Ciekawostki o Księżycu
1. Podjęcie próby lądowania na Księżycu było wyścigiem kosmicznym między dwoma supermarstwami - Stanami Zjednoczonymi a ZSRR. Przypada on na okres 1957 - 1975. Okres Zimnej Wojny to czas rozwoju technologii i ukazania potencjału militarnego światu. Rakieta potrafiąca dotrzeć na Księżyc, mogłaby także potencjalnie posłużyć przy ataku nuklearnym i uderzyć w określone miejsce na Ziemi.
Początkowo liderem tego wyścigu był Związek Radziecki. To on 4 października 1957 roku wyniósł w przestrzeń kosmiczną Sputnika 1 (pierwszego sztucznego satelitę Ziemi). Tym samym Związek Radziecki ukazał światu, iż po wyniszczającej II Wojnie Światowej ich kraj wciąż się rozwija. Był to szok dla Amerykanów, którzy byli przekonani o swojej dominacji w każdej dziedzinie technologicznej. Po dwóch latach od tego wydarzenia Związek Radziecki wysłał w kosmos pierwszą sondę, która rozbiła się o powierzchnię Srebrnego Globu. Kolejna radziecka misja o nazwie Łuna 3 dostarczyła pierwszych odległych zdjęć Księżyca. Poważnym ciosem dla Amerykanów było wysłanie pierwszego człowieka w kosmos. 12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin odbył podróż dookoła Ziemi i spędził w kosmosie 1 godzinę 48 minut. Kolejną pamiętną datą jest 18 marca 1965 roku, kiedy to Aleksiej Leonow wybrał się na pierwszy kosmiczny spacer. Jednak misja Woschod 2 prawie zakończyła się katastrofą. Kombinezon kosmonauty pod wpływem próżni spuchł do rozmiarów uniemożliwiających swobodny powrót na statek.
Jednak prawdziwy pokaz siły, który wyprowadził Amerykanów na pozycję lidera miał miejsce 21 lipca 1969 roku. Tego dnia pierwsi ludzie stanęli na Księżycu, a Neil Armstrong wypowiedział historyczne słowa: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Co ciekawe, najprawdopodobniej pod wpływem emocji Amerykanin popełnił błąd, gdyż jak sam przyznał zamierzał powiedzieć "To jest mały krok dla jednego człowieka...". Przeczytaj więcej na temat lądowania na Księżycu.
2. Wokół osiągnięcia amerykańskiej misji kosmicznej powstało wiele teorii spiskowych. Wiele osób sądziło, że do spaceru ani lądowania na Księżycu nigdy nie doszło. Całość miała zostać nagrana w jednym ze studiów filowych w Hollywood. Jednym z głównych argumentów miała być powiewająca amerykańska flaga, albowiem na Księżycu nie ma prawa wiać. NASA próbowała walczyć z takimi opiniamii i przedstawiała kontrargumenty. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w 1969 roku Amerykanie posiadali technologię pozwalającą na wysłanie człowieka na Srebrny Glob, jednak nie technologię fałszowania lądowania na nim.
3. Odległość między Ziemią a Księżycem wynosi 384 400 km. Podczas jednej z misji astronauci zostawili na Srebrnym Globie lustro, zaś z Ziemi została wysłana wiązka lasera, tak wykonano pierwszy dokładny pomiar. Co ciekawe, każdego roku oddala się od Ziemi o 3,8 cm, co powoduje wydłużenie się ziemskiej doby o dwie tysięczne sekundy na sto lat. Z taką samą prędkością rosną ludzkie paznokcie.
4. Jeden dzień na Księżycu od wschodu słońca aż do kolejnego, trwa średnio 29,5 dnia ziemskiego.
5. W ciągu ostatnich 46 lat żaden człowiek nie wybrał się na księżyc. Ostatnia załogowa wyprawa w tę część kosmosu odbyła się w 1972 roku w ramach misji Apollo 17. Była to rekordowa wyprawa trwająca 72 godziny, z czego 22 z nich astronauci spędzili na zewnątrz.
6. Naukowcy dowiedli, iż ludzie doświadczają lepszego snu, gdy księżyc jest w nowiu. Wysypiamy się gorzej podczas pełni księżyca.
7. Na powierzchni Srebrnego Globu wbito łącznie sześć flag, pięć z nich stoi do dziś. Co ciekawe, ze względu na promieniowanie słoneczne flagi amerykańskie są aktualnie białe. Podczas pierwszej historycznej misji wbita została flaga zakupiona w lokalnym sklepie Sears za 5,5 dolara.
8. Wynalazł niesamowity sposób na odchudzanie, dietetycy go nienawidzą!
9. Jeśli w jednym miesiącu księżyc jest dwa razy w pełni, drugi z nich nazywa się niebieskim księżycem.
10. Jak już wcześniej wspomniałem, pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na Księżycu był Neil Armstrong. Zastanawiałeś się kiedyś, kto jako pierwszy oddał tam mocz? Tą osobą był Buzz Aldrin. Co ciekawe, nazwisko panieńskie jego matki brzmiało Moon (z angielskiego księżyc).
11. Wysłanie człowieka na Księżyc i znalezienie Osamy Bin Ladena kosztowało rząd Stanów Zjednoczonych tyle samo czasu i pieniędzy. Obie misje zajęły 10 lat i pochłonęły kwotę 100 miliardów dolarów.
12. Ankieta przeprowadzona w USA w 2013 roku wykazała, że 7% Amerykanów żyje w przekonaniu, że lądowanie na Księżycu było mistyfikacją.
13. Będąc tak daleko od ziemi, można tam korzystać z szybkiego internetu o prędkości 19 MBPS. Co więcej, zupełnie za darmo!
14. Gdy Neil Armstrong po raz pierwszy spacerował po Księżycu, miał ze sobą kawałek pierwszego samolotu braci Wright.
15. Podczas Zimnej Wojny Stany Zjednoczone poważnie rozważały zrzucenie na Księżyc bomby atomowej, aby pokazać swoją przewagę militarną. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż gdyby go nie było, nasz dzień trwałby tylko 6 godzin.
16. No dobra, Ziemia ma jeden księżyc, a ile posiadają pozostałe planety? Jowisz ma ich aż 67, Saturn 62, Uran 27, Neptun 14, Mars 2.
17. 11 z 12 mężczyzn, którzy kroczyli po Księżycu w przeszłości byli harcerzami.
18. Apollo 10 to ostatnia misja przed zaplanowanym lądowaniem na Srebrnym Globie. Astronauci znajdujący się wówczas na pokładzie statku twierdzą, iż usłyszeli niewyjaśnioną "muzykę kosmiczną" orbitując wokół ciemnej strony księżyca.
19. Myślisz, że panuje tam nuda i można jedynie spacerować? Jesteś w dużym błędzie. Al Shepard astronauta misji Apollo 14 postanowił zagrać w golfa w 1971 roku.
20. Obecnie pamięć USB posiada większą moc niż system komputerowy, dzięki któremu człowiek dotarł na Księżyc.
21. Astronauci misji Apollo byli szkoleni na Islandii, ponieważ sądzono, iż jej teren najbardziej przypomina ukształtowanie terenu Księżyca.
22. Buzz Aldrin był pierwszym człowiekiem, który przyjął tam komunię.
23. Zastanawiałeś się kiedyś jaki był pierwszy posiłek astronautów Apollo 11? Otóż Neil Armstrong i Buzz Aldrin postanowili zjeść hot-doga.
Neil Armstrong salutujący na Księżycu
24. W latach 60. większość Amerykanów sądziła, że rząd marnuje zbyt dużo pieniędzy na podbój kosmosu i tym samym nie popierała idei lądowania na Księżycu.
25. Zgodnie z podpisanym przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanie i Związek Radziecki 27 stycznia 1967 roku Traktatem o Przestrzeni Kosmicznej nikt nie może stać się właścicielem jakiegokolwiek ciała niebieskiego.
26. Każdego dnia księżyc zostaje trafiony przez ponad 2800 kilogramów materiału meteorytowego.
27. Jak wszyscy wiemy Księżyc jest jedynym naturalnym ziemskim satelitą. Pod względem wielkości jest piątym co do wielkości księżycem.
28. Co może mieć wspólnego pełnia księżyc z Norwegami? Otóż żaden z nich nie może wtedy jeść surowego boczku.
29. Ostatnia pełnia księżyca w piątek trzynastego wypadła w czerwcu 2014 roku. Kolejna taka sytuacja wydarzy się dopiero w 2049 roku.
30. Jedyną stacją telewizyjną znajdującą się na terenie bloku wschodniego, która transmisję na żywo z lądowania na Księżycu była TVP.
31. Jedno okrążenie Księżyca wokół Ziemi trwa około 29,5 dnia.
32. Zgodnie z planami Rosjan do 2030 roku mają tam zostać wzniesione pierwsze kosmiczne bazy.
33. Księżyc kształtem przypomina jajo, choć nie wszyscy naukowcy są w tej kwestii zgodni i twierdzą, że bardziej przypomina cytrynę. W rzeczywistości ziemska satelita z jednej strony jest szersza, zaś z drugiej węższa. Swoją grubszą częścią zwrócona jest w stronę naszej planety.
34. Słońce jest 400 razy większe od Księżyca i znajduje się od niego 400 razy dalej. Podczas zaćmienia oba ciała idealnie się na siebie nakładają.
35. Wokół pierwszego lądowania na Księżycu powstało wiele teorii spiskowych mówiących, iż była to mistyfikacja. Dopiero w 2011 roku NASA dostarczyła niepodważalne dowody obalające te tezy.
Księżyc ciekawostki
1. Naukowcy twierdzą, iż do ostatecznego uformowania się ziemskiej satelity doszło w końcowej fazie kształtowania się Układu Słonecznego. Miało to nastąpić na skutek zderzenia się dość dużych rozmiarów protoplanety z Ziemią. Doprowadziło to do utraty części ziemskiego płaszcza, zaś jego materia zlokalizowała się na orbicie okołoziemskiej, co w konsekwencji doprowadziło do uformowania satelity.
2. Istnieje jeszcze kilka teorii o powstaniu Księżyca, jedna z nich mówi, iż Księżyc uformował się daleko od naszej planety, jednak został przez nią przechwycony na skutek silnego pola magnetycznego. Pole było na tyle silne i utrzymało satelitę na orbicie.
3. Można zaryzykować stwierdzeniem, że wraz z lądowaniem na Księżycu człowiek rozpoczął proces jego zaśmiecania. Astronauci pozostawili tam rzeczy, które zabrali ze sobą z Ziemi... i nie tylko te! Ponowne ich sprowadzenie generowałoby niepotrzebnie koszty już i tak bardzo drogiego przedsięwzięcia - szacuje się, że misje programu Apollo pochłonęły ponad 100 miliardów dolarów.
Jak można się łatwo domyślić pozostało tam sporo opakowań ze śmieciami - opakowania po jedzeniu, środki czystości, ręczniki, koce, liczne kamery i aparaty fotograficzne oraz sprzęt pomagający do eksplorowania powierzchni taki jak młotki, łopaty, czy grabki. Czy to Ziemia, czy Księżyc ludzkie ciało nie przestaje odczuwać potrzeb fizjologicznych - łącznie astronauci zostawili po sobie 96 toreb z moczem, ekskrementami i wymiotami. Na powierzchnię Srebrnego Globu wbito 6 amerykańskich flag, obecnie jest ich 5.
Buzz Aldrin i Neil Armstrong postanowili upamiętnić astronautów Apollo 1 pozostawiając naszywkę z tej misji. Trzej mężczyźni, którzy mieli wyruszyć w kosmos w ramach tej wyprawy, niestety zginęli w trakcie przygotowań.
Jak wspomniałem wcześniej, Alan Shepard z programu Apollo 14 grał w golfa. Po udanej grze rozstał się z dwiema piłkami, nie był jednak w stanie rozstać się ze swoim składanym kijem golfowym, który wrócił z nim na ziemię. Obecnie można go podziwiać w muzeum w New Jersey.
4. Pierwsze słowa wypowiedziane przez człowieka na Księżycu brzmiały „To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości”. Ich autorem był Neil Armstrong. Jego towarzysz Buzz Aldrin był tylko w stanie powiedzieć "Piękny widok".
5. W rzeczywistości słowa te zostały wypowiedziane dopiero w 6,5 godziny po udanym lądowaniu, gdy astronauci postawili stopę na powierzchni. Pierwsze słowa po lądowaniu maszyny zostały wypowiedziane przez Buzza Aldrina i brzmiały "Contact light!".
Buzz Aldrin był także autorem innych historycznych słów, które padły w kosmosie. Z pewnością jednym ze zdań, które na długo zapadnie w pamięci będzie "jasna cholera, właśnie zesrałem się w kombinezon".
6. W realizacji misji Apollo 11 czynny udziało brało trzech Polaków. Stanley Stanwyck-Stankiewicz był odpowiedzialny za prawidłowy skład powietrza na statku, Werner Ryszard Kirchner pracował nad paliwem dla lądownika "Eagle", zaś Mieczysław Bekker był odpowiedzialny za budowę łazików księżycowych przy kolejnych misjach.
7. Selenonauta to nazwa dla kosmonauty biorącego udział w lotach na Księżyc. Na dzień dzisiejszy stanęło tam jedynie 12 osób.
8. Zaraz po wylądowaniu statku na Ziemi astronauci musieli przejść kwarantannę. Do kapsuły wrzucone trzy skafandry ochronne, które Neil Armstorong, Buzz Aldrien i Michael Collins musieli ubrać. Następnie zostali przetransportowani helikopterem do specjalnego pojazdu wyposażonego w system filtrów. W Mobile Quarantine Facility spędzili 21 dni. U mężczyzn nie odnotowano żadnych negatywnych skutków po odbytej podróży.
Zbliżenie na powierzchnię Srebrnego Globu
9. Najwyższy szczyt Księżyca znajduje się w północnej części widocznej. Góra Mons Huygens wznosi się na wysokość 5,5 km. Jej nazwa upamiętnia holenderskiego astronoma Christiaana Huygensa.
10. Nie istnieje takie coś jak "ciemna strona" Księżyca. Jego obie strony są naświetlane w takim samym stopniu. Za stronę jaśniejszą uważana jest ta skierowana w stronę Ziemi, zaś jego "ciemna" strona jest dla nas niewidoczna.
11. Kto był pierwszy na Księżycu? Jeśli chodzi o człowieka, to wyścig ten został wygrany przez Amerykanów, jednak pierwsze udane lądowanie bezzałogowego statku miało miejsce w 1966 roku zrealizowane w ramach Programu Łuna przez Związek Radziecki.
12. Załoga Apollo 11 starannie dobrała pierwszy utwór muzyczny, puszczony podczas spaceru. Z przenośnego odtwarzacza kaset Buzza Aldrina wydobywały się słowa Franka Sinatry "Fly me to the moon".
13. Księżyc to nie tylko bierna ziemska satelita, ale także powoduje przypływy i odpływy.
14. Temperatura na Księżycu waha się w zakresie od 110 do - 180 stopni Celsjusza. Najcieplej jest podczas środka księżycowego dnia, najchłodniej zaś w środku księżycowej nocy. Taki zakres wynika z braku atmosfery.
15. Możliwość podróży na Księżyc została przewidziana przez Georges'a Mélièsa już w 1902 roku w produkcji filomwej "Podróż na Księżyc". To pierwszy film science fiction, który opowiada o grupie uczonych wystrzelonych za pomocą ogromnej armaty na ziemską satelitę, trafiając ją dokładnie w oko. Na miejscu astronauci zostają wzięci w niewolę.