Mars ciekawostki - poznaj tajemnice planety

Mars ciekawostki - poznaj tajemnice planety

Ciekawostki o Marsie

Mars ciekawostki - dowiedz się jaka panuje tam temperatura, ile ma księżyców, jaka jest odległość tej planety od Ziemi, kiedy pierwszy człowiek może na niej stanąć oraz jaka jest wysokość Olympus Mons.

Pochodzenie nazwy planety

Planeta została nazwana na cześć rzymskiego boga wojny - Marsa. Związana jest z jej rdzawo-czerwoną barwą, która starożytnym kojarzyła się z pożogą wojenną.

Księżyce Marsa

Mars posiada dwa księżyce, są nimi Deimos i Fobos. Zostały odkryte przez Amerykanina Asapha Halla 12 i 18 sierpnia 1877 roku. Ich nazwy zostały zaczerpnięte od postaci z mitologii greckiej. Będący synami Aresa i Afrodyty Deimos uosabia trwogę, zaś  Fobos strach. W rzeczywistości te naturalne satelity nie są typowymi księżycami, zostały one przechwycone przez przyciąganie Marsa jako planetoidy.
Naukowcy szacują, że za około 30-50 milionów lat Mars będzie posiadał jeden księżyc. Zgodnie z ich hipotezą Fobos ulegnie rozpadowi, w wyniku czego wokół planety powstanie pierścień bądź rozbije się o jego powierzchnię.

Temperatura na Marsie

Średnia temperatura na Czerwonej Planecie wynosi około -55 stopni Celsjusza. Zimą spada nawet do -130 stopni Celsjusza, zaś latem słupek rtęci pokazuje 27 stopni Celsjusza. W ciągu jednego dnia temperatura potrafi zmaleć z 20 stopni do -90.

Łazik Curiosity - Mars ciekawostki

Łazik Curiosity - Mars ciekawostki

Mars - oczko w głowie NASA

Od wielu lat Mars jest oczkiem w głowie naukowców z NASA. 26 listopada 2011 roku rozpoczęła się przełomowa misja, która wysłała w kierunku czerwonej planety łazik Curiosity. Robot wylądował 6 sierpnia 2012 roku. Głównym założeniem misji było określenie warunków do życia w przyszłości, wykonanie pomiarów meteorologicznych oraz badanie składu gleby. Jednymi z najważniejszych odkryć łazika Curiosity było odnalezienia śladów, iż dawniej na Czerwonej Planecie miały płynąć rzeki. Później natrafiono na przesłanki na istnienie wody w stanie płynnym.

Mars najbardziej zbliżony do Ziemi

Spośród wszystkim planet Układu Słonecznego, to właśnie warunki panujące na Marsie są najbardziej zbliżone do naszych ziemskich. Nieznacznie dłuższy jest dzień, gdyż trwa 40 minut dłużej. Występują tutaj także cztery pory roku.

Obca cywilizacja na Marsie

Tak, Mars jest obecnie zamieszkały przez obcą cywilizacją. Cywilizację robotów. Jedynymi mieszkańcami planety są łaziki Curiosity i Opportunity. Znajdują się tam także dwa nieaktywne już roboty Spirit oraz Sojournera.

Mars, jako miejsce życia dla ludzi

Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu brzmiało to niewiarygodnie, dziś pozostaje już tylko pytanie "kiedy człowiek stanie na Marsie?". Z uwagi na zbliżone warunki panujące na Marsie, brany jest on pod uwagę jako przyszłe miejsce, gdzie będą żyli ludzie. W tym celu należy przeprowadzić proces terraformowania planety poprzez jej ogrzanie i zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze.

Misja Mars One

To prywatne przedsięwzięcie pochodzącego z Holandii Basa Lansdorpa, które zakładana powstanie ludzkiej kolonii na Marsie. Rozpoczęcie projektu miało miejsce w 2011 roku, zaś zgodnie z planem pierwszy człowiek ma wylądować na Marsie już w 2032 roku. Łącznie Lansdorp chce wysłać na Czerwoną Planetę sto tysięcy osób. Uczestnicy byli wybierani od 2013 roku, wśród nich znalazła się także trójka Polaków. Szczęśliwa "setka" otrzymała od Holendra bilet w jedną stronę, gdy już dotrą na Marsa, zostaną tam do końca życia. Szacuje się, że koszt dotarcia pierwszych czterech śmiałków pochłonie 6 miliardów dolarów.

Potężne burze piaskowe

Jak już wcześniej wspomniano, warunki atmosferyczne na Marsie są zbliżone, do tych znanych na Ziemi. Jednak wciąż należą one do dość ekstremalnych. Dość ciekawym zjawiskiem są występujące tam burze piaskowe potrafiące trwać nawet miesiąc. Niekiedy obejmują one nawet całą powierzchnię Czerwonej Planety, są to najsilniejsze burze piaskowe w całym Układzie Słonecznym. Zazwyczaj występują w momencie, gdy Mars znajduje się najbliżej słońca. Wówczas temperatura rośnie.

Odpowiednik Mount Everest

Najwyższym szczytem naszej planety jest Mount Everest, jednak w porównaniu do największego szczytu Marsa to tylko miniaturka. Olympus Mons to najwyższa znana góra w Układzie Słonecznym wznosząca się na wysokość 21 229 metrów n.p.m. Góra to wygasły wulkan tarczowy, jego wysokość wynika z faktu, iż na Czerwonej Planecie nie ma płyt tektonicznych. Z tego powodu lawa wydobywała się znacznie dłużej, niż z "naszych" wulkanów. Naukowcy szacują, że do ostatniego wybuchy Olympus Mons doszło 100 - 200 milionów lat temu.

Marsjański dzień

Dobra na tej planecie jest nieznacznie dłuższa od ziemskiej. Trwa 24 godziny i 37 minut. Jednak rok jest znacznie dłuższy i trwa 687 dni.

Odległość Ziemi od Marsa

Odległość między tymi planetami ciągle się zmienia, albowiem krążą one z różną prędkością. Według atlasu astronomicznego dzielący dystans wynosi 78 338 376 km. Jednak 27 sierpnia 2003 roku miało miejsce największe zbliżenie tych planet w ciągu ostatnich 60 tysięcy lat. Dystans ten wyniósł wówczas "zaledwie" 55 758 006 km.

Mars ciekawostki

1. W skutek licznych uderzeń meteorytów na Marsie znajduje się setki tysięcy kraterów. Większość z nich posiada nazwy inspirowane nazwiskami znanych naukowców, czy autorów science fiction. Zgodnie z zasadą kratery o średnicy mniejszej niż 60 kilometrów, otrzymują nazwy miast na Ziemi. Można tam znaleźć holenderski Amsterdam, tajski Kantang, czy polski Rypin, Grójec, Puńsk i Rypin.

2. Mars jest planetą skalistą.

3. Na Czerwonej Planecie znajduje się także największy kanion w Układzie Słonecznym o nazwie Valles Marineris. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, choć niektórzy naukowcy twierdzą, iż powstał w skutek stygnięcia planety. Jego długość to około 5000 kilometrów, szerokość około 200 kilometrów zaś średnia głębokość 5 - 8 kilometrów (miejscami dochodząca nawet do 11 kilometrów).

4. To czwarta pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. 230 milionów kilometrów - taka odległość dzieli Mars od Słońca.

5. Pierwsze zdjęcia z Marsa zostały przesłane 2 grudnia 1971 roku z radzieckiego lądownika Mars 3.

6. Mars nazywany jest Czerwoną Planetą z uwagi na jego czerwoną barwę nadawaną przez tlenki żelaza.

7. Planetę można łatwo dostrzec z Ziemi. Jedynymi jaśniejszymi punktami na niebie są tylko Słońce, Księżyc, Wenus i Jowisz.

8. Dawniej twierdzono, że Ziemia jest centrum wszechświata, zaś Marsa to tylko jedna z pięciu gwiazd, która się wokół niej obraca.

9. Mars był znany już od najdawniejszych czasów. Babilończycy określali tę planetę Nergalem, co w tłumaczeniu oznacza "Gwiazdę Śmierci". Związane to było z jej czerwoną barwą. Wierzono wówczas, iż barwa ta związana jest z ilością krwi.

10. Pierwszą osobą, której udało się zaobserwować tę planetę przez teleskop był Galileusz (1609 rok).

11. Nazwa łazika Curiosity została zgłoszona w 2009 roku przez 12-letnią mieszkankę Kansas. Propozycja Clary Ma okazała się najlepszą spośród wszystkich 9 tysięcy zgłoszeń.

12. Amerykańska produkcja filmowa pod tytułem Grawitacja pochłonęła około 100 milionów dolarów. To więcej niż indyjska misja wystrzelenia sondy na orbitę Marsa (75 milionów dolarów).

13. Zachody słońca na Marsie są koloru niebieskiego.

14. Jeśli któregoś dnia znalazłbyś się na Marsie, waga Twojego ciała byłaby o ponad 60% mniejsza niż na Ziemi.

15. Mars jest mniej więcej o połowę mniejszy od Ziemi.

16. W 1997 roku trzech mężczyzn z Jemenu próbowało pozwać NASA za bezprawny atak na Marsa. Panowie zgodnie twierdzili, iż odziedziczyli tę planetę od swoich przodków ponad 3000 lat temu.

17. Mars posiada swoją własną - nieoficjalną - flagę. Proporzec mający reprezentować tę planetę składa się z trzech pionowych pasów w kolorach - czerownym, zielonym oraz niebieskim. Barwa czerwona ma symbolizować obecny stan planety, zaś kolory zielony i niebieski nawiązują do jej przyszłości, czyli po przeprowadzeniu procestu terraformowania.

18. Narzekasz na cennik Poczty Polskiej? Od teraz przestaniesz. Według NASA koszt wysłania listu na Marsa kosztowałoby 18 tysięcy dolarów.

19. Ponad 4 miliardy lat temu, 19% powierzchni planety zajmował ocean.

Ciekawostki o Marsie

Ciekawostki o Marsie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa