Ciekawostki o kosmosie

Ciekawostki o kosmosie

Kosmos ciekawostki - tajemnice kosmosu

Pora na naprawdę daleką podróż, wręcz kosmiczną podróż. Poznaj ciekawostki o kosmosie, dowiedz się kto planował zniszczyć Księżyc, dlaczego człowiek staje się wyższy będąc w Kosmosie oraz co mówi nam przyszłość.

Księżycu, czas się pożegnać

Odległość między Księżycem, a Ziemią zwiększa się każdego roku o 3,8 cm, a nasza naturalna satelita podróżuje w kierunku Wenus. Zmiana tego dystansu ma wpływ na zwolnienie obrotów Ziemi o 0,002 sekundy w ciągu stulecia. Wychodzi na to, że przyjdzie nam się kiedyś pożegnać z Księżycem.

Unicestwić Księżyc

Zimna Wojna to okres rywalizacji między ZSRR, a Stanami Zjednoczonymi. Oba państwa chciały ukazać światu swoją przewagę praktycznie na każdym polu, również w kosmosie. Rząd Stanów Zjednoczonych rozważał nawet unicestwienie Księżyca za pomocą bomby atomowej. Na szczęście dla wszystkich Ziemian, Amerykanie się na to nie odważyli. Gdyby do tego doszło, dzień na naszej planecie trwałby zaledwie 6 godzin.

Ślady pozostawione na zawsze

Neil Armstrong i Buzz Aldrin mogą spać spokojnie o pozostawione po sobie ślady na Księżycu, albowiem zostaną one tam na bardzo, bardzo długo. Wszystko z uwagi na brak atmosfery. Ślady postawionych stóp, pozostaną na Srebrnym Globie dopóki nie trafi w nie jakiś meteoryt.

Przeczytaj więcej ciekawostek o Księżycu

Dzień na Wenus jest dłuższy od roku

Czytając powyższe zdanie po raz pierwszy, można pomyśleć "na pewno ktoś się pomylił pisząc". Jednak nikt się nie pomylił, to prawda. Nim na Wenus zakończy się dzień, zacznie się tam nowy rok. To ciało niebieskie obraca się dość wolno. Gdybyś mieszkał na tej planecie, potrzebowałbyś 243 ziemskich dni, aby zakończyć dzień na Wenus, zaś nowy rok świętowałbyś co 225 dni ziemskich.
Czytaj więcej: Wenus ciekawostki

Uwaga! Niedługo nastanie jowiszowo-plutonowy efekt grawitacyjny

Brzmi groźnie? Na spokojnie, to tylko fenomen astronomiczny wiążący się z chwilowym zmniejszeniem siły grawitacji na Ziemi. Zjawisko zachodzi w wyniku koniunkcji Jowisza i Plutona. Prościej mówiąc, w skutek "schowania się" Plutona za Jowiszem, powstaje dość duża siła grawitacyjna mająca wpływ na redukcję przyciągania na Ziemi. To zjawisko po raz pierwszy miało zostać zaobserwowane 1. kwietnia 1976 roku, gdy zegar wskaże godzinę 9:47. Podskakujący o tej godzinie człowiek zaczynał lewitować. Brzmi nieprawdopodobnie? Trochę tak, jowiszowo-plutonowy efekt grawitacyjny powstał jako żart z okazji prima aprilis. Jego realizacją zajął się Patrick Moore na antenie radia BBC. Dla wielu było to jasne - to po prostu żart. Jednak chwilę przed 10 do radia rozdzwonili się słuchacze informujący, że właśnie doświadczyli tego efektu i lewitują w mieszkaniu.
Czytaj więcej: Ciekawostki o Jowiszu

Człowiek w kosmosie

Zimna wojna między Stanami Zjednoczonymi a ZSRR była początkiem kosmicznego wyścigu. Wyścigu mającego na celu wysłanie człowieka w kosmos, zbadanie nieznanych planet oraz ukazania swojej przewagi nad rywalem. Jedną z ciekawostek, może być fakt, iż wyścig ten został wygrany przez Amerykanów, którzy wylądowali na Księżycu.

Mars zamieszkiwany jest przez obcą cywilizację

Kolejne nieprawdopodobne stwierdzenie? Trochę tak, ale to całkowita prawda. Aktualnie Mars zamieszkiwany jest przez obcą mu cywilizację, cywilizację robotów. Planeta ta liczy zaledwie dwóch mieszkańców - Curiosity i Opportunity. Niestety roboty Spirit i Sojournera są już nieaktywne.
Czytaj więcej: Mars ciekawostki

Patrząc w przyszłość...

Słońce przestanie świecić. Ale spokojnie, nie tak szybko. Zgodnie z ustaleniami naukowców, wydarzy się to za około pięć miliardów lat. Wówczas wyczerpie się zapas wodoru i helu, a Słońce zamieni się w gigantyczną gwiazdę. Może to doprowadzić do pochłonięcie Merkurego, Wenus, a nawet Ziemi.
Czytaj więcej: Słońce ciekawostki

W kosmosie nie musisz pić mleka

Dlaczego? Kosmonauci będący w przestrzeni kosmicznej są wyżsi o około 5 cm względem "ziemskiego" wzrostu. Związane jest to z siłą grawitacji na Ziemi, która uniemożliwia kręgosłupowi na pełne rozciągnięcie. Oczywiście człowiek powracający z kosmosu na Ziemię wróci do swojego naturalnego rozmiaru.

Ciekawostki o kosmosie

1. Jak uczono nas w szkole, niektóre planety zbudowane są z gazu. Przykładem takiej planety jest Saturn, której gęstość wynosi 0,687g/cm3. Co ciekawe gęstość wody wynosi 0,998g/cm3, co sprawia że planeta ta umieszczona w ogromnym zbiorniku unosiłaby się na powierzchni.

2. Bez wątpienia kosmonauci noszą najdroższe ubrania na świecie. No dobra, nazywajmy rzeczy profesjonalnie - kombinezony. Obecne kombinezony kosmiczne "szyte" przez NASA kosztują około 15 milionów dolarów.

3. W 2006 roku badaczom kosmosu udało się odkryć dość nietypową chmurę o nazwie G 34.3 znajdującą się w części naszej galaktyki na Drodze Mlecznej. Co w niej takiego nietypowego? Chmura składa się z alkoholu etylowego, zaś zgodnie z wyliczeniami mądrych ludzi można by z niej zrobić około 400 trylionów litrów piwa. Nic Ci to nie mówi? Powiedzmy, że każdego dnia mógłbyś wypić 300 tysięcy piw. I tak dzień w dzień, przez około miliard lat.

Ciekawostki o kosmosie dla dzieci

1. Nasza planeta posiada jeden księżyc, jednak w naszym Układzie Słonecznym istnieją planety z większą ilością naturalnych satelitów. Jedną z nich jest Uran, wokół którego znajduje się 27 księżyców. Co ciekawe, ich nazwy pochodzą od postaci z dzieł Szekspira i Alexandra Pope'a.

Czytaj więcej: Ciekawostki o Uranie

2. Całe życie żyłeś w błędzie, albowiem ziemska doba wcale nie trwa 24 godziny. Trwa ona 23 godziny 56 minut i 4 sekundy - tyle właśnie potrzeba czasu na obrót Ziemi wokół własnej osi.

Więcej w tekście: Ciekawostki o Ziemi

Gdzieś w kosmosie

Gdzieś w kosmosie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa