Ciekawostki o planetach - największa i najmniejsza planeta

Ciekawostki o planetach - największa i najmniejsza planeta

Ciekawostki o planetach

Poznaj ciekawostki o planetach, o których nie miałeś pojęcia. Dowiedz się ile ich jest, a także jaka jest największa i najmniejsza planeta Układu Słonecznego.

Najmniejsza planeta

Z kolei najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym jest Merkury. Wśród wszystkich planet jest on najbliższy Słońcu przez co zwykle zanika w jego blasku. Z uwagi na ten fakt obserwacja Merkurego bywa utrudniona. Planeta ta była znana już w starożytności. Gołym okiem można ją dostrzec jedynie tuż po świcie lub krótko przed zmierzchem. Obserwacja Teleskopem Hubble'a jest niemożliwa. Związane jest to ze środkami bezpieczeństwa. Masa Merkurego wynosi 0,0552 masy Ziemi. Powierzchnia planety przypomina Księżyc - występują na niej liczne kratery uderzeniowe. Panuje tam temperatura wahająca się w zakresie od −183 °C do 427 °C. Merkury nie posiada naturalnych satelitów. Po orbicie porusza się z prędkością 172 248 km/godz. Z tym wynikiem jest to najszybsza planeta naszego Układu Słonecznego. Obrót Merkurego wokół własnej osi zajmuje 58d 15h 26min.

Największa planeta

Największą planetą w naszym Układzie Słonecznym jest Jowisz. Masa tego gazowego olbrzyma wynosi 317,8 masy Ziemi. Planeta była już znana w czasach starożytnych. Bez problemu można ją dostrzec gołym okiem. W celach obserwacyjnych najlepiej posłużyć się teleskopem bądź lunetą. Na jej powierzchni panuje ośmiokrotnie większe przyciąganie niż na Ziemi. Jeden obieg wokół Słońca zajmuje 11,86 lat, natomiast obrót wokół własnej osi zajmuje 9h 55m 30s. Cechą charakterystyczną Jowisza są silne wiatry i ciągłe burze. Do 17 lipca 2018 roku odkryto 79 naturalnych satelitów Jowisza.

Ile jest planet w Układzie Słonecznym?

Układ Słoneczny składa się z ośmiu planet. W najbliższej odległości od Słońca są nimi: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Do 24 sierpnia 2006 roku należał do nich odkryty 18 lutego 1930 roku Pluton.
Planety Układu Słonecznego - jest osiem planet.

Planety ciekawostki

1. Najcieplejszą planetą jest Wenus.Na jej powierzchni panuje temperatura równa 462 stopniom Celsjusza.

2. Jeszcze nie tak dawno Pluton był uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Ów ciało niebieskie utraciło status planety 24 sierpnia 2006 roku, gdy Międzynarodowa Unia Astronomiczna zmieniła definicję planety.

3. Najjaśniejszą planetą na naszym niebie jest Wenus. Bywa nazywana gwiazdą poranną lub wieczorną. Od Ziemi dzieli ją zaledwie 38 milionów kilometrów.

4. Największym ziemskim szczytem jest Mount Everest, jednak w porównaniu z największą górą Układu Słonecznego, to zaledwie pagórek. Olympus Mons na Marsie wznosi się na wysokość 21 229 metrów n.p.m.

5. Pod względem warunków, Mars jest najbardziej zbliżony do Ziemi. Doba natej planecie trwa zaledwie 40 minut dłużej. Występują tam także cztery pory roku. To właśnie z tego powodu Mars stał się oczkiem w głowie NASA. W 2011 roku Amerykanie wysłali na tę planetę łazik Curiosity, który miał zbadać warunki do życia na czerwonej planecie.

6. Jedyną planetą zamieszkałą przez obcą cywilizację jest Mars. Jego jedynymi mieszkańcami są łazik Curiosity i Opportunitu.

7. Najkrótszy dzień spośród wszystkich planet występuje na Jowiszu. Trwa on tam zaledwie 9 godzin i 55 minut.

8. Planetą z największą ilością księżyców jest Jowisz.

9. Choć Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego, z roku na rok staje się on coraz mniejszy. Naukowcy ustalili, iż w ciągu kurczy się on o 2 centymetry. Szacuje się, że od momentu powstania uległ już dwukrotnemu zmniejszeniu.

10. Najzimniejszą planetą jest Uran. Występują na niej jedynie dwie pory roku - lato i zima. Termometr wskazuje tam nawet -224 stopnie Celsjusza.

11. Wiejący na Uranie wiatr osiąga prędkość 900 km/h.

12. Zanim na Wenus skończy się dzień, to już zacznie się Nowy Rok. Ciało niebieskie obraca się bardzo wolno. Dzień na Wenus trwa 243 dni ziemskie, zaś rok to 225 ziemskich dni.

13. Na Wenus wiatr osiąga prędkość 724 km/h.

Ciekawostki o planetach - największą planetą w naszym Układzie Słonecznym jest Jowisz.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa