Ciekawostki o Jowiszu
Spójrz w niebo, a zobaczysz
Aby go zobaczyć nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, wystarczy spojrzeć w niebo i odpowiednio poszukać. Z naszej perspektywy Jowisz jest czwartym najjaśniejszym obiektem na niebie. Jaśniej świecą jedynie Słońce, Księżyc oraz Wenus. Co więcej, obserwacji dotyczącej struktury planety można wykonywać zwykłym amatorskim teleskopem.
Najkrótszy dzień w całym Układzie Słonecznym
Na Jowiszu dzień trwa zaledwie 9 godzin i 55 minut, to najkrótszy dzień wśród wszystkich planet Układu Słonecznego. Z kolei znacznie dłuższy jest tam rok trwający blisko 12 lat ziemskich.
Jowiszowo-plutonowy efekt grawitacyjny
To fenomen astronomiczny opisujący chwilową redukcję grawitacji na naszej planecie w wyniku koniunkcji Jowisza i Plutona. W skutek schowania się Plutona za Jowiszem, miała powstać ogromna siła grawitacyjna wpływająca na zmniejszenie się przyciągania ziemskiego. Zjawisko miało wystąpić pierwszego kwietnia 1976 roku o godzinie 9:47. Człowiek podskakujący o tej godzinie mógł zacząć lewitować.
Wielka Czerwona Plama
Największa planeta układu słonecznego
Pierścienie Jowisza
Ile księżyców ma Jowisz?
Ziemia a Jowisz - porównanie wielkości
Ekstremalne warunki atmosferyczne
Z roku na rok coraz mniejszy
Jowisz to japoński czwartek
Jowisz ciekawostki
1. Jowisz i jego księżyce - planetę otacza aż 69 księżyców.
2. Objętość Jowisza jest tak duża, iż w jego wnętrzu zmieściłoby się ponad 1321 Ziemi.
3. Podobnie jak Merkury, Wenus, Mars czy Saturn, planetę można łatwo dostrzec gołym okiem.
4. W Układzie Słonecznym istnieją dwie planety, na których występuje deszcz diamentów, są nimi Saturn oraz Jowisz.
5. Swoim kształtem Jowisz nie przypomina kuli. Jowisz i Saturn to dwie największe planety w Układzie Słonecznym, które nie mają kształtu kuli.
6. Ponad 4,6 miliarda lat temu, czyli w chwili gdy powstawał Układ Słoneczny, planeta znajdowała się znacznie bliżej Słońca (obecne położenie Marsa).
7. Sumując wagę wszystkich planet Układu Słonecznego, nadal będą one lżejsze od wagi Jowisza.
8. Masa tej planety stanowi jedną tysięczną masy Słońca.
9. Pierwsze wzmianki o Jowiszu pojawiły się już w mitologii. Obserwacje tej planety mieli prowadzić już astronomowie babilońscy.
10. Planeta została nazwana przez Rzymian na część jednego z najważniejszych bóstw ich mitologii, czyli Jowisza - najwyższego władcy nieba i ziemi.