Wenus ciekawostki - poznaj Wenus na nowo

Wenus ciekawostki - poznaj Wenus na nowo

Wenus ciekawostki

Wenus ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jakie są plany jej kolonizacji, kto dokonał jej odkrycia i skąd wzięła się jej nazwa. Poznaj ciekawostki o Wenus, o których nie miałeś pojęcia.

Odkrycie planety

Wenus jest jednym z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie, dość łatwo można ją podziwiać gołym okiem. Źródła nie wskazują dokładnie kto dostrzegł ją jako pierwszy. Wiadomo jednak, że nie umknęła ona Starożytnym Rzymianom. Choć nie wiedzieli do końca, czym ona jest, postanowili nazwać ją imieniem swojej bogini piękna i miłości - Wenus. Po raz pierwszy została sklasyfikowana jako planeta przez naszego rodaka Mikołaja Kopernika, wraz z opublikowaniem jego modelu Układu Słonecznego. Teorię Kopernika potwierdził Galileusz, który dokonał badań tego obiektu za pomocą teleskopu w 1610 roku. Po swoich obserwacjach ogłosił, iż planeta ta podobnie jak Księżyc przechodzi różne fazy.

Opady metalu

Zimą na naszej planecie z nieba prószy śnieg, zaś na Wenus metal. Naukowcy twierdzą, są to siarczki ołowiu i bizmutu.

Znacznie silniejsze ciśnienie

W porównaniu do Ziemi, na Wenus ciśnienie atmosferyczne jest około 90 razy silniejsze. W dużym uproszczeniu, panujące tam warunki są bardzo niesprzyjające. Dla porównania ciśnienie na powierzchni planety, odpowiada ciśnieniu jakie występuje kilometr pod wodą na Ziemi.

Pioruny tylko w chmurach

Z uwagi na bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, pioruny nie są w stanie uderzyć w powierzchnię Wenus. Wyładowania atmosferyczne mają miejsce jedynie w chmurach.

Bywa tam bardzo gorąco

Choć to mało powiedziane. Takich upałów nie wytrzymałby nawet największy zmarzluch. Gdyby nasze termometry potrafiły wskazać taką temperaturę, słupek rtęci mógłby osiągnąć nawet 465 stopni Celsjusza.

Rok na Wenus, to niecały dzień na Wenus

Brzmi dziwnie, ale tak jest. Zanim minie jeden dzień na tej planecie, zacznie się nowy rok. Planeta obraca się dość wolno. Dzień na niej trwa 243 dni ziemskie, zaś rok to 225 dni ziemskich.

Zachód na wschodzi, wschód na zachodzie

Jak ustalili astronomowie, Wenus obraca się w przeciwnym kierunku do pozostałych planet Układu Słonecznego. Do końca nie wiadomo z czego to wynika. Zdania naukowców są podzielone. Niektórzy twierdzą, iż zmiana nastąpiła w skutek kontaktu z innym obiektem, zaś inni twierdzą, że kręci się tak samo jak nasza planeta, a jedynie obróciła się do góry nogami.

Dotychczasowe misje

Wenera 1 - tak nazywała się pierwsza sonda kosmiczna wysłana w kierunku Wenus. Zapoczątkowała ona program Wenera, czyli radzieckie misje mające na celu zbadanie tej planety. Po 7 dniach od startu sondy urwał się z nią kontakt. Rok później również Amerykanie rozpoczęli swój własny program, który miał otrzymać nowe informacje na temat planety, jednak pierwsza misja programy Mariner zakończyła się szybciej niż zakładano - już kilka minut po starcie sonda Mariner 1 uległa zniszczeniu. 1 marca 1966 roku miało miejsce przełomowe wydarzenie. Tego dnia radziecka sonda Wener 3 weszła w atmosferę planety. Pierwsze zdjęcia z Wenus zostały przesłane na Ziemię przez sondy Wenera 9 i Wenera 10.
Oprócz misji bezzałogowych zaproponowano także załogowy przelot nieopodal planety. Pomysł ten pojawił się w latach 60. XX wieku. Początek misji był planowany na 1973 rok. Rakieta, która miała wynieść w przestrzeń kosmiczną trzyosobową załogę nosiła nazwę Saturn V. Cztery miesiące po starcie statek miał znaleźć się w odległości około pięciu tysięcy kilometrów od Wenus. Misja miała trwać około roku.

Wenus ciekawostki - czy przyszłość człowieka jest w kosmosie?

Wenus ciekawostki - czy przyszłość człowieka jest w kosmosie?

Prawie jak Ziemia, ale nieco inna

Spośród wszystkich planet Układu Słonecznego, to właśnie Wenus jest najbardziej zbliżona do Ziemi. Planety mają zbliżoną siłę grawitacji (91% ziemskiej), zbliżone są także rozmiarem, orbitą oraz składem. O czym się głośno nie mówi, Wenus jest brana pod uwagę w kwestii kolonizacji kosmosu.

Człowiek na Wenus?

Choć Wenus jest najbardziej zbliżona do Ziemi, to postawienie na niej stopy przez człowieka jest praktycznie niemożliwa. Możliwa jest jednak kolonizacja nad jej powierzchnią. Około pięćdziesiąt kilometrów nad Wenus panują podobne warunki do tych na powierzchni Ziemi - zarówno ciśnienie atmosferyczne, jak i temperatura. Daje to możliwości stworzenia "pływającej" kolonii. Na ten moment jednak, pomysły kolonizacji tej planety istnieją jedynie w głowach naukowców.

Wulkany, wulkany i jeszcze raz wulkany

To właśnie na Wenus znajdziemy największą ilość wulkanów spośród wszystkich planet naszego Układu Słonecznego. Nie da się do końca określić ich liczby, jednak astronomowie szacują, że może się ich znajdować od 100 000 do miliona. Blisko 1600 uważa się za dość sporych rozmiarów.

Ciekawostki o Wenus

1. Wenus należy do jednej z pięciu planet, którą można dostrzec gołym okiem. Pozostałymi są Merkury, Mars, Jowisz i Saturn.

2. Jeśli jakimś cudem mógłbyś się znaleźć na tej planecie, Twój głos byłby znacznie głębszy. Spowodowane jest to gęstą atmosferą powodującą wolniejszą wibrację strun.

3. Pierwszy statek wylądował na Wenus w 1970 roku. Tym osiągnięciem Związek Radziecki stał się pierwszym krajem, który wylądował na obcej planecie.

4. Wiatr potrafi osiągnąć tutaj prędkość 724 km/h.

5. Naukowcy szacują, że za około pięć miliardów lat Słońce wyczerpie swój zapas wodoru i helu, w wyniku czego zamieni się w gigantyczną czerwoną gwiazdę. Następstwem ma być wchłonięcie Merkurego i Wenus.

6. To druga planeta od Słońca.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa