Nowy Jork ciekawostki, z czego słynie

Nowy Jork ciekawostki, z czego słynie

Ciekawostki o Nowym Jorku

Nowy Jork ciekawostki - dowiedz sie z czego słynie, kto kupił wyspę Manhattan za bezcen, czego obawiali się nowojorczycy po otwarciu Mostu Brooklińskiego oraz komu władze kupują bilety lotnicze. Poznaj fakty o Nowym Jorku, o których nie miałeś pojęcia.

Betonowa dżungla, w której marzenia się spełniają. Tu nic nie jest niemożliwe. Tak, to Nowy Jork.

Historia Nowego Jorku w pigułce

Miasto zostało założone w 1614 roku na Manhattanie przez Holendrów. Jedenaście lat później powstało tutaj osiedle Nowy Amsterdam. W 1664 roku teren ten został podbity przez Anglików, którzy zmienili nazwę na Nowy Jork.

Manhattan sprzedany za bezcen

O Manhattanie słyszał każdy - to najmniejszy okręg miasta znajdujący się na wyspie o tej samej nazwie. To właśnie tam Nowy Jork ma najwięcej do zaoferowania - liczne atrakcje turystyczne, takie jak Central Park, Rockefeller Center, Times Square, czy centrum finansowe Wall Street.

W 1626 roku Peter Minuit zawarł porozumienie z indiańskim plemieniem Delawarów, na mocy którego wykupił Manhattan za 60 guldenów holenderskich. W przeliczeniu na współczesne realia była to równowartość około tysiąca dolarów. Niektóre źródła podają, jakby Delawarowie mięli zawrzeć gorszą umowę i sprzedać wyspę za szklane paciorki wyceniane na 24 dolary. Jednak historycy dowiedli, iż ta wersja nie była prawdziwa.

Ten widok zna każdy - Times Square

Times Square
W dalszej cześci teksty Nowy Jork ciekawostki dowiesz się, gdzie znajduje się zielona oaza tego miasta, jak długo zajmuje Nowojorczykowi dojazd do pracy, a także ile filmów jest nagrywanych na terenie miasta.

Central Park - zielona oaza Nowego Jorku

Central Park położony w samym centrum wyspy to jedna z wizytówek miasta. Pomysł zagospodarowania tego terenu powstał już w 1853 roku, był on wówczas traktowany jako odludzie zamieszkiwany przez głównie przez czarnoskórych niewolników. Obecnie przyciąga miliony turystów i mieszkańców chcących choć na chwilę uciec od miasta. W parku można także znaleźć polski akcent w postaci posągu króla Władysława Jagiełły.

Jedna z firm zajmujących się wyceną nieruchomości oszacowała wartość parku na 530 miliardów dolarów. Warto zaznaczyć, iż jest on większy niż Monako.

Narzekasz na swój dojazd do pracy?

Przestań! Tak naprawdę to nic w porównaniu do Nowojorczyków, którzy średnio na dojazd do pracy poświęcają 40 minut.

Stolicą Stanów Zjednoczonych jest Waszyngton, ale...

... w przeszłości tę rolę pełnił Nowy Jork. Miało to miejsce w latach 1785 - 1790. Obecnie Nowy Jork nie jest nawet stolicą własnego stanu - tę rolę pełni Albany.

Dogadasz się tutaj z każdym!

No może nie z każdym, ale z pewnością usłyszysz swój język. Na terenie miasta można usłyszeć 800 różnych języków.

Pieniądze jakich nigdy nie zobaczysz

Bank Rezerwy Federalnej w tym mieście to największy i zarazem najważniejszy z dwunastu banków Stanów Zjednoczonych. Nie bez powodu jego skarbiec schowany jest 24 metry pod ziemią. To właśnie w nim można znaleźć około siedem tysięcy ton czystego złota o wartości 346 miliardów dolarów - w przeliczeniu na naszą walutę to ponad bilion złotych. Co ciekawe, jednego dnia w 2003 roku przeprowadzono rekordową operację o wartości 1,8 biliona dolarów.

Wieżowce, wieżowce i jeszcze raz wieżowce

Gdzie się nie obejrzysz wieżowiec. Panorama Nowego Jorku liczy sobie aż 5818 wieżowców, z czego aż 92 z nich wznosi się na wysokość co najmniej 183 metrów. Najwyższy z nich powstał w 2014 w miejscu zniszczonych w zamachu z 11 września 2001 roku biurowców WTC. Wysokość 1 World Trade Center wynosi 541,3 metra.

I akcja!

Nowy Jork dość często występuje w produkcjach filmowych. Szacuje się, że każdego roku nagrywa się tutaj aż 250 filmów.

Kolejne ciekawostki o Nowym Jorku wprawią Cie w osłupienie. Dowiedz się kto może otrzymać darmowy bilet lotniczy, dlaczego ulicami miasta jeżdżą żółte taksówki oraz jak testowano wytrzymałość Mostu Brooklińskiego.

Nowy Jork ciekawostki i żółte taksówki

Kolejny znak rozpoznawczy Nowego Jorku, to żółte taksówki przewożące nowojorczyków. Kolor jest ściśle określony przez prawo. Dlaczego? W 1907 roku jedna z osób zasugerowała, iż ten kolor najprościej dostrzec z daleka. I tak zostało do dziś.

W 2014 roku przeprowadzono transakcję o wartości miliarda dolarów, na mocy której wymieniono 13 tysięcy taksówek Ford Crown Victoria na Nissana NV200. Jednak nie tak łatwo znaleźć się za kierownicą nowojorskiej taksówki. Aby otrzymać licencję należy zapłacić milion dolarów.

A co jeśli się zawali?

Jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie jest Most Brookliński - budowę ukończono w 1883 roku. Jego łączna długość wynosi 1834 metry. Po otwarciu nowojorczycy podchodzili dość sceptycznie do tego obiektu i obawiali się zawalenia pod ich ciężarem. Dla uspokojenia mieszkańców miasto postanowiło przeprowadzić przez niego 21 słoni i kilka wielbłądów.

A gdyby tak zakazać... nie!

W Stanach Zjednoczonych wszystko musi być duże, szczególnie napoje. Te sprzedawane w sieciach McDonald's, KFC, czy Burger King są znacznie większe niż u nas. W 2012 roku ktoś z władz miasta dostrzegł, iż jest to niezdrowe (naprawdę?) i należy zakazać sprzedaży napojów w mega kubkach. Wniosek został rozpatrzony w sądzie, jednak jak się okazało sędzia także spożywał takie napoje i zakaz nie został wprowadzony.

Darmowe bilety lotnicze

Ale nie dla każdego! Miasto zdecydowało się finansować bilety lotnicze osobom bezdomnym. Warunki są dwa - jest to bilet w jedną stronę, a bezdomny ma zagwarantowane warunki do życia w miejscu, do którego się wybiera.

Nowy Jork ciekawostki - panorama miasta

Nowy Jork ciekawostki
Na szczęście to jeszcze nie koniec ciekawostek o Nowym Jorku. Dowiedz się jaki warunek trzeba spełnić, aby występować na stacjach metra, ile kosztuje otwarcie budki z jedzeniem oraz gdzie znajduje się gałki oczne Alberta Einsteina.

Dość nietypowy skarb

Obecnie resztki ciała Alberta Einsteina znajdują się w różnych częściach świata. Jego gałki oczne są obecnie przechowywane w jednym z sejfów w Nowym Jorku.

Empire State Building

To właśnie ten budynek miał zostać ambasadorem miasta. Na wybudowanie wówczas najwyższego budynku na świecie potrzebowano zaledwie 410 dni. Oficjalne otwarcie Empire State Building miało miejsce 17 marca 1930 roku. Budynek ten wielokrotnie występował w filmach, czy grach. Na sam szczyt wieżowca można się dostać za pomocą 1 z 73 wind lub 1860 stopni. Każdego roku organizowana jest wspinaczka na czas na najwyższe piętro. Rekordziska uzyskał czas 9 minut i 37 sekund.

Metrem najszybciej

Nowojorskie metro należy do jednych z najlepiej rozwiniętych na świecie. Składa się on z 468 stacji, 26 linii i 369 kilometrów trasy. Dziennie przewozi ponad pięć milionów osób.

Dość często na stacjach można spotkać śpiewające, bądź grające na przeróżnych instrumentach osoby. Jednak nie są one przypadkowe, aby móc się tam znaleźć musiały wystąpić przed komisją i otrzymać specjalne pozwolenie.

Napiwki obowiązkowo!

Napiwki należy dawać wszędzie i każdemu - kelnerom, kurierom, fryzjerom, czy taksówkarzom. Nieważne, że i tak mają płacone za usługę, napiwek się należy. Dość często na paragonie umieszczane jest szczegółowe wyliczenie, jakiej wartości napiwek jest oczekiwany.

Nowy Jork ciekawostki - miasto licznych wynalazków

W tym amerykańskim mieście wynaleziono produkty, bez których obecne życie byłoby niemożliwe. Bo kto z nas wyobraża sobie życie bez papieru toaletowego? Innymi są: guma do żucia, musztarda francuska, czy złote zęby.

Cmentarna atmosfera, czy zielona oaza?

Mieszczący się na Manhattanie park Washington Square Park został otwarty w 1871 roku. Znajduje się w bliski otoczeniu kampusu New York University, dlatego jego okolice zamieszkuje rzesza intelektualistów i artystów. Pierwotnie jednak miejsce to pełniło funkcję cmentarza oraz wykonywano tutaj publiczne egzekucję. Pochowane ciała do dziś spoczywają na jego terenie. Szacuje się, że może ich być nawet 20 tysięcy. Co ciekawe, inne parki Nowego Jorki - Madison Square Park, Union Square Park, czy Bryant Park - także powstały w miejscu cmentarza.

Trochę statystyk

W tym mieście co cztery minuty rodzi się nowy człowiek, zaś umiera co dziewięć minut.

Kosztowne pozwolenie na otwarcie budki

Myślisz, że otwarcie budki z hot-dogami to prosty biznes? Nie tutaj! Otrzymanie pozwolenia na prowadzenie swojego własnego food trucka w Central Parku kosztuje 289 tysięcy dolarów.

Czy rzeczywiście Nowy Jork to najbezpieczniejsze miasto w Stanach zjednoczonych? Czy rzeczywiście można tutaj wszystko? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu Nowy Jork ciekawostki.

Niby najbezpieczniejsze miasto Stanów Zjednoczonych, ale...

Statystyki wskazują, że jest to najbezpieczniejsze miasto Stanów Zjednoczonych, ale gdy im się bliżej przyjrzymy, są one porażające. 28 listopada 2012 to historyczny dzień dla Nowego Jorku. Tego dnia nowojorska policja nie odnotowała żadnej strzelaniny, morderstwa, czy dźgnięcia nożem. Był to pierwszy tak spokojny dzień.

Dla przykładu w 2013 roku odnotowano 1100 strzelanin i 333 popełnionych morderstw. To i tak był "spokojny" rok. W 2001 roku w tym jednym mieście miało miejsce 649 morderstw. Zgodnie ze statystykami, średnio każdego roku w Nowym Jorku zostaje zamordowanych 400 osób.

Tutaj można wszystko

To prawda, w tym mieście można zrobić wszystko. Niech nie zdziwi Cie widok kobiety idącej topless po ulicy, bądź nagiego człowieka. Po prostu jest to zgodne z prawem, o ile nie jest to robione w celu zarobkowym.

Zawracanie zabronione!

Prawo jasno mówi - zawracanie pojazdu na prywatnych posesjach jest zabronione, a jej właściciel ma prawo użyć broń.

Populacja

Na co dzień Nowy Jork zamieszkuje ponad 8,5 miliona osób, tym samym jest to najludniejsze miasto USA. Co ciekawe, miasto dzieli się na pięć okręgów: Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens i Staten Island. Gdyby traktować je jako odrębne miasta, aż cztery z nich zostałyby sklasyfikowane jako najludniejsze miasta kraju.

Gdzie zaraz po Warszawie mieszka najwięcej Polaków?

Nie w Krakowie, nie w Poznaniu, a właśnie w Nowym Jorku.

Żółte taksówki w Nowym Jorku

Żółte taksówki w Nowym Jorku

Ciekawostki o Nowym Jorku

1. Wydrukowanie niedzielnego wydania New York Times pochłania 75 tysięcy drzew.

2. 1 na 38 osób mieszkających w USA, zamieszkuje Nowy Jork.

3. Ze wszystkich miast świata, to właśnie Nowy Jork posiada największą populacje Portorykańczyków.

4. Na terenie Nowego Jorku działa taka ilość restauracji, że nawet gdyby jedna osoba codziennie przez 12 lat jadła w innym miejscu, to nie byłaby w stanie odwiedzić wszystkich.

Jeśli przedstawione ciekawostki o Nowym Jorku były dla Ciebie interesujące, zachęcam do zapoznania się z kolejnymi zbiorami.

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa