Bahamy ciekawostki

Bahamy ciekawostki

Ciekawostki o Bahamach

Bahamy ciekawostki - dowiedz się jaki znany pirat zastraszał całe Bahamy, jaką wyspę w całości przejęły świnie oraz dlaczego archipelag może zatonąć.

1. Bahamy to wyspiarskie państwo leżące na Oceanie Atlantyckim. Jego stolicą jest leżące na wyspie New Providence Nassau, które zamieszkuje około 250 tysięcy osób.

2. Obowiązującą walutą na terenie tego kraju jest dolar bahamski - ściśle powiązany z dolarem amerykańskim.

3. Biorąc pod uwagę zajmowane terytorium, Polska jest ponad 22,5 raza większa od tego państwa. Jak można się domyślić przekłada się to także na jego populację - wszystkie wysypy są zamieszkałe przez niecałe 400 tysięcy osób.

4. Najwyższym szczytem, a właściwie wzgórzem Bahamów jest znajdujący się na wyspie Cat Mount Alvernia. Jego wysokość całkowita wynosi 63 metry n.p.m.

5. Aktualną flagę Bahamów przyjęto 10 lipca 1973 roku. Składa się ona z czarnego trójkąta równobocznego umieszczonego po lewej stronie oraz trzech poziomych pasów. Dwóch błękitnych w górnej i dolnej jej części, które zostały przedzielone złotym pasem na samym środku. Czarny kolor ma symbolizować jedność wszystkich czarnoskórych mieszkańców wysp, błękitny oznacza Morze Karaibskie i Ocean Atlantycki, zaś złoty ma być kojarzony z piaszczystymi plażami znajdującymi się dookoła archipelagu Bahamów.

Bahamy

Bahamy ciekawostki

1. W skład archipelagu wchodzi około 700 wysp, które wznoszą się niewiele ponad otaczające je morze. Co ciekawe jedynie 26 z nich jest zamieszkałych.

2. Na przestrzeni XVIII - XIX wieku Bahamy były głównym ośrodkiem, gdzie stacjonowali piraci. Jednym z najgroźniejszych, który tu stacjonował jest sławny Czarnobrody (Edward Teach) - jedna z postaci amerykańskiej superprodukcji Piraci z Karaibów.
Inna produkcja, tym razem nie kinowa, a telewizyjna - Black Sails - również rozgrywa się na terenie archipelagu.

3. Coś co byśmy bardzo polubili - szacuje się, że w ciągu roku występuje tam 315 słonecznych dni.

4. W porównaniu do naszego Bałtyku, woda przy brzegu jest znacznie cieplejsza - zazwyczaj nie spada poniżej 21 stopni, latem zaś osiąga 31.

5. Badacze dowiedli, iż jeśli cały lód znajdujący się na Ziemi stopniał, to pięć państw, w tym Bahamy, zostałyby pochłonięte przez wodę.

Bahamy ciekawe miejsca

1. Wyspa świń

Big Major Cay, znana nieoficjalnie pod nazwą Wyspy Świń, to jedna z dość wyjątkowych wysp całego archipelagu. Swą nazwę zawdzięcza stałym mieszkańcom, czyli świniom. I choć te zwierzęta mogą kojarzyć się głównie z brudem i obżarstwem, to w tym miejscu jest zupełnie inaczej. Świnie na co dzień wylegują się na plaży i relaksują się w gorącej wodzie oceanu.
Ich jedynymi współmieszkańcami są dzikie koty i kozy. Istnieje kilka wersji związanych z ich pojawieniem. Jedno ze źródeł wskazuje, iż zostały tu sprowadzone przez marynarzy, dla których miały być źródłem pożywienia. Jak się jednak później szczęśliwie dla świń okazało, marynarze musieli wyspę opuścić, a świnie do dziś wiodą tam spokojny żywot.
Inne źródła wskazują, iż świnie były przewożone na statku, który zatonął nieopodal wyspy. Udało im się jednak dopłynąć na ląd.
Ostatnia z wersji jasno mówi, że jest to biznes, który ma przyciągnąć turystów w to miejsce.
Hm, chyba im zazdroszczę.

2. Na niewielkiej rozmiarów wyspie Harbour Island, mieści się wyjątkowa plaża z piaskiem o różowym kolorze. Kolor Pink Sands Beach zmienia się w ciągu dnia - od rozmydlonego różu, przez blady fiolet, aż do wrzosowej barwy w trakcie zachodu słońca.

Bahamy ciekawostki - rejestracja na przyczepie w Nassau

Bahamy ciekawostki - rejestracja na przyczepie w Nassau

Ciekawostki o Bahamach - Wyspa Świń

Ciekawostki o Bahamach - Wyspa Świń

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa