Słońce - ciekawostki, informacje, fakty

Słońce - ciekawostki, informacje, fakty

Słońce ciekawostki

Słońce ciekawostki - dowiedz się jaka jest odległość Ziemi od Słońca, ile ma lat, kiedy przestanie świecić, jaka panuje na nim temperatura oraz kim był Arystarch z Samos. Poznaj ciekawostki o Słońcu, o których nie miałeś pojęcia.

Odległość Ziemi od Słońca

Pora na dość duże liczby. Ziemia znajduje się w odległości około 150 milionów kilometrów od Słońca. Gdyby PKP uruchomiło połączenie Ziemia - Słońce pociągami Pendolino, dotarcie do celu zajęłoby około 85 lat.

Najpierw masa, potem...

Jak to mówią, najpierw masa, potem rzeźba. Masa Słońca jest ponad 330 tysięcy razy większa od masy naszej planety. Co więcej stanowi ona około 99,86% masy całkowitej Układu Słonecznego.

Zaćmienie Słońca

To wyjątkowe zjawisko zachodzi w momencie, gdy Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią. Perfekcyjna symetria jaka zachodzi wówczas na niebie związana jest z odległością Księżyca od Słońca. Słońce jest ponad 400 razy większe od Księżyca, ale jest także 400 razy dalej od Ziemi, w wyniku czego te dwa ciała wyglądają na niebie dokładnie tak samo. Na najbliższe zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będziemy musieli trochę poczekać. 13 lipca 2075 roku na terenie naszego kraju będzie można zaobserwować zaćmienie obrączkowe, zaś 7 października 2135 roku zaćmienie całkowite.

Całkowite zaćmienie Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca
W dalszej części tekstu Słońce ciekawostki dowiesz się ile ma lat, jaka temperatura tam panuje oraz dlaczego amerykańskie flagi umieszczone na Księżycu są obecnie białe.

Ile lat ma Słońce?

Generalnie dość dużo - około 4,567 miliarda lat.

Jak powstało Słońce?

W bardzo dużym uproszczeniu gwiazda ta powstała w skutek zapadnięcia się części obłoku molekularnego. W jednym miejscu skupiała się dość spora ilość materii, tworząc młodą gwiazdę. Nieco dalej od niej znajdował się materiał protoplanety, z której w dalszej części procesu tworzenia Układu Słonecznego powstawały planety.

Arystarch z Samos

To pierwszy astronom, który przedstawił teorię, że to właśnie Słońce stanowi centrum naszego Układu Słonecznego, zaś Ziemia i pozostałe planety poruszają się wokół jego orbity. Miało to miejsce w III wieku p.n.e.

Pasażerowie Ziemianie

Chcąc nie chcąc mieszkając na Ziemi wszyscy jesteśmy jej pasażerami. Podróżując na tym "statku" jesteśmy przewożeni wokół Słońca ze średnią prędkością 107182.3018 km/h.

Jaki kolor ma Słońce?

Każde dziecko rysujące Słońce na kartce papieru użyje żółtej kredki. To właśnie w takiej barwie widzimy je na niebie. Jednak Słońce wcale nie jest żółte. Światło pochodzące z gwiazdy to mieszanina różnokolorowego promieniowania elektromagnetycznego - najwięcej jest koloru zielonego. Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej widzą Słońce o białym kolorze.

W dalekiej przyszłości...

Słońce przestanie świecić. Naukowcy szacują, że za około pięć miliardów lat gwiazda wyczerpie swój zapas wodoru i helu, tym samym zamieni się w czerwoną gigantyczną gwiazdę. W wyniku tego pochłonięte zostaną Merkury, Wenus, a może nawet nasza planeta.

Porównanie wielkości

Gdyby Słońce było wielkości piłki plażowej, to Jowisz byłby piłeczką do golfa, zaś Ziemia byłaby mała jak groszek.

Jak gorąco jest na Słońcu?

W dużym skrócie - bardzo! Powierzchnia tej gwiazdy osiąga temperaturę 5 500 stopni Celsjusza. Jej jądro ma około 14 milionów stopni Celsjusza.

Z czego składa się Słońce?

W 72% z wodoru, 26% to hel i pozostałe 2% to śladowe ilości innych pierwiastków.

Zachód Słońca w Nainital, Indie

Zachód Słońca w Nainital, Indie

Ciekawostki o Słońcu

1. Wnętrze słońca potrafiłoby pomieścić 1.3 miliona planet wielkości Ziemi.

2. Piorun jest około pięć razy cieplejszy od powierzchni słońca.

3. Pod względem kształtu, to właśnie Słońce jest najbardziej okrągłym obiektem we wszechświecie.

4. Jądro Słońca ma temperaturę około 15,000 tysięcy stopni Celsjusza.

5. Pluton potrzebuje 248 lat ziemskich na okrążenie Słońca.

6. Amerykańskie flagi umieszczone na powierzchni Księżyca są aktualnie białe. Związane jest to z promieniowaniem słonecznym.

7. Ziemskie jądro ma podobną temperaturę, co powierzchnia Słońca.

8. Patrzenie na Słońce może wywołać kichnięcie u nawet 35% osób.

9. W języku japońskim dni tygodnia oznaczają ciała niebieskie. Słońce jest niedzielą.

10. Latem na Uranie słońce nie zachodzi przez 20 lat. Przez taki sam okres trwa ciemność zimą. Na wiosnę zachodzi co 9 godzin.

11. 11,86 lat ziemskich - tyle czasu potrzebuje Jowisz, aby obiec Słońce.

12. Z korony słonecznej spadają ogromne krople plazmy o wielkości powierzchni Irlandii.

13. Isaac Newton nabawił się fobii na światło słoneczne od patrzenia w kierunku Słońca.

14. Temperatura wewnątrz pioruna sięga nawet 30 tysięcy stopni Celsjusza. To pięć razy więcej niż temperatura występująca na powierzchni Słońca.

Zachód Słońca nad morzem

Zachód Słońca nad morzem

Słońce ciekawostki - częściowe zaćmienie

Słońce ciekawostki - częściowe zaćmienie

Wschód Słońca

Wschód Słońca

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa