Stan Nebraska w Stanach Zjednoczonych

Stan Nebraska w Stanach Zjednoczonych

Ciekawostki o Nebrasce

Stan Nebraska ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego nie zniesiono tam kary śmierci, dzięki komu obchodzimy Dzień Drzewa na świecie oraz czym jest Carhenge.

Etymologia nazwy

Nazwa stanu pochodzi z języka indiańskiego plemienia Oto, w którym "nibthaska" oznacza "płaską wodę". Słowo to odnosi się do rzeki Platte przepływającej przez Nebraskę.

Populacja stanu Nebraska

Obecnie w tym stanie mieszka nieco ponad 1,9 miliona osób. W porównaniu z 1950 rokiem populacja wzrosła o 600 tysięcy mieszkańców. Spośród wszystkich stanów USA pod względem liczby ludności Nebraska zajmuje 37. miejsce.

Kara śmierci w Nebrasce

W Nebrasce obowiązuje kara śmierci. Dotychczas wykonano 4 egzekucje. Ostatnia miała miejsce 14 sierpnia 2018 roku. Zgodnie z prawem wyroki wykonywane są poprzez wstrzyknięcie trucizny. Do 2009 roku był to jedyny stan, w którym wyroki wykonywano na krześle elektrycznym. W 2015 roku decyzją parlamentu kara śmierci miała zostać zniesiona. Sprzeciwił się temu gubernator. Taka sytuacja doprowadziła do przeprowadzenia referendum. Głosowanie odbyło się w listopadzie 2016 roku. Decyzją mieszkańców zdecydowano i pozostawieniu tego rodzaju wyroku.

Dzień Drzewa

W 1872 roku gubernator Julius Sterling Morton zwrócił się do mieszkańców Nebraski, aby 10 kwietnia każdy kto może posadził choć jedno drzewo. Według niego większość świąt służą jedynie przypomnieniu, a dzień drzewa może wskazywać na przyszłość. Odzew był ogromny i tylko tego jednego dnia zasadzono ponad milion drzew. Od tego momentu na terenie Stanów Zjednoczonych zaczęto świętować Arbor Day (Dzień Drzewa). Przypada ono na drugą niedziele kwietnia każdego roku. Obecnie jest obchodzone na całym świecie - w Polsce po raz pierwszy spotkano się z tą ideą 10 października 2002 roku.

Carhenge

W niedalekiej odległości od miejscowości Alliance znajduje się miejsce warte odwiedzenia o nazwie Carhenge. Nazwa może wydawać się znajoma. To nic innego, jak replika angielskiego Stonehenge wykonana z samochodów. Rzeźbę skonstruował Jim Reinders ku pamięci swojego ojca w 1987 roku. Konstrukcja składa się z 38 amerykańskich pojazdów ułożonych okrąg o średnicy 29 metrów. Artysta pomalował samochody sprayem na szaro, aby w jak największych stopniu przypominały kamień. W momencie powstania, miejsce to wywołało sprzeczne odczucia. Dla wielu jest to po prostu śmietnik - na jego temat powstał nawet dokument Carhenge: Genius or Junk? (Geniusz czy Śmieć?). W 2006 roku nagrano tutaj reklamę Nissana.

Instalacja artystyczna Carhenge w miejscowości Alliance w Nebrasce.

Nebraska ciekawostki

1. O historii stanu można zacząć mówić od 30 maja 1854 roku, kiedy to na mocy Ustawy o Kansas i Nebrasce powstało Terytorium Kansas i Terytorium Nebraski. Po zakończeniu wojny secesyjnej Nebraska została uznana za 37. stan USA. Przeniesiono wówczas stolicę z Omaha do Leicester i zmieniono jego nazwę na Lincoln (na cześć prezydenta Abrahama Lincolna).

2. Średni miesięczny dochód brutto na osobę fizyczną w 2018 roku wyniósł 5328 dolarów.

3. Spośród wszystkich stanów USA, to właśnie Nebraska posiada najlepiej rozwinięty sektor rolniczy. To bezapelacyjny lider w produkcji wołowiny, wieprzowiny, kukurydzy i soi.

4. Religią wiodącą jest protestantyzm wyznawany przez 51% społeczeństwa.

5. To jedyny stan, w którym obowiązuje jednoizbowa legislatura. Senat został zlikwidowany w 1934 roku.

6. Dwoma najważniejszymi ośrodkami miejskimi są Omaha i Lincoln. W blisko 90% miast Nebraski zamieszkuje mniej niż 3000 osób.

7. Boys Town to wieś znajdująca się pod Omaha. Zamieszkuje ją społeczność upośledzonych i bezdomnych chłopców. Założył ją ksiądz Edward Flanagan.

8. Spośród wszystkich stanów, to właśnie Nebraska posiada najwięcej wód podziemnych. Również na jego terytorium znajduje się największe jezioro podziemne USA - Ogalala Aquifer.

9. Chimney Rock to znajdująca się w hrabstwie Morrill w zachodniej części Nebraski skała o charakterystycznym kształcie. Choć jej wysokość wynosi zaledwie 91 metrów, to dawniej służyła jako punkt orientacyjny na szlaku Oregon Trail. W 2006 roku jej wizerunek znalazł się na amerykańskiej monecie.

10. Monowi to wieś położona w hrabstwie Boyd. Dlaczego o niej wspominam? Zgodnie z danymi z 2010 roku była zamieszkana przez dokładnie jednego mieszkańca - Elsie Eiler. Kobieta jest jednocześnie jej burmistrzem i zobowiązała się płacenia podatków... samej sobie.

11. Kiedy drużyna futbolu amerykańskiego Nebraska Cornhuskers rozgrywa spotkanie u siebie, jej stadion staje się jednocześnie trzecim co do wielkości "miastem" w stanie. Memorial Stadium jest w stanie pomieścić ponad 85 tysięcy widzów.

12. W Nebrasce istnieje przepis nakazujący ostrożną jazdę w górach w pobliżu prawej krawędzi drogi. Warto zaznaczyć, że w tym stanie nie ma gór.

13. Osoba z rzeżączką nie może stanąć na ślubnym kobiercu.

14. Latanie samolotem pod wpływem jest nielegalne.

15. Jeśli podczas mszy w kościele dziecku się odbije, jego rodzic może zostać aresztowany.

16. Łowienie wielorybów jest uznane za nielegalne w całej Nebrasce.

17. W Omaha nielegalne jest kichanie i odbijanie podczas mszy świętej.

18. W 1910 roku w mieście Waterloo wprowadzono przepis zakazujący spożywanie cebuli przez fryzjerów w godzinach od 7 do 12 rano. Ów przepis miał rozwiązać problem z nieświeżym oddechem.

19. W 1887 roku w miejscowości Leigh wprowadzono przepis zakazujący umieszczania dziur w pączkach. Został on zniesiony 110 lat później.

Najwyższy szczyt

Najwyższy punkt stanu znajduje się w hrabstwie Kimball. Panorama Point wznosi się na wysokość 1655 metrów n.p.m.

Najwyższy budynek

Najwyższą konstrukcja na terenie stanu znajduje się w Omaha. First National Bank Tower wznosi się na wysokość 193 metrów i liczy 45 kondygnacji. Obiekt został otwarty w 2002 roku. Budowa trwała 3 lata.

Zajmowana powierzchnia

Nebraska zajmuje powierzchnię 200 356 km². Z tym wynikiem jest to 16. największy stan USA.

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa