – około 5 godzin drogi z Limy - w regionie Ica. Wokół naturalnego jeziora rozciągają się wysokie wydmy, palmy, a ze względu na duże zainteresowanie turystów, powstały tutaj także hotele oraz kawiarnie. Brakuje jedynie wielbłądów.
Peruwiańskie specjały
1. Narodowym trunkiem pitym przez Peruwiańczyków jest pisco sour, czyli koktajlu na bazie pisco (trunek typu brandy), soku z cytryny bądź limonki, białek kurzych jaj oraz gorzkiego likieru. Swoje pretensje do pierwszeństwa stworzenia tego trunku zgłaszają Chilijczycy.
Znaliście te ciekawostki o Peru? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!