Ciekawostki o Kalifornii - historia i informacje

Ciekawostki o Kalifornii - historia i informacje

Kalifornia ciekawostki

Kalifornia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego niedźwiedź grizzly stał się wizytówką stanu, a także dlaczego zakazano organizacji imprez typu Ladies' Night.

Kalifornia to najbogatszy, najludniejszy i trzeci pod względem wielkości stan USA (większe są tylko Alaska i Teksas). Od zachodu otaczają go wody Oceanu Spokojnego. Graniczy z Meksykiem i trzema innymi stanami - Oregonem, Nevadą, Arizoną. Sprawdź czego mogłeś nie wiedzieć o Kalifornii.

Etymologia nazwy

Pierwotnie słowo Kalifornia odnosiło się do Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku. Później zaczął określać także tereny mieszczące się obecnie w Nevadzie, Utah, Arizonie, Wyoming i Kalifornii. Najprawdopodobniej wywodzi się ona od nazwy mitycznej wyspy Kalifornia z legendy o Królowej Calafii. Królestwo było zamieszkane przez piękne czarne kobiety noszące złote zbroje i żyjące jak Amazonki. W tym fikcyjnym świecie kobiety walczyły u boku Muzułmanów. Na podstawie tej legendy hiszpański pisarz Garci Rodríguez de Montalvo napisał książkę w 1510 roku.

Historia w pigułce

Kalifornia została odkryta przez portugalskiego żeglarza João Rodrigues Cabrilho w 1542 roku. Jednak została ona skolonizowana przez Hiszpanów. Z końcem XVIII wieku stanowiła już część wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. W 1821 roku wybuchło powstanie przeciwko hiszpańskiej władzy. Jego następstwem było wcielenie Kalifornii w skład Meksyku. Po 25 latach miało miejsce kolejne powstanie. Tym razem amerykańscy osadnicy zbuntowali się przeciwko Meksykowi. Kalifornia dołączyła do USA w 1850 roku jako 31. stan.

Pierwszy Disneyland

Pierwsze wesołe miasteczko wytwórni Walta Disneya zostało otwarte w 1955 roku w Anaheim. Dzieli się on na 8 krain. Każda z nich posiada inną tematykę. Ten park rozrywki był także inspiracją dla Japończyków, którzy postanowili skopiować pomysł Disneya. Przeczytaj więcej o parku Nara Dreamland.

Niedźwiedź grizzly

W centralnej części flagi stanowej Kalifornii znajduje się kalifornijski niedźwiedź grizzly imieniem Monarchem. Znany jest on w tym stanie od 1899 roku, kiedy to został schwytany i przewieziony do Golden Gate Park w San Francisco. Monarchem był jedną z głównych atrakcji tego parku. Zwierzę umarło w 1911 roku. Ostatni niedźwiedź z tego gatunku został zabity w 1992 roku.

Populacja Kalifornii

Kalifornia jest obecnie najludniejszym stanem Stanów Zjednoczonych. Zamieszkuje ją obecnie 39,7 miliona osób. W porównaniu do 1950 roku wzrosła ona o 29 milionów.
San Francisco

Ciekawostki o Kalifornii

1. Jeden na ośmiu Amerykanów pochodzi z Kalifornii.

2. Gdyby Kalifornia była osobnym krajem, stanowiłaby ósmą gospodarkę na świecie. Pod względem zaludnienia znalazłaby się na 35. miejscu.

3. To właśnie w Kalifornii zaczął rozwijać się przemysł filmowy, internet oraz ruch hippisowski. Powstał tam także komputer.

4. Oficjalnym zwierzęciem stanu jest kalifornijski niedźwiedź grizzly. Gatunek ten już wyginął.

5. W kalifornijskich więzieniach swój wyrok odsiaduje ponad 130 tysięcy osób.

6. Do 1966 roku LSD było legalne.

7. Najwyższym szczytem stanu jest Mount Whitney. Góra o wysokości 4421 metrów n.p.m. to także najwyższy punkt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

8. Dolina Śmierci jest najniższym punktem Kalifornii, a także całych Stanów Zjednoczonych. Znajduje sie na wysokości -86 metrów p.p.m.

9. Pięć najbardziej zanieczyszczonych pod względem powietrza miast USA znajduje się w Kalifornii.

10. Na Antarktydzie panowały dawniej takie same temperatury, jak współcześnie w Kalifornii.

11. Zanieczyszczenie powietrza w Chinach wpływa na zwiększenie opadów śniegu w Kalifornii.

12. Od 1980 roku w Kalifornii wybudowano 23 więzienia. Przez ten sam okres Uniwersytet Kalifornijski otworzył zaledwie jeden nowy kampus.

13. "Ladies' Night" to rodzaj imprezy promocyjnej, podczas której kobiety płacą mniej niż mężczyźni. Sądy stanowe Kalifornii, Maryland, Pensylwanii i Wisconsin orzekły, że jest to niezgodne z prawem. Taki rodzaj promocji jest dyskryminacją ze względu na płeć.

14. Kalifornia jest piątym co do wielkości dostawcą żywności na świecie.

15. City of Industry to miasto leżące w hrabstwie Los Angeles. Działa tam ponad 2500 firm, w których pracuje 80 tysięcy osób. Zgodnie ze spisem ludności zamieszkuje je zaledwie 219 osób.

16. Każdego roku w południowej części stanu występuje około 10 tysięcy trzęsień ziemi. Większość z nich ma tak małą siłę, iż są praktycznie nieodczuwalne.

17. Więźniowie w Kalifornii są wysyłani do walki z pożarami lasów. Taka praca jest lepiej płatna niż typowe zadania w więzieniu i pozwala skrócić czas odsiadki. To także dobra okazja, żeby wyjść na zewnątrz.

18. Średnio co dwa tygodnie ktoś popełnia samobójstwo skacząc z mostu Golden Gate.

19. Od 2016 roku kalifornijskie prawo zabrania mszczenia się na swoim byłbym partnerze/partnerce poprzez publikowanie filmów pornograficznych z jego/jej udziałem.

20. Gospodarka tego stanu wyprzedza gospodarki Rosji i Włoch.

21. W Kalifornii generuje się tak dużo energii słonecznej, że czasami stan płaci Arizonie, aby ta ją sobie "wzięła".

22. Osadzenie więźnia w tym stanie kosztuje 75,560 dolarów.

23. Kalifornia dołączyła do Stanów Zjednoczonych jako 31. stan w 1850 roku.

23. Dewiza stanu brzmi: Eureka!

24. Stolicą tego stanu jest Sacramento.

Hollywood

Hollywood

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa