Z czego słynie Barbados?

Z czego słynie Barbados?

Ciekawostki o Barbadosie

Barbados ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, co oznaczają kolory na jego fladze oraz czym jest Dzień Rihanny.

1. Barbados to wyspa znajdująca się na Małych Antylach, którego stolicą jest Bridgetown.

2. Walutą w tym kraju jest dolar Barbadosu.

3. Terytorialnie Barbados jest o 730 razy mniejszy od Polski.

4. Zgodnie z danymi na rok 2019 na wyspie mieszka 287,010 osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 60 tysięcy.

5. Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii 30 listopada 1966 roku, jednak głową państwa jest królowa Elżbieta II.

6. Mount Hillaby, to najwyższy szczyt wyspy wznoszący się na 336 metrów n.p.m. Na jego szczycie znajduje się parafia Świętego Andrzeja.

Barbados ciekawostki

1. Barbados jest jednym z jedenastu państw świata, w których nigdy nie odnotowano ujemnej temperatury.

2. Flaga Barbadosu składa się z trzech pionowych pasów tej samej szerokości. Boczne z nich są w koloru niebieskiego (ultramaryna) symbolizującego morze i niebo nad wyspą, środkowy zaś w kolorze złotym odnosi się do piaszczystych plaż. Na samym środku umieszczono trójząb, który ma symbolizować odrzucenie zależności wobec metropolii. Flaga o nazwie "Złamany Trójząb" została wybrana spośród 1029 nadesłanych propozycji i ogłoszona w dniu ogłoszenia niepodległości.

3. Być może nie wszyscy lubią jej muzykę, ale Barbados może być z niej dumny. O kim mowa? Oczywiście o Rihannie, która urodziła się właśnie na tej wyspie.
Piosenkarka jest bardzo związana emocjonalnie ze swoim krajem i promuje go w każdy możliwy sposób. Władze ukazały swą wdzięczność piosenkarce przekazując jej na własność piękną posiadłość. Szczególnym dniem jest 21. lutego, czyli dzień Rihanny. Tego dnia wszyscy mieszkańcy wyspy mają wolne.

Etymologia nazwy państwa

Państwo zostało nazwane przez portugalskiego odkrywcę Pedro A. Camposa w 1536 roku. Z uwagi na porastające wyspę drzewa figowe określił ją Os Barbados, co oznacza "brodate" (długie korzenie drzewa przypominają brody).

Zajmowana powierzchnia

Barbados zajmuje powierzchnię 431 km². W porównaniu do Warszawy kraj ten jest o 86,2 km² mniejszy.

Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem na Barbadosie jest biurowiec Tom Adams Financial Centre. Znajdujący się w mieście Bridgetown obiekt wznosi się na wysokość 50 metrów i składa z 11 kondygnacji. Jego otwarcie miało miejsce w 1986 roku.

Lotnisko

Port lotniczy Grantley Adams jest najważniejszym lotniskiem na Barbadosie. W 2018 roku port obsłużył 2,194,931 pasażerów.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa