Hawaje ciekawostki

Hawaje ciekawostki

Ciekawostki o Hawajach

Hawaje ciekawostki - poznaj historię tego amerykańskiego stanu, jaki jest jego tradycyjny taniec oraz jak próbowano poradzić sobie z problematyczną działalnością szczurów.

Etymologia nazwy

Nazwa tego stanu pochodzi od słowa Hawaiʻi wywodzącego się z języka protopolinezyjskiego. W języku tym oznacz ojczyznę.

Historia w pigułce

Przed dołączeniem do Stanów Zjednoczonych Hawaje stanowiły niepodległe państwo. Od 1810 do 1893 na tym terenie istniało Królestwo Hawajów, które na Starym Kontynencie było znane pod dwiema nazwami - Wyspy Sandwich (określenie nadane przez jego odkrywcę Jamesa Cooka) oraz Hawaje. Gdy monarchia została obalona, utworzono istniejącą przez cztery lata Republikę Hawajów. Została ona zajęta przez Stany Zjednoczone 7 lipca 1898 roku, zaś niecały miesiąc później zaanektowana przez USA. To najmłodszy stan tego kraju, który dołączył 21 sierpnia 1959 roku.

Niespodziewany atak

7 grudnia 1941 imperium japońskie przeprowadziło niespodziewany atak na Pearl Harbor. Celem Japończyków były amerykańskie bazy floty i lotnictwa na wyspie. Tego dnia Stany Zjednoczone zostały wciągnięte do działań zbrojnych II Wojny Światowej. W wyniku ataku śmierć poniosło 2345 żołnierzy i 68 cywilów.

Hawaje ciekawostki

1. Dość często zdarza nam się powiedzieć "o tym nie rozmawiamy, to temat tabu". Wyraz "tabu" wywodzi się z języków polinezyjskich ("kapu" na Hawajach, czy "tabu" na Fidżi", czy "tapu" na Tondze"). Słowo to oznacza coś zakazanego na poziomie kulturowym.

2. Z Hawajów wywodzi się tradycyjny taniec Hula. Mężczyźni i kobiety tańczą w rytm muzyki zwanej mele.

3. Największą wyspą archipelagu jest wyspa Hawaiʻi o powierzchni 10432,5 km², zaś najliczniejszą jest wyspa Oʻahu z 905 tysiącami mieszkańców.

Takie widoki na Hawajach to normalność

Hawaje ciekawostki - Takie widoki na Hawajach to normalność

4. Większość osób mieszkających na Hawajach to ateiści - około 51% populacji. Najpopularniejszą religią jest chrześcijaństwo wyznawane przez około 29% mieszkańców archipelagu.

5. Na Hawajach urodzili się: obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, aktorka i piosenkarka Nicole Kidman, piosenkarz Bruno Mars, oraz była członkini The Pussycat Dolls Nicole Scherzinger.

6. Na Hawajach temperatura nigdy nie przekroczyła 100 stopni Fahrenheita (38 stopni Celsjusza).

7. Władze archipelagu próbowały rozwiązać problem szkodliwego działania szczurów poprzez sprowadzenie drapieżników z rodziny mangustowatych. Nie była to zbyt przemyślana decyzja. Szczury uaktywniają się nocą, zaś sprowadzone zwierzęta za dnia. Sprawia to, że nie mają one praktycznie ze sobą styczności.

8. Diana Kim to urodzona na Hawajach fotografka, który zajmowała się przedstawianiem za pomocą zdjęć życia bezdomnych. Po 10 latach natrafiła na bezdomnego, który był jej ojcem.

9. Zgodnie z prawem na terenie Honolulu zakazane jest siedzenie i leżenie w miejscach publicznych.

10. Pizza hawajska pochodzi z Hawajów? Błąd! Została ona stworzona przez Kanadyjczyka pochodzącego z Ottawy.

Aktywność wulkaniczna na Hawajach

Aktywność wulkaniczna na Hawajach

11. Każdego roku Hawaje przesuwają się o około 5 centymetrów w stronę Japonii.

12. Alfabet języka hawajskiego składa się zaledwie z 12 znaków.

13. Na terenie archipelagu istnieją trzy aktywne wulkany - Maunaloa, Kilauea i Loihi. Ostatnia erupcja tego pierwszego miała miejsce w 1984 roku. Kilauea jest nieprzerwanie aktywny od 1983 roku, zaś Loihi to podwodny wulkan niezagrażający mieszkańcom wyspy.

Ciekawostki o Hawajach

Ciekawostki o Hawajach

Hawaje ciekawostki

Hawaje ciekawostki

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa