Uran ciekawostki - pochodzenie nazwy i jego księżyce

Uran ciekawostki - pochodzenie nazwy i jego księżyce

Ciekawostki o Uranie

Uran ciekawostki - dowiedz się ile Księżyców ma Uran, kiedy został odkryty i przez kogo oraz jakie warunku atmosferyczne tam panują. Ciekawostki o Uranie, dzięki którym odkryjesz go na nowo.

Odkrycie Uranu

Podobnie jak inne planety, również i Uran można dość łatwo dostrzec gołym. Z powodu dość niskiej jasności i powolnego ruchu po sferze niebieskiej ten gazowy olbrzym pozostał niezauważony przez starożytne cywilizacje. Została ona odkryta przy pomocy teleskopu przez Sir Williama Herschela 13 marca 1781 roku. Po ogłoszeniu tego odkrycia przez astronoma, poproszono go o nadanie nazwy. Herschel postanowił nazwać ją na cześć króla Jerzego III Georgium Sidus ("gwiazda Jerzego"). Ta propozycja przyjęła się jedynie na terenie Wielkiej Brytanii.

Pochodzenie nazwy

Podobnie jak nazwy innych planet Układy Słonecznego, nazwa Uranu pochodzi od boga z tą różnicą, że z mitologii greckiej (pozostałe odnoszą się do bogów z mitologii rzymskiej). Uranus był uosobieniem nieba.

Księżyce Uranu

Uran posiada 27 księżyców, których nazwy pochodzą od postaci z dzieł Szekspira i  Alexandra Pope'a. Najstarszym z nich jest Umbriel, zaś najmłodszym Ariel. Księżyce Uranu podzielono na kilka grup - wewnętrzne, wielkie i nieregularne. Te ostatnie poruszają się po wydłużonej orbicie, w przeciwnym kierunku do ruchu planety. Oznacza to, że zostały one przechwycone przez planetę wskutek grawitacji, a nie powstały wraz z planetą.

Eksploracja Uranu

W 1977 roku wystrzelono w kierunku planety sondę Voyager 2, która dotarła do celu w 1986 roku. Misja ta miała charakter rozpoznawczy. Podczas niej udało się zbadać strukturę oraz skład chemiczny atmosfery, odkryć dziesięć nowych księżyców, a także zaobserwować specyficzne zjawiska pogodowe. Była to pierwsza i jedyna misja badająca Uran. Obecnie nie w planach przeprowadzenia kolejnych. Warto wspomnieć, iż naukowcy niemalże dokładnie określili dotarcie sondy na miejsce - pomylili się zaledwie o 68 sekund.

Pory roku

Na Uranie występują jedynie dwie pory roku: lato i zima. Wśród wszystkich planet Układu Słonecznego Uran jest najzimniejszą z nich. Słupek rtęci wskazuje tam nawet -224 stopnie Celsjusza.

Uran ciekawostki

1. Lato na Uranie trwa 42 lata.

2. Uran jest znacznie większy Ziemi. Jego wnętrze potrafiłoby pomieścić 63 wersje naszej planety. To ciało niebieskie jest trzecią największą planetą w Układzie Słonecznym.

3. Uran okrąża Słońce co 84 lata.

4. Była to pierwsza planeta odkryta przy użyciu teleskopu.

5. Na Uranie wiatr może osiągnąć prędkość nawet 900 km/h.

6. Jeden z księżyców tej planety nosi nazwę Kupidyn na cześć boga miłości z mitologii rzymskiej.

7. Punkt siódmy, jak miejsce zajmowane przez Uran w odległości od Słońca.

8. Zanim planeta została odkryta przez Herschela, nie była ona za taką uznawana z uwagi na jej jasność i powolne orbitowanie.

9. W językach koreańskim, wietnamskim, japońskim i chińskim, nazwa Uranu przetłumaczona została jako król nieba.

10. Od roku 2007 przez kolejne 43 lata na biegunie północnym nieprzerwanie będzie trwał dzień. Zachód Słońca nastąpi dopiero w 2050 roku.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa