Wenezuela ciekawostki

Wenezuela ciekawostki

Ciekawostki o Wenezueli

Wenezuela ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajduje się największy wodospad na świecie oraz dlaczego rodzina w tym kraju nie może kupić więcej jak jednej rolki papieru toaletowego dziennie.

1. Wenezuela to kraj leżący w północnej części Ameryki Południowej. Graniczy z trzema krajami: Kolumbią, Brazylią oraz Gujaną. Jej stolicą jest zamieszkałe przez ponad 2 miliony osób Caracas.

2. Oficjalną walutą w tym kraju jest boliwar, którego wprowadzono do obiegu 31 marca 1879 roku. Została ona nazwana na cześć bohatera narodowego Simona Bolivara.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni Wenezuela jest 2,9 raza większa od Polski.

4. Najwyższym szczytem tego kraju jest leżący w paśmie Cordillera de Mérida (Andy) Pico Bolivar. Podobnie jak wenezuelska waluta, również i ta góra została nazwana na część Simona Bolivara. Wznosi się ona na 4978 metrów wysokości, jednak wcześniejsze pomiary wskazywały na wysokość 5007 metrów i w niektórych źródłach nadal podawana jest ta wartość.
Na samą górę można dostać się na dwa sposoby - tradycyjnie poprzez wspinaczkę (pierwszej dokonali E. Bourgoin, H.M. Molina i D. Pena w 1935 r.) bądź znacznie łatwiej za pomocą kolejki liniowej o nazwie Teleférico de Mérida (warto zaznaczyć, że jest to najwyżej ulokowana kolejka tego typu na świecie).

5. Wenezuelska flaga w kształcie prostokąta składa się z trzech równych poziomych pasów w kolorach od góry: żółtego, niebieskiego oraz czerwonego. Żółta barwa nawiązuje do bogactwa wenezuelskiej ziemi, niebieski symbolizuje morze u wybrzeży tego kraju oraz unoszącego się nad nim nieba, czerwony zaś upamiętnia przelaną krew podczas walk niepodległościowych.
W centralnej części flagi znajduje się także łuk składający się z ośmiu białych gwiazd. Do 7 marca 2006 było ich 7, a każda z nich odnosiła się do prowincji, które podpisały Akt Niepodległościowy 5 czerwca 1811 roku.

Wenezuela ciekawostki

Wenezuela ciekawostki

1. Nazwa tego kraju została nadana przez włoskiego odkrywcę Amerigo Vespucciego. Gdy Włoch po raz pierwszy ujrzał domy powstałe na palach i kanały, stwierdził iż przypominają mu one Wenecję. Postanowił więc nadać temu miejscu nazwę "małej Wenecji".

2. Szacuje się, że w tym kraju znajduje się druga co do wielkości rezerwa ropy naftowej - około 211 miliardów baryłek.

3. W 2013 roku rząd wprowadził przepis nakładający ograniczenie w sprzedaży papieru toaletowego. Związane jest to z ciągłym brakiem podstawowych produktów w tym kraju. I tak, do 2013 roku jedna rodzina mogła kupować codziennie cztery rolki papieru, jednak obecnie limit wynosi jedną rolkę dziennie.

4. Kraj ten nie należy do najbezpieczniejszych - statystycznie co 21 minut dokonywane jest jakieś morderstwo. Wskaźnik zabójstw na 100 000 mieszkańców wynosi 49. W 2009 roku na 100 000 mieszkańców stolicy wskaźnik ten wynosił 200.

5. Na samej północy znajduje się miasto Colonia Tovar, które zostało założone w 1843 przez grupę niemieckich osadników. Miasto do dziś zachowało swój niemiecki charakter - typowo niemiecka architektura, zwyczaje oraz mieszkańcy pochodzenia niemieckiego. Co roku odbywa się tutaj Oktoberfest, zaś w kuchni króluje golonka, kiszona kapusta i ziemniaki.

6. Wenezuela jako pierwszy kraj na świecie całkowicie zniosła karę śmierci w 1863 roku. Wcześniej, bo w 1848 roku częściowo karę śmierci zniosło San Marino. Obecnie jednak za sprzedaż gier komputerowych, które zawierają przemoc można trafić do więzienia na pięć lat.

7. Przed każdymi wyborami odbywającymi się w Wenezueli, rząd wprowadza całkowitą prohibicję trwająca 20 godzin. Tłumaczone jest to chęcią uniknięcia zamieszek.

8. Stolica tego kraju - Caracas - bywa nazywana najgłośniejszym miastem świata oraz "Stolicą Wiedźm".

9. Płacąc za zakupy w supermarkecie należy podać imię i nazwisko, a także numer dowodu.

10. Ceny za podstawowe towary, takie jak chleb, mleko, sery, czy mięso reguluje rząd.

11. Podobnie jak w Arabii Saudyjskiej, w Wenezueli ropa jest tańsza od wody.

12. W 2012 roku twitterowe konto prezydenta Hugo Chaveza zaczęło obserwować 3 miliony osób. Trzymilionowym obserwatorem okazała się być 19-letnia dziewczyna, która została nagrodzona przez prezydenta nowym domem.

Wenezuela ciekawe miejsca

1. Na terenie tego kraju mieści się największy wodospad na świecie. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Canaima. Wodospad Salto del Angel odkryto późno, bo dopiero w 1933 roku. Amerykański pilot Jimmy Angel podczas lotu nad wenezuelskimi górami przez przypadek dostrzegł to dzieło natury. Samo dojście pod wodospad nie jest takie proste i nie każdy może tam dotrzeć.

2. To miejsce powinien odwiedzić każdy łowca burz. Przy ujściu rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo przez około 140 - 160 dni w roku odbywa się dziesięciogodzinny spektakl burzowy. Pioruny uderzają nawet 280 razy na godzinę.

3. Jezioro Maracaibo leżące w północno-zachodniej części kraju jest największą laguną na świecie.

Jedzenie w Wenezueli

1. Tradycyjną potrawą tego kraju jest hallaca spożywana głównie podczas Bożego Narodzenia. Bazą tego dania jest ciasto kukurydziane i liść bananowy nadziewane surowym bądź gotowanym mięsem oraz dodatków (oliwek, sera, czy rodzynek).
Tak przygotowaną potrawę wkłada się do gotującej wody na około 30 minut.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Wenezueli? Podziel się nimi w komentarzu!
Jeśli spodobał Ci się artykuł Wenezuela ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa