Neptun ciekawostki - zbiór informacji o ostatniej planecie Układu Słonecznego

Neptun ciekawostki - zbiór informacji o ostatniej planecie Układu Słonecznego

Ciekawostki o Neptunie

Neptun ciekawostki - dowiedz się kto uważany jest za odkrywcę planety, skąd pochodzi jego nazwa oraz jakie panują tam warunki atmosferyczne.

Położenie planety w Układzie Słonecznym

Neptun jest ósmą planetą w naszym Układzie Słonecznym. Wśród wszystkim planet, to właśnie ona znajduje się najdalej od Słońca. Jednak w 2006 roku ostatnią planetą był Pluton. Czy te ciała niebieskie "zamieniły się" miejscami? Otóż nie. Na obradach Międzynarodowej Unii Astronomicznej zdecydowano zmienić definicją planety. W skutki Pluton został sklasyfikowany jako planeta karłowata.

Etymologia nazwy

Planeta po raz pierwszy została zauważona 28 grudnia 1612 roku przez Galileusza. Jednak astronom błędnie sklasyfikował ją jako gwiazdę stałą. Za odkrywców planety uważa się Johanna Galle, Johna Adamsa oraz Urbain Le Verrier. Początkowo była ona określana jako "planeta poza Uranem" bądź "planeta Le Verrier". Jeden z jego odkrywców początkowo zaproponował nazwę Neptun, jednak po paru miesiącach zmienił zdanie proponując nazwę Le Verrier (na swoją cześć). Ta ostatnia propozycja spotkała się z wieloma nieprzychylnymi głosami. Nazwę Neptun zaczęto używać na arenie międzynarodowej z końcem 1846 roku. Podobnie jak inne nazwy odnosi się ona do bóstw z mitologii rzymskiej - Neptun był bogiem mórz, wód i deszczu. Co ciekawe, w Chinach, Japonii oraz Korei nazwa ta tłumaczona jest jako "Gwiezdny Król Morza".

Przyspieszenie grawitacyjne

Jedynie na dwóch planetach naszego Układu Słonecznego siła grawitacji jest większa niż na Ziemi. Należą do nich Jowisz i Neptun. Przyciąganie na Neptunie jest o 12 procent większe niż u nas.

Ile księżyców ma Neptun?

14. Największym z nich jest Tryton (wielkość porównywalna do Plutona). Naukowcy twierdzą, iż to właśnie tam panuje najmroźniejszy klimat całego Układu Słonecznego.

Neptun ciekawostki

1. Wodór, hel i metan - to skład atmosfery Neptuna. Niebieskie zabarwienie planety związane jest z pochłanianiem promieniowania czerwonego przez Metan. Kolor ten idealnie odwzorowuje warunki tam panujące - napisać, że jest tam zimno to za mało, gdyż termometr wskazuje średnio minus 214 stopni Celsjusza.

2. Ta planeta jest mniejsza od Urana, jednak jest od niego cięższa. Wynika to z proporcji pierwiastków, z których składają się te ciała niebieskie.

3. Planeta była zbadana tylko przez jedną sondę. Pierwsze zdjęcia Neptuna zostały przesłane przez sondę Voyager 2 w 1989 roku. Pozostałe zdjęcia jakimi dysponujemy zostały wykonane przy użyciu teleskopu Hubble'a.

Ciekawostki o Neptunie dla dzieci

1. Neptun potrzebuje 164,8 ziemskich lat, aby okrążyć Słońce.

2. Planeta ta może zostać zaobserwowana jedynie przy użyciu teleskopu, dostrzeżenie jej gołym okiem jest niemożliwe.

3. Jak już wcześniej wspomniałem, warunki atmosferyczne na tej planecie są dość ekstremalne. Wiatr osiąga tam prędkość nawet 2100 km/h.

4. Masa Neptuna jest 17 razy większa od naszej planety. Pod względem masy jest to trzecia największa planeta Układu Słonecznego.

5. 4,5 miliarda kilometrów - tyle dzieli Neptun od Słońca.

6. Jądro planety osiąga temperaturę 5100 stopni Celsjusza.

7. Dzień na Neptunie trwa około 16 godzin.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa