Maroko Szafszawan

Maroko Szafszawan

Maroko Szafszawan

Na świecie nie brakuje takich miejsc, które przyciągają swoim pięknem i unikalnością. Kolejne z nich to marokański Szafszawan, gdzie w otoczeniu gór wszystkie budynki są w kolorze biało-niebieskim.

Szafszawan to miasto leżące w północno-zachodniej części Maroka, które słynie głównie z budynków o niebieskim odcieniu. Założone zostało w XV wieku a dokładniej w 1471 roku przez Mulaja Raszida, jako warownia służąca w walce przeciwko Portugalczykom, szczególnie tym zamieszkującym Ceutę. W miarę upływu lat populacja miasta wzrastała, a przybywali do niej zwłaszcza Żydzi i muzułmańscy uchodźcy ze zdobytych przez Hiszpanów południowych terenów Półwyspu Iberyjskiego.Współczesny Szafszawan zamieszkiwany jest przez blisko 36 tysięcy osób, a jego ludność żyje z turystyki. Przebywają tutaj warto znać język hiszpański, gdyż to właśnie nim będzie się najłatwiej porozumieć z tubylcami.

2marokosz.jpg

Nazwa tego miejsca odnosi się do górujących nad miastem dwóch szczytów (Jebel Ech-Chaouen – Góra Rogów) kształtem przypominających kozie rogi (Asz-Szawa – rogi). Szafszawan jest dość popularnym kierunkiem turystycznym ze względu na jego bliskość do marokańskiego Tanger oraz hiszpańskiej Ceuty, jednak głównie z uwagi na malowniczą scenerię gór w połączeniu z charakterystycznymi budynkami. Architektura o niebieskiej tonacji nie tylko zachowuje świeżość, ale i odstrasza owady. Wąsiki uliczkami, uroczymi placami oraz zdobionymi fontannami potrafi zauroczyć każdego turystę. To właśnie w tym miejscu można nabyć unikalne rękodzieła, jak odzież z wełny, czy wełniane koce nieprodukowane w innych zakątkach Maroka.

Jednak podczas pobytu w Szafszawanie należy być szczególnie wyczulonym. Region ten jest jednym z głównych producentów konopi w Maroku. Dość często można natrafić na nachalnych sprzedawców narkotyków próbujących zarobić na turystach. Jedyna rada, to grzeczna odmowa, w przeciwnym wypadku takie kontakty mogą być nieco problematyczne.

3marokosz.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa